Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Na zdjęciu: więzienne wieżyczki strażnicze. Źródło zdjęcia: cbc.ca/news/canada/1-600-canadians-held-in-foreign-prisons-majority-in-the-u-s-1.2253459

projekt Bartnik Forum Penitencjarne ule w więzieniu pasieka w więzieniu

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły dla pszczelarzy są zagadką, pasją i pracą. Coraz częściej jednak wykorzystywane są zupełnie do innych celów – bardzo zaskakujących. Poniżej zaprezentowano przykład niestandardowego projektu, który z powodzeniem prowadzony jest w okolicach Białej Podlaskiej.

W październikowym numerze Forum Penitencjarnego, pisma służby więziennej, ukazał się artykuł Jakuba Jańczuka o niecodziennym projekcie resocjalizacyjnym. Autor opisuje przypadek Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zabłociu koło Białej Podlaskiej. Prowadzony jest tam projekt ekologiczny „Bartnik”, w ramach którego osadzeni uczą się zawodu pszczelarza oraz zdobywają wiedzę z zakresu interakcji pszczół i środowiska przyrodniczego. Oprócz szkolenia teoretycznego, więźniowie uczestniczą w zajęciach praktycznych przy rodzinach znajdujących się na terenie Oddziału Zewnętrznego. Z relacji  jednej z osób prowadzących zajęcia praktyczne (członka koła pszczelarzy w Białej Podlaskiej), dowiadujemy się, iż do tej pory w ramach całego przedsięwzięcia pozyskano kilkanaście litrów miodu. W chwili obecnej projekt obejmuje tylko cztery ule. W perspektywie rocznej planowane jest powiększenie pasieki o dodatkowe trzy roje. Projekt spotkał się z pozytywną reakcją osób osadzonych, jak i funkcjonariuszy służby więziennej.

Projekt „Bartnik” oddziałuje pozytywnie na więźniów na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich obejmuje naukę ginącego zawodu. Osadzeni w ten sposób uczą się szacunku do pracy, ale również zdobywają cenne doświadczenie i umiejętności, które mogą pomóc im w znalezieniu pracy po wyjściu na wolność. Kolejnym ważnym aspektem resocjalizacyjnym jest interakcja z przyrodą. Więźniowie zyskali możliwość obserwacji życia pszczół oraz poznania tajników powstawania miodu. Projekt „Bartnik” ma niewątpliwie charakter niestandardowy. Resocjalizacja z elementami edukacji ekologicznej jest z pewnością jedną ze skuteczniejszych metod oddziaływania na więźniów. Opisywany projekt napawa optymizmem i nadzieją we właściwą ewolucję modelu resocjalizacji w polskim systemie penitencjarnym.

Zobacz również:

Ule na dachu hotelu

Pasieka sposobem na resocjalizację więźniów

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 4163

Komentarze z forum pszczelarskiego

hkrzyzynska 2016-03-14 01:01:15

Bardzo niekonwencjonalna metoda resocjalizacji. Czy ma Pan informacje na temat prób przeprowadzania projektu w innych zakładach w Polsce?

Ola 2016-03-14 08:16:51

Popieram takie projekty.Wiem ,że podobne realizowane są z opieka nad psami. Uważam,że jeśli ludzie siedzą w zamknięciu a zorganizuje się im jakieś zajęcie wtedy czują się potrzebni a jeśli te zajęcie mają być pożyteczne nie tylko dla osadzonego ,ale i dla innych tak jak w przypadku pszczółek to już podwójna radość.

blondynekkrk 2017-12-15 19:25:09

@hkrzyzynska - może to Cię zainteresuje: https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/1635/pasieka_sposobem_na_resocjalizacje_wiezniow.html



  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szybki piernik z miodem na święta

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Chałka z szafranem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu