Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Dzikie pszczoły w Puszczy Augustowskiej 2016

pszczelarstwo podlaskie Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego łaźbienie miód wrzosowy

To nie był dobry sezon dla dziko żyjących pszczół leśnych. Dotyczy to zwłaszcza warunków atmosferycznych. Do takich wniosków doszli specjaliście po zakończeniu tradycyjnego łaźbienia. 

Leśnicy z Puszczy Augustowskiej ocenili tegoroczny sezon jako bardzo zły. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego z Augustowa, zmienne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na kondycję pszczół leśnych. O każdej porze roku było albo za sucho, albo zbyt mokro i chłodno. Na skutek przeglądu barci i kłód, podjęto decyzję o dokarmianiu pszczół. To dla nich jedyna szansa na zgromadzenie odpowiednich zapasów przed zimą. 

Leśnicy chcą w przyszłości kontynuować podjęte w tym regionie projekty bartne. W przygotowaniu jest już wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miłośnicy dzikich pszczół chcieliby aby większy nacisk został położony na poprawę warunków bytowania pszczół rodzimych ras. Chodzi przede wszystkim o tworzenie tak zwanych łąk pszczelich z gatunkami roślin miododajnych. 

Planowany jest również wniosek do programu obejmującego współpracę transgraniczną pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą. Dzięki udziale w nim, być może uda się również pozyskać pieniądze na stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego. 

Łaźbienie to tradycyjna nazwa na czynność wykonywaną przez bartników, polegającą na podbieraniu owadom miodu i wosku w takiej ilości, by pozostałe zapasy zapewniły im przezimowanie. Prezentacja łaźbienia, które odbyło się w barci i kłodzie zasiedlonej przez pszczoły tuż obok siedziby nadleśnictwa Augustów 29 września 2016 r., miała pokazać, że w tej czynności chodzi przede wszystkim o opiekę nad pszczołami. Nadleśnictwo Augustów jest inicjatorem projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". 

Pszczelarze, podobnie jak leśnicy, negatywnie oceniają tegoroczną ilość pożytków leśnych, przede wszystkim wrzosów. Na skutek suszy pszczoły, które razem z ulami zostały wywiezione na wrzosowiska, wróciły bez zebranego miodu. 

Opracowano na podstawie:
Agropolska, To był zły rok dla leśnych pszczół, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/to-byl-zly-rok-dla-lesnych-pszczol,2689.html, data publikacji: 2016.09.30, data odczytu: 2016.09.30.

Zobacz również:

Linia pszczół M: Augustowska (MA)Liczba wyświetleń artykułu: 2439

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.