Czy miód spadziowy z Beskidu Wyspowego będzie na Liście Produktów Tradycyjnych?
Jak informuje portal Limanowa.in, miód spadziowy z Beskidu Wyspowego, obok kiszonych rydzy z Uścia Gorlickiego, łososińskiego soku tłoczonego z jabłek, wolickich śliwek w zalewie korzennej oraz wina z jabłek i płatków róży, być może niebawem znajdzie się na Liście Produktów Tradycyjnych.
Małopolska Rada ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego po weryfikacji wniosków oraz ustaleniu historycznych korzeni wyrobu, tradycyjnych technologii oraz surowców wykorzystywanych do wytworzenia ww. produktów wydała pozytywną opinię, co sprawia, że miód spadziowy z Beskidu Wyspowego od znalezienia się na Liście Produktów Tradycyjnych (która aktualnie obejmuje 183 produkty regionalne) dzieli tylko decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Z danych jakie prezentuje portal Limanowa.in wynika, że "miód spadziowy z Beskidu Wyspowego powstaje ze spadzi jodłowej, wydalanej przez miodownicę jodłową zieloną, która bytuje na jodle pospolitej. W ulu następuje dalszy etap produkcji, polegający na przetworzeniu przyniesionej do ula spadzi w miód spadziowy. Dojrzały, zasklepiony miód jest odbierany z uli i odwirowywany w miodarkach. Po odwirowaniu i przecedzeniu klaruje się go w odstojnikach i rozlewa."
Ten rodzaj miodu jest pozyskiwany na terenach Beskidu Wyspowego i Myślenickiego od niepamiętnych czasów. Unikalne w skali kraju cechy pszczół, które pomimo bardzo niekorzystnych warunków klimatycznych i dużej dominacji jodły pospolitej i buku zwyczajnego, świetnie zimowały, przyczyniły się do rozpoczęcia z początkiem XX wieku ich hodowli. W latach 30. XX wieku pszczoły określono linią Dobra, a od 2014 roku zostały objęte ochroną zasobów genetycznych, tworząc na terenie gminy Dobra i Tymbark rejon hodowli zachowawczej.
Opracowano na podstawie:
Limanowa.in, Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego ubiega się o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych, https://limanowa.in/wydarzenia/news;miod-spadziowy-z-beskidu-wyspowego-ubiega-sie-o-wpis-na-liste-produktow-tradycyjnych,35835.html, Data publikacji: 09.03.2017 r., Data odczytu: 2017.03.19
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2829
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!