Portal Pszczelarski

Czy miód spadziowy z Beskidu Wyspowego będzie na Liście Produktów Tradycyjnych?

pszczelarstwo małopolskie Lista Produktów Tradycyjnych miód spadziowy miód spadziowy z Beskidu Wyspowego miodownica jodłowa zielona

Jak informuje portal Limanowa.in, miód spadziowy z Beskidu Wyspowego, obok kiszonych rydzy z Uścia Gorlickiego, łososińskiego soku tłoczonego z jabłek, wolickich śliwek w zalewie korzennej oraz wina z jabłek i płatków róży, być może niebawem znajdzie się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Małopolska Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego po weryfikacji wniosków oraz ustaleniu historycznych korzeni wyrobu, tradycyjnych technologii oraz surowców wykorzystywanych do wytworzenia ww. produktów wydała pozytywną opinię, co sprawia, że miód spadziowy z Beskidu Wyspowego od znalezienia się na Liście Produktów Tradycyjnych (która aktualnie obejmuje 183 produkty regionalne) dzieli tylko decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z danych jakie prezentuje portal Limanowa.in wynika, że "miód spadziowy z Beskidu Wyspowego powstaje ze spadzi jodłowej, wydalanej przez miodownicę jodłową zieloną, która bytuje na jodle pospolitej. W ulu następuje dalszy etap produkcji, polegający na przetworzeniu przyniesionej do ula spadzi w miód spadziowy. Dojrzały, zasklepiony miód jest odbierany z uli i odwirowywany w miodarkach. Po odwirowaniu i przecedzeniu klaruje się go w odstojnikach i rozlewa." 

Ten rodzaj miodu jest pozyskiwany na terenach Beskidu Wyspowego i Myślenickiego od niepamiętnych czasów. Unikalne w skali kraju cechy pszczół, które pomimo bardzo niekorzystnych warunków klimatycznych i dużej dominacji jodły pospolitej i buku zwyczajnego, świetnie zimowały, przyczyniły się do rozpoczęcia z początkiem XX wieku ich hodowli. W latach 30. XX wieku pszczoły określono linią Dobra, a od 2014 roku zostały objęte ochroną zasobów genetycznych, tworząc na terenie gminy Dobra i Tymbark rejon hodowli zachowawczej.

Opracowano na podstawie:

Limanowa.in, Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego ubiega się o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych, https://limanowa.in/wydarzenia/news;miod-spadziowy-z-beskidu-wyspowego-ubiega-sie-o-wpis-na-liste-produktow-tradycyjnych,35835.html, Data publikacji: 09.03.2017 r., Data odczytu: 2017.03.19

Zobacz również:

Linia pszczół car: Dobra (D)

Właściwości miodu ze spadzi iglastej

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2867

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności