Portal Pszczelarski

Nowe preparaty roślinne do leczenia nosemozy u pszczół

Źródło informacji: notka prasowa UMCS

lek dla pszczół Nosema spp. Nosema apis Nosema ceranae nosemoza leczenie nosemozy fumagilina

Aktualne leczenie nosemozy u pszczół jest nakierowane na hamowanie choroby (a nie niszczenie zarodników Nosema), przede wszystkim dzięki wykorzystaniu antybiotyków na bazie fumagiliny. To prowadzi z jednej strony do uodpornienia się grzyba na antybiotyk, a z drugiej strony do możliwości przenikania fumagiliny lub produktów jej metabolizmu do miodu. W związku z tym od kilku lat obowiązuje całkowity zakaz jej stosowania na terenie Europy. Innym sposobem leczenia nosemozy u pszczół jest stosowanie mieszanek ziołowych o różnej skuteczności.

Wychodząc naprzeciw potrzebom, naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzili szereg badań nakierowanych na opracowanie skutecznego i nie powodującego skutków ubocznych preparatu roślinnego do zwalczania grzybów z rodzaju Nosema (Nosema apis i Nosema ceranae), które to atakują komórki nabłonka jelita środkowego, powodując niedożywienie i osłabienie pszczół, a przez to zwiększając podatność pszczół na działanie innych patogenów. 

W wyniku badań opracowane zostały preparaty roślinne mające zastosowanie w leczeniu nosemozy u pszczół i poprawiające ich odporność, bez występowania działań niepożądanych. Ich skład opiera się wyłącznie na naturalnych substancjach roślinnych. Aktualnie preparaty stanowią przedmiot zgłoszenia patentowego.

Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad rozwojem wynalazku, deklarując chęć wdrożenia preparatów na rynek. Podobno już są prowadzone rozmowy z zainteresowanymi przedsiębiorcami.

Czytaj również:

Polscy naukowcy wprowadzają preparat wspomagający leczenie nosemozy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 23754

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2016-06-18 09:33:33

Niektórzy i tak stosują różnej maści leków, niekoniecznie dostępnych w Polsce i "jakoś to idzie". Mimo to jeżeli faktycznie się udało opracować lek na nosemę to kłaniam się nisko naukowcom z wymienionych uczelni.

mati 2016-06-19 00:31:24

dobre bo polskie

factis 2016-06-21 22:52:51

Ciekawe ile taki preparat będzie kosztować i czy obejmie go refundacja...



  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie