Portal Pszczelarski

Dotacje dla małych przetwórców miodu

pszczelarstwo w Polsce małe przetwórstwo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Rusza program pomocy dla osób zajmujących się tak zwanym "małym przetwórstwem". Wnioski, zaczynając od ostatnich dni września, będzie można składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Jak 30 sierpnia poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w dniach od 29 września do 28 października 2016 można składać wnioski w zakresie wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi oraz ich rozwój w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Wsparciem tym zostaną objęci także producenci miodu. Aby dofinansowanie otrzymać, należy rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Po podpisaniu z Agencją odpowiedniej umowy, to znaczy po przyjęciu wniosku i otrzymaniu zapewnienia, że proponowana działalność spełnia wymagania, należy zarejestrować swoją działalność przetwórczą. Wniosek złożyć może rolnik, domownik lub małżonek rolnika ubezpieczony w KRUS. 

Maksymalny zwrot kosztów, jaki pszczelarz może otrzymać w ramach tego programu, to 50% wartości poniesionych nakładów, a maksymalna wysokość wsparcia wynosi 300 tysięcy złotych. Minimalna kwota pomocy nie może być mniejsza, niż 10 tysięcy złotych. 

W ramach wsparcia można dokonać zakupu różnego rodzaju sprzętu i urządzeń, także używanych. Kolejność wypłat ustalana jest na podstawie programu punktowego, w którego zakres wchodzi między innymi innowacyjność operacji oraz przetwarzanie produktów pochodzących bezpośrednio od producentów ekologicznych. 

Opracowano na podstawie: 
Parlamentarny.pl, Od 29 września nabór wniosków na "małe przetwórstwo", http://www.parlamentarny.pl/gospodarka/od-29-wrzesnia-nabor-wnioskow-na-male-przetworstwo,13480.html, data publikacji 2016.08.30, data odczytu 2016.09.12.

Zobacz również:

Pomoc finansowa dla grup producenckich w ramach PROW 2014-2020



Liczba wyświetleń artykułu: 5597

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-09-14 09:08:00

Szkoda, że nie biorą pod uwagę również osoby ubezpieczone w ZUSie... Promowanie KRUSu jest dość nie w porządku...



  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!