Portal Pszczelarski

Zalecenia pszczelarskie na maj

Pszczelarz podczas przeglądu.

zalecenia pszczelarskie rok w pasiece obowiązki pszczelarza rodzina pszczela rozwój rodziny pszczelej wymiana ramek pszczelich odbudowa węzy pszczelej węza pszczela odsklepiacz widelcowy ramka pracy zmodyfikowana ramka pracy czerw trutowy wycinanie czerwiu trutowego dziki plaster krata odgrodowa rzepak mniszek lekarski klon pszczoła zbieraczka gniazdo pszczele ramka nadstawkowa pożytki rośliny miododajne pożytki wczesnowiosenne wczesne pożytki pszczele rójka zapobieganie rójce matka rojowa zgnilec łagodny kiślica choroba majowa

 

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. To okres pozimowego rozkwitu przyrody. Także w pszczelarstwie miesiąc ten jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu, a to w związku z kilkoma ważnymi momentami w rozwoju i cyklu życia rodziny pszczelej.

Maj - okres pierwszego szczegółowego przeglądu uli w pasiece

Piąty miesiąc roku to czas, gdy w pasiece dokonuje się pierwszego, prawdziwego wiosennego przeglądu uli. Odmiennie od przeglądu wiosennego wykonywanego na przełomie marca i kwietnia, ten przeprowadza się w chwili, gdy osiągamy pewność, że temperatura stabilizuje się na minimum w okolicach 15 stopni Celsjusza. Wówczas zaczynamy, odmiennie niż poprzednio, od rodzin silnych i dużych, a to dlatego, że głównym celem przeglądu pszczelarskiego jest wypatrzenie i uprzedzenia nastrojów rojowych. 

Przegląd ten pozwala także ocenić dynamikę rozwoju rodziny, kondycję pszczół oraz ilość czerwiu.

Maj - pierwszy duży pożytek

Maj to okres, kiedy większość ras pszczół wchodzi w bardzo intensywny czas rozwoju, następuje szybkie czerwienie i wymiana pokoleń, ponieważ większość pszczół sprzed zimy wymiera. W maju także zazwyczaj rodziny pszczele są w trakcie lub po pierwszym obfitym wiosennym zbi0rze. Bogactwo pożywienia, nektaru i pyłku pobudza rój do życia. Rodzina pszczela w dynamicznym tempie rozwija się do bardzo licznej i zaczyna się najdynamiczniejszy w przeciągu roku rozwój pszczół.

Okres poszerzania gniazda

W odpowiedzi na intensywne czerwienie pszczół oraz szybki rozwój roju w związku z czerpaniem pokarmu z pierwszych pożytków – najczęściej rzepaku – w maju następuje bardzo intensywny rozwój rodzin pszczelich. 

W wyniku wniosków wyciągniętych z dokonanych przeglądów majowych (po ustabilizowaniu się temperatury w okolicach 15 stopnie Celsjusza) podjęta powinna być decyzja o konieczności, bądź nie, poszerzania gniazda. Poszerzanie gniazda i dokładanie pustych ramek czy ramek pracy jest w tym okresie niezbędne w przypadku większości rodzin pszczelich. Intensywne czerwienie powoduje, że w ulu robi się ciasno, a pszczoły, mające pełne zapasy, zaczynają się koncentrować na czymś innym, niż zbieranie nektaru i pyłku. 

W dobrobycie rój zaczyna wpadać w nastroje rojowe.

Jak chronić się przed rójką?

Rójka jest zjawiskiem naturalnym pojawiającym się w niemal każdej rodzinie pszczelej na wiosnę. Rodzina pszczela, gdy jest duża i silna, a pokarmu jest pod dostatkiem, zaczyna dążyć do podziałów i stworzenia nowych rojów. Jest to zwykły i korzystny z perspektywy naturalnego przetrwania gatunku, proces. Zarówno rodzina pierwotna, która się dzieli jak i poszczególne roje wylatujące z ula w maju po pierwszych pożytkach i czerwieniu, mają dostatecznie czasu i pożytków, by do zimowli założyć gniazdo, wzmocnić się, rozwinąć do silnej, stabilnej rodziny z młodą matką, która spokojnie jest w stanie przetrwać zimę.

O ile z perspektywy naturalnych procesów panujących w rodzinie pszczelej rójka i podział dużej rodziny, która przetrwała zimę jest jak najbardziej korzystny, o tyle w przypadku prowadzenia pasieki, jakiekolwiek, nawet wynikające z natury, procesy osłabiające rój wiążą się ze stratami dla pasieki i w ilości miodu, który można wówczas zebrać. Rójka jest więc zjawiskiem niepożądanym. 

Największe prawdopodobieństwo rójki pojawia się w drugiej połowie maja. Intensywnie eksploatowane przez robotnice pożytki dostarczają do ula duże ilości pożywienia. Dużo pokarmu z kolei pobudza czerwienie. W ulu robi się dostatnie i ciasno. W takich warunkach owady te dostają naturalny sygnał, że przyszedł czas na podział i tworzenie nowych rodzin. Tutaj zadanie pszczelarza by zapobiegać nastrojom rojowym w rodzinach. W czasie majowego przeglądu uli trzeba oznaczyć najsilniejsze i najdynamiczniej rozwijające się rodziny oraz regularnie, najlepiej raz w tygodniu, przyglądać się poczynaniom pszczół. 

Maj to bowiem okres rójki. W silnych rodzinach występują silne tendencje do podziału. Wówczas to pszczelarz, aby zapobiegać nastrojom rojowym, powinien najpierw poszerzyć gniazdo po zimowli, a następnie, jeśli jest to konieczne, zastosować ramki pracy.

Podsumowanie

Maj jest bardzo wdzięcznym i intensywnym okresem w kalendarzu pszczelarskim. Jest to miesiąc, w którym trzeba z wielu powodów poświęcić pasiece więcej uwagi niż zazwyczaj. Miesiąc ten to moment rozrostu rodziny oraz poszerzania gniazda, pierwszych intensywnych pożytków oraz potencjalnej rójki.

Ważne, aby w tym miesiącu niczego nie zaniedbać, bo zaniechanie lub brak skrupulatności kosztować mogą rozpadem i ucieczką przynajmniej części z najsilniejszych i najlepiej rozwijających się rodzin. Rójka przytrafia się bowiem wszystkim rodzinom, niezależnie od razy i linii pszczół. Nawet nierojliwe odmiany, zaniedbane lub prowadzone nieumiejętnie, wchodzą w tym okresie w stan podziału i godów.

Bibliografia

Bancewicz J. Dobre praktyki pszczelarskie, Olsztyn 2019

Nawrotnik P., Nastrój rojowy: przyczyny i skuteczne techniki rozładowujące, https://www.zielonesiolo.pl/wp-content/uploads/2021/10/Wyklad2.pdf, Data odczytu: 2023.01.08

Zobacz również: 

Poszerzanie gniazda pszczelego

Ramka pracy. Korzyści i zastosowanie

Ramka pracy - metoda walki z warrozą

Metody oceny stopnia inwacji Varroa destructor

Nastrój rojowy - czy rójka to konieczność?

Przyczyny chorób pszczół - roztocza, nicienie, owady

Przyczyny chorób pszczół - bakterie, grzyby, pierwotniaki, wirusy

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Zalecenia pszczelarskie na listopad i grudzień

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień

Zalecenia pszczelarskie na marzec

Zalecenia pszczelarskie na luty

Zalecenia pszczelarskie na styczeń



Liczba wyświetleń artykułu: 4396

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zostań bohaterem pszczół