Portal Pszczelarski

Dzikie pszczoły w Puszczy Augustowskiej 2016

pszczelarstwo podlaskie Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego łaźbienie miód wrzosowy

To nie był dobry sezon dla dziko żyjących pszczół leśnych. Dotyczy to zwłaszcza warunków atmosferycznych. Do takich wniosków doszli specjaliście po zakończeniu tradycyjnego łaźbienia. 

Leśnicy z Puszczy Augustowskiej ocenili tegoroczny sezon jako bardzo zły. W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego z Augustowa, zmienne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na kondycję pszczół leśnych. O każdej porze roku było albo za sucho, albo zbyt mokro i chłodno. Na skutek przeglądu barci i kłód, podjęto decyzję o dokarmianiu pszczół. To dla nich jedyna szansa na zgromadzenie odpowiednich zapasów przed zimą. 

Leśnicy chcą w przyszłości kontynuować podjęte w tym regionie projekty bartne. W przygotowaniu jest już wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miłośnicy dzikich pszczół chcieliby aby większy nacisk został położony na poprawę warunków bytowania pszczół rodzimych ras. Chodzi przede wszystkim o tworzenie tak zwanych łąk pszczelich z gatunkami roślin miododajnych. 

Planowany jest również wniosek do programu obejmującego współpracę transgraniczną pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą. Dzięki udziale w nim, być może uda się również pozyskać pieniądze na stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego. 

Łaźbienie to tradycyjna nazwa na czynność wykonywaną przez bartników, polegającą na podbieraniu owadom miodu i wosku w takiej ilości, by pozostałe zapasy zapewniły im przezimowanie. Prezentacja łaźbienia, które odbyło się w barci i kłodzie zasiedlonej przez pszczoły tuż obok siedziby nadleśnictwa Augustów 29 września 2016 r., miała pokazać, że w tej czynności chodzi przede wszystkim o opiekę nad pszczołami. Nadleśnictwo Augustów jest inicjatorem projektu "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". 

Pszczelarze, podobnie jak leśnicy, negatywnie oceniają tegoroczną ilość pożytków leśnych, przede wszystkim wrzosów. Na skutek suszy pszczoły, które razem z ulami zostały wywiezione na wrzosowiska, wróciły bez zebranego miodu. 

Opracowano na podstawie:
Agropolska, To był zły rok dla leśnych pszczół, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/to-byl-zly-rok-dla-lesnych-pszczol,2689.html, data publikacji: 2016.09.30, data odczytu: 2016.09.30.

Zobacz również:

Linia pszczół M: Augustowska (MA)Liczba wyświetleń artykułu: 2573

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Nan-e qandi

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku