Portal Pszczelarski

Pasieka na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu - tyle miodu przypada na 2017

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji pasieka na dachu katedry Notre-Dame pasieka miejska pszczelarstwo miejskie miód miejski Nicolas Geant

Katedra Notre-Dame to jeden z najbardziej znanych obiektów sakralnych nie tylko w Paryżu, ale na całym świecie. Rozsławiona dzięki powieści Wiktora Hugo pt. "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" (fr. Notre-Dame de Paris), znanej w Polsce również pod tytułem "Dzwonnik z Notre-Dame" i zekranizowanej już w 1911 roku. Każdy jednak najbardziej pamięta film animowany powstały w 1996 roku w wytwórni Walta Disneya, który opowiadał o losach Quasimodo, tajemniczego dzwonnika z Notre Dame.

Na sławetnej katedrze 3 lata temu, tj. w 2014 roku, zamieszkała pierwsza rodzina pszczela rasy Buckfast. Obecnie są już trzy.

Nicolas Géant, pszczelarz zajmujący się pasieką na dachu zakrystii katedry Notre-Dame w Paryżu, tłumaczy cykl życia pszczół: "Trzy tygodnie mijają, zanim pszczoła staje się aktywna, po czym przez miesiąc pracuje na rzecz swojej kolonii".  Wyjaśnia również podczas wywiadu, że pszczoły z Paryża mają pod dostatkiem roślin miododajnych. Dbają o to nie tylko mieszkańcy, ale również władze miasta. Pszczoły odwiedzają kwiaty rosnące na balkonach paryżan oraz kwietne klomby w parkach i na skwerach.

Pszczelarz pytany o liczbę kilogramów miodu jakie uda się pozyskać z pasieki, odpowiada: "W tym roku powinna dać 26 kg miodu".

Pszczelarstwo miejskie w niezwykle szybkim tempie zyskuje wielu sympatyków. Praktycznie od kilkudziesięciu lat jego popularność nie maleje. Największa liczba pasiek miejskich znajduje się we Francji. W samym tylko Paryżu na dachach budynków istnieje ponad 400 pasiek.

Opracowano na podstawie:

Deon.pl, Pszczoły pracują na dachu katedry Notre-Dame. "W tym roku powinny dać 26 kg miodu", https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,32091,pszczoly-pracuja-na-dachu-katedry-notre-dame-w-tym-.html, Data publikacji: 2017.10.20, Data odczytu: 2017.10.21

Czytaj również:

Pszczoły przeżyły pożar katedry Notre-Dame 2019

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3754

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-10-21 08:42:04

Nie wiedziałem, że na dachu obiektów sakralnych stawiane są pasieki. Ciekawe, czy w Polsce też są takie pasieki :o

oro54 2017-10-21 10:05:37

Nowa moda, bo to jest obecnie "cool". Pożyjemy, zobaczymy co się stanie z tymi pasiekami jak ta moda przeminie. Jedyną pozytywną stroną tej mody jest to, że ostudziła ona zapędy urzędników by wyprowadzać hodowlę pszczół poza granice miast. Podobnie ma się sprawa zakładania barci, tylko tutaj jeszcze dochodzą pieniądze z dofinansowania unijnego.

Pasieczka 2017-11-21 23:28:47

Kazdy aspekt naszego zycia ma ujemne strony.....jedna sa ludzie zawodowo krytykujacy wszystko......a tak malo trzeba do szczescia......troszke usmiechu i serca....



  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym