Portal Pszczelarski

Pasieka sposobem na resocjalizację więźniów

pszczelarstwo lubelskie ule w więzieniu pasieka w więzieniu pasieka w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim

Przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego podpisali z Zakładem Karnym w Opolu Lubelskim umowę, dzięki której skazani będą mieli szansę nauczyć się prowadzenia pasieki, a także będą mogli założyć własny ogród na dachu jednego z więziennych budynków.

Jak informuje Kurier Lubelski - umowa została podpisana pod koniec listopada, natomiast ule mają stanąć już na wiosnę. Skazani będą mieli okazję nauczyć się od naukowców zarówno technik prowadzenia pasieki, jak i opieki nad owadami. Więźniowie będą pracowali w dziesięcioosobowych grupach, po trzy miesiące każda, dzięki temu każdy z nich będzie miał szansę na oderwanie się od codziennej rutyny. Doktor habilitowana Halina Pawlak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie potwierdza, iż więziowe są bardzo zadowoleni z inicjatywy oraz niezwykle chętni do działania.

W opolskim zakładzie karnym karę odbywa obecnie 600 osadzonych, natomiast aż 50 z nich to osoby skazane na 25 lat więzienia, 6 na dożywocie. Więzienie dla wielu z nich to drugi dom - podkreślał podpułkownik Leszek Wojciechowski, dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim - dlatego też, należy im stworzyć warunki, dzięki którym będą w stanie poradzić sobie psychicznie z sytuacją w jakie się znaleźli. Dla wielu z nich ten projekt jest również szansą na poznanie innych ścieżek rozwoju. Więźniowie mogą się nauczyć nowego zawodu lub rozwijać ogrodniczo-pszczelarską pasję po zakończeniu odbywania kary. 

Podpułkownik Leszek Wojciechowski ma już doświadczenie we wdrażaniu podobnej inicjatywy. Będąc Dyrektorem Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej - w oddziale zewnętrznym w Zabłociu – nawiązał współpracę z jednym z pszczelarzy, który chciał się podzielić swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Pomysł niecodziennego wykorzystania potencjału pszczół i przyrody okazał się sposobem na innowacyjne podejście do modelu resocjalizacji w Polsce oraz spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno pracowników penitencjarnych, jak i samych osadzonych. 

Opracowano na podstawie:

Kurier Lubelski, Więźniowie założą pasiekę. Pomogą im naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/wiezniowie-zalozapasieke-pomoga-im-naukowcy-z-uniwersytetu-przyrodniczego,12716650/, Data publikacji: 29.11.2017 r., Data odczytu: 11.12.2017 r.

Zobacz również:

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo



Liczba wyświetleń artykułu: 1523

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

Kaczka z pieczarkami i miodem

Marlenka - ciasto z miodem

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu