Portal Pszczelarski

Miodobranie w Małopolsce 2016

pszczelarstwo małopolskie miodobranie 2016 miodobranie w Małopolsce 2016 miód spadziowy miód nektarowy

Małopolscy pszczelarze oceniają, że zakończone miodobranie było przeciętne pod względem ilości zebranych produktów. Rok 2016 był pomyślny w kontekście ilości miodu spadziowego. Niestety, głównie z powodu niesprzyjającej pogody, nie dopisał miód nektarowy. 

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Polską Agencję Prasową, dokładnych informacji statystycznych na temat tegorocznego miodobrania, Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich będzie w stanie udzielić dopiero pod koniec roku. Jednak nawet w tej chwili wiadomo, że udało się zebrać mało miodu nektarowego.

Szczególnie rzadki jest czysty miód lipowy. Natomiast zebrano zdecydowanie więcej spadzi z liści tych drzew. 

Nieurodzaj miodu akacjowego wynika bezpośrednio z przymrozków, które nawiedziły region Małopolski na przełomie kwietnia i maja. Krótki czas nektarowania tego drzewa jeszcze bardziej utrudnia zebranie z niego korzystnych ilości miodu. Podobnie wyglądała kwestia z rzepakiem. W trakcie rozkwitu tych roślin, temperatury były niskie, co zatrzymało cały proces i w rezultacie przyniosło niewielkie zbiory. 

Region małopolski nie posiada wielkopowierzchniowego rolnictwa, a pasieki są rozsiane po całym jego obszarze, co przyczynia się do dużej różnorodności otrzymywanych miodów. Z tego powodu, pomimo małej ilości uzyskanego miodu nektarowego, udało się pozyskać więcej produktu spadziowego, co w rezultacie daje przeciętne w skali kilku lat ogólne wyniki miodobrania. 

Opracowano na podstawie:
Portalspozywczy.pl, Małopolska: Dopisał miód spadziowy, mało miodu nektarowego, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/malopolska-dopisal-miod-spadziowy-malo-miodu-nektarowego,134142.html, Data publikacji: 2016.09.09, Data odczytu: 2016.09.09.Liczba wyświetleń artykułu: 1844

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia