Portal Pszczelarski

Marketing pszczelarski w teorii - promocja

Na obrazku: promocja-mix. Źródło obrazka: Urban S. Marketing produktów spożywczych, Wydawnictwo UE we Wrocławiu, Wrocław 2008, s. 149.

marketing pszczelarski promocja w pszczelarstwie promocja miodu

Marketing pszczelarski w teorii – promocja

W warunkach nowoczesnej gospodarki rynkowej nie wystarczy dzisiaj jedynie produkować, trzeba też umiejętnie sprzedać wytworzony produkt. Dotyczy to niemal wszystkich segmentów rynku, także sektora żywności.

Jednym z najważniejszych zasad każdego producenta żywności, w tym także pszczelarza, jest dotarcie z informacją o produkcie do docelowego odbiorcy, czyli tego, który nasz produkt kupi. Promocja miodu i innych produktów z pasieki powinna być prowadzona wielotorowo, z uwzględnieniem środków i możliwości danego gospodarstwa pasiecznego. Większość pasiek w Polsce to małe przedsiębiorstwa, które nie mogą pozwolić sobie na utrzymywanie całego działu marketingu. To dlatego właściciele pasiek w większości na własną rękę promują swój produkt na większą i mniejszą skalę. Skutecznymi narzędzia promocyjne w pszczelarstwie są niemal identyczne, jak w przypadku innych produktów żywnościowych. Ważna jest rozpoznawalna marka, reklama, dobrze prowadzony PR, a to wszystko powinno być połączone ze sprzedażą bezpośrednią i promocja tej sprzedaży. W ten sposób mamy szanse trafić do jak największej grupy odbiorców docelowych. Bardzo ważnym elementem promocji produktów pszczelarskich jest opakowanie – unikalne, odróżniające się na tle produktów konkurencji i przyjazne dla odbiorcy. Wszystkie te działania mają wykreować pozytywny wizerunek producenta miodu (i innych produktów pszczelarskich) w oczach klientów – zarówno tych aktualnych, jak i przyszłych. Pszczelarz musi też pamiętać, by wszystkie te działania nie były jednorazowe, tylko długofalowe – ich brak sprawi, że rynek o nas zapomni. A tę sytuację bardzo szybko wykorzysta konkurencja. 

Zobacz również:

Marketing pszczelarski w praktyce - promocja

Marketing mix w pszczelarstwie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6850

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja