Nowe preparaty roślinne do leczenia nosemozy u pszczół
Aktualne leczenie nosemozy u pszczół jest nakierowane na hamowanie choroby (a nie niszczenie zarodników Nosema), przede wszystkim dzięki wykorzystaniu antybiotyków na bazie fumagiliny. To prowadzi z jednej strony do uodpornienia się grzyba na antybiotyk, a z drugiej strony do możliwości przenikania fumagiliny lub produktów jej metabolizmu do miodu. W związku z tym od kilku lat obowiązuje całkowity zakaz jej stosowania na terenie Europy. Innym sposobem leczenia nosemozy u pszczół jest stosowanie mieszanek ziołowych o różnej skuteczności.
Wychodząc naprzeciw potrzebom, naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzili szereg badań nakierowanych na opracowanie skutecznego i nie powodującego skutków ubocznych preparatu roślinnego do zwalczania grzybów z rodzaju Nosema (Nosema apis i Nosema ceranae), które to atakują komórki nabłonka jelita środkowego, powodując niedożywienie i osłabienie pszczół, a przez to zwiększając podatność pszczół na działanie innych patogenów.
W wyniku badań opracowane zostały preparaty roślinne mające zastosowanie w leczeniu nosemozy u pszczół i poprawiające ich odporność, bez występowania działań niepożądanych. Ich skład opiera się wyłącznie na naturalnych substancjach roślinnych. Aktualnie preparaty stanowią przedmiot zgłoszenia patentowego.
Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad rozwojem wynalazku, deklarując chęć wdrożenia preparatów na rynek. Podobno już są prowadzone rozmowy z zainteresowanymi przedsiębiorcami.
Czytaj również:
Polscy naukowcy wprowadzają preparat wspomagający leczenie nosemozy
Liczba wyświetleń artykułu: 23038
Komentarze z forum pszczelarskiego
michal1972 2016-06-18 09:33:33
mati 2016-06-19 00:31:24
factis 2016-06-21 22:52:51