Portal Pszczelarski

Pszczoły przeżyły pożar katedry Notre-Dame 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji pasieka na dachu katedry Notre-Dame pasieka miejska pszczelarstwo miejskie Nicolas Geant

Jak informuje dziennik Polska The Times, blisko 180 tysięcy pszczół przeżyło pożar katedry Notre-Dame, który miał miejsce 15 kwietnia 2019 r. około godziny 18:50. Ich ule były dotąd umiejscowione na dachu świątyni.

O uratowaniu pszczół poinformował w rozmowie z agencją Associated Press opiekun pszczół z paryskiej katedry, Nicolas Géant. Przyznał on dziennikarzom, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy na podstawie dostarczonych mu zdjęć satelitarnych mógł stwierdzić, że wszystkie trzy ule przetrwały pożar.

Ule znalazły się w świątyni w 2013 roku, w ramach realizacji projektu zwiększenia populacji pszczół w Paryżu. Ustawione one zostały na szczycie zakrystii przy południowej stronie katedry, około 30 metrów pod dachem głównym. Zdaniem pszczelarza może tam żyć prawie 180 tysięcy pszczół.

Nicolas Géant wytłumaczył, że owady te podczas pożaru zachowują się jak by były "pijane". Dwutlenek węgla wywołuje u nich obniżenie aktywności połączone z sennością. Natomiast gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić królową. Pozostawanie w ulu w sytuacji zagrożenia jest wyłączną domeną pszczół europejskich.

Pszczelarz z Notre Dame zaznaczył, że gdy dowiedział się o pożarze, to był przekonany, że pszczoły go nie przeżyły. Ich uratowanie określa jako cud.

Opracowano na podstawie:
Polska The Times, Pszczoły przeżyły koszmarny pożar katedry Notre Dame. To zakrawa na cud, mówi ich opiekun, https://polskatimes.pl/pszczoly-przezyly-koszmarny-pozar-katedry-notre-dame-to-zakrawa-na-cud-mowi-ich-opiekun/ar/c1-14069443.html , Data publikacji: 2019.04.21, Data odczytu: 2019.04.25

Niedziela, Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar, https://www.niedziela.pl/artykul/42260/Francja-prawie-200-tysiecy-pszczol-z.html, Data publikacji: 2019.04.21, Data odczytu: 2019.04.25

Czytaj również:

Pasieka na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu - tyle miodu przypada na 2017Liczba wyświetleń artykułu: 865

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.