Portal Pszczelarski

Pomoc finansowa dla grup producenckich w ramach PROW 2014-2020

pszczelarstwo w Polsce Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa małe przetwórstwo producent miodu

Szansa na pomoc finansową dla grup producenckich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Od 30 września trwa nabór wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Zgodnie z informacjami jakie podała Polska Agencja Prasowa, za grupę producencką można uznać grupę, która łączy producentów jednego lub kilku produktów, swoją działalność wykonuje jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo, czyli zatrudnia mniej niż 250 pracowników, a roczny obrót firmy nie przekracza 50 milionów euro. Oprócz tego grupa objęta dofinansowaniem musi zobowiązać się do realizacji planu biznesowego, która musi nastąpić w przeciągu pięciu lat trwania wsparcia.

Preferencyjne warunki przyznawania pomocy mogą wykorzystać między innymi grupy producentów pozyskujących miód. Wysokość pomocy jest ściśle uzależniona od przychodów netto uzyskiwanych ze sprzedaży określonych produktów. W pierwszym roku istnienia grupy jest to 10 procent, w kolejnych odpowiednio 8,6,5,4 procent (pomoc jest przyznawana na maksymalnie pięć lat). Pomoc, którą przewidziano w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest niemal dwukrotnie wyższa, niż we wcześniejszym planie finansowym. 

Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, Nowe grupy producenckie będą mogły skorzystać z unijnej pomocy, http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/nowe-grupy-producenckie-beda-mogly-skorzystac-z-unijnej-pomocy,67231.html, data publikacji: 2016.10.03, data odczytu: 2016.10.03.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020
Harmonogram naboru wniosków PROW 2014-2020, http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020.html, data odczytu: 2016.10.03.

Zobacz również:

Dotacje dla małych przetwórców miodu



Liczba wyświetleń artykułu: 3398

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Skrzydełka z miodem i chili

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie