Portal Pszczelarski

Ciekawostki

Do czego służą mateczniki?

ciekawostki o pszczołach matecznik wychów matek pszczelich

Mateczniki służą wyłącznie do wychowu matek pszczelich i są wykorzystywane tylko raz.

Liczba wyświetleń: 40164

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-12-15 19:23:46

Dokładnie. Trudno byłoby aby pszczoły je użyły drugi raz, gdyż po wygryzieniu się królowej, pszczoły matecznik zgryzają :)

cesarz

2018-05-22 23:11:39

matki pszczele bardzo dobre

Lukasz_Baniak

2018-12-21 17:26:57

To wiedza, którą powinien mieć każdy pszczelarz. Mam nadzieję, że ten serwis czyta coraz więcej osób i uczy się na jego podstawie.

Piotrgabi23

2019-01-09 17:17:27

Witam jestem pszczelarzem drugi rok mam cztery ule mam pytanie czy przy przeglądzie wiosennym lub zawsze gdy w ulu jest matula usuwamy wszystkie mateczniki czy zastawiamy jakąś sztukę pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

oro54

2019-01-09 23:01:49

W prawidłowo przezimowanej rodzinie pszczelej nie powinno być mateczników. Mateczniki pojawiają się, gdy rodzina staje się silna, a ul jest za ciasny, a pszczelarz spóźni się z jego poszerzaniem. Częstą przyczyną też jest dłuższe załamanie się pogody w trakcie trwania pożytku. Może też być chęć wymiany starej matki na młodą, zdarzają się też wymiany kupionych młodych matek sztucznie unasienionych itp. itd. Przyczyn budowy mateczników przez rodzinę może być znacznie więcej, więc trudno w jednym poście wszystkie je opisać. Jeżeli rodzina założyła już mateczniki rojowe usuwanie tu już nic nie pomoże, trzeba zlikwidować nastrój rojowy. Gdy zaś pobudowane zostaną mateczniki na tak zwaną cichą wymianę to możemy je zostawić. Matka z takiego matecznika zazwyczaj jest bardzo dobra.

Kryspin

2019-02-17 18:37:28

Wiele zależy kiedy taki przegląd wiosenny jest dokonywany.Wiosna zaczyna się dopiero w trzeciej dekadzie marca.A i miejsce w której części Polski znajduje się pasieka jest ważne.
Na Opolszczyznie mateczniki mogą się pojawić już w połowie kwietnia.Tegoroczna pogoda w lutym zwiastuje,jeśli pogoda ciepła się utrzyma jeszcze wcześniejsze mateczniki w ulu. Jeden warunek,poszerzamy na czas gniazdo, a przy pożytkach dajemy pół nadstawkę.Ja mam pasiekę w samym mieście dziś 17 lutego pszczoły noszą pyłek z leszczyny. 2 lutego podałem ciasto,siła rodzin jest duża wszystkie maja już 8, 9 i 10 ramek obsiadanych na czarno.Na gwałt jutro podaję wodę do uli i pokarm bo za chwilę zabraknie pokarmu.

Piotrgabi23

2019-12-12 19:40:01

Witam temat stary ale jary dopytam pół nadstawkę dajesz w celu poszerzenia gniazda zapobiegając rojce, czy na pożytki?

Piotrgabi23

2019-12-12 19:51:02

Jak zapobiegać nastąpi rojowemu oraz jak go zwalczyć gdy nastąpi

Kryspin

2020-03-27 08:09:12

Witam ! Pół nadstawkę daję kiedy są pożytki do zbierania miodu. Poszerzam gniazdo jeśli istnieje taka możliwość. To zależy w jakim ulu prowadzimy gospodarkę pasieczna i na jakiej ramce. Odejmując ramki z czerwiem ,dając je rodziną słabszym,celem wzmocnienia.A do ula dajemy ramki z węzą.Rodzinę stale co 7 dni przeglądać i zrywać mateczniki.

Kryspin

2020-04-06 08:42:39

Witam .Mamy wiosnę 2020. Tegoroczna pogoda była wyjątkowo niesprzyjająca rodziną pszczelim. Ciepły luty i początek marca ,a potem duże mrozy w nocy do -10.matki pszczele zaprzestały czerwienia.Dużo pszczół wylatywało po wodę i ginęło. Rodziny traciły na sile.Nie wszyscy mają możliwość podawania wody do uli.Czemu pszczoły zakładają mateczniki. Jest kilka tego powodów, ciasnota w ulu, matka felerna lub stara,zbytnia rojliwość rodziny pszczelej.Zapobieganie, poszerzanie gniazda,przegląd co tydzień rodziny i zrywanie mateczników, zrobienie odkładu. wszystko zależy od pszczelarza.

Kryspin

2020-04-13 19:59:40

Witam! Moje doświadczenie w pszczelarstwie ,pokazało w tym roku że tylko hodowanie pszczół w ocieplanych ulach i pobudzanie pszczół na wczesny rozwój okazały się prorocze. Kto nie podał w lutym ciasta i pyłku do uli ten dziś 10 kwietnia ma słabe rodziny.Rzepak kwitnie od kilku dni.Ja mam pół nadstawki założone,pszczoły już przynoszą co nieco mimo suszy do uli. budują ramki z węzą.w jednym to już nawet broda wisi.Koniecznie muszę zrobić odkład lub wzmocnić najsłabszą rodzinę aby zapobiec rójce.

raimo

2020-05-05 20:25:47

Oferta pozyczek i finansowania dla osób potrzebujacych pomocy .
Oferujemy powazne i uczciwe oferty kredytowe od  6000 £ do 45.000.000 euro dla osób, które potrzebuja pieniedzy na realizacje róznych projektów. Jestes odrzucony przez banki? Nie martw sie, mozemy Ci pomóc w nastepujacych obszarach: Pozyczka osobista, Finansowanie projektu, Kupno domu, Kredyt hipoteczny itp.
Nasza stopa procentowa wynosi 2% rocznie; wiec ludzie, którzy maja problemy z finansowaniem przez kilka lat, maja mozliwosc podjecia ich bez problemu.
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną bezpośrednio na mój adres e-mail:  raimobrun00@gmail.com  

 PS: Ja tylko pożyczam uczciwym ludziom 

Kryspin

2020-06-27 08:48:44

Witam. Prognozy na dobre zbiory miodu lipowego mogą okazać się nie realne. Powód ciągłe opady deszczu psują kwiaty lipy. Zauważyłem że pszczoły nie oblatują wcześnie kwitnących lip.Jeśli to samo będzie jak te pózniejsze zakwitną to zbiory okażą się kiepskie.Kto miał dobrze wcześnie rozwinięte rodziny pszczele zebrał miód wiosenny, tak jak ja.Moje wcześniejsze wpisy udowodniały dlaczego wczesny rozwój jest tak ważny !.Pozdrawiam.

Kryspin

2020-07-17 15:41:24

Witam. Prognozy na dobry zbiór miodu lipowego okazały nie realne. W Opolu i okolicy lipy słabo nektarowały. Znajomi pszczelarze i ja wśród nich, zebraliśmy zaledwie połowę tego co w innych latach.Tak kapryśnej wiosny i początku lata dawno nie notowano.

sowka

2021-01-03 12:27:50

Dodatkowa informacja odnośnie mateczników to że jest to najbardziej efektywna metoda podawania matek pszczelich do bezmatecznej rodziny. Mateczniki w przeciwieństwie do matek pszczelich nie są wysyłane pocztą, trzeba nabyć je osobiście u pszczelarza, zapraszam do zapoznania się z ofertą mateczników oraz matek pszczelich Buckfast z naszej pasieki hodowlanej w Stargardzie wo. Zachodniopomorskie: https://www.buckfast.info/matki_pszczele_buckfast.html

tulipan

2021-01-30 13:12:09

piszecie o glupotach a niepuplikujeciw ciekawych artykulach czy ktos wie osprzymiencach pszczol w ulachjakim jestzalrszczotek

Kryspin

2021-02-18 15:48:24

Witam.Jak widzicie pogoda lubi robić niespodzianki. O ile rok temu pszczoły nosiły pyłek z leszczyny do uli.To luty 2021 zaskoczył nie jednego .Dziś 18 lutego zaglądnołem pod powałki ,wszystkie rodziny żyją i zwężałem niektórym gniazda.Wiele mimo mrozów czerwi.Podałem im zakupiony syrop.Niektóre dokonały oblotu,ale nie wszystkie.Jak pogoda się jeszcze trochę ociepli wszystkie dostaną ciasto.Teraz ocieplenie to najważniejsza sprawa. A jak tylko resztki śniegu znikną a temperatura skoczy powyżej 10-12 na + dokonac trzeba generalnego przeglądu i oczyścić dennice.

Kryspin

2021-02-21 07:36:41

Panie Tulipan.Nie spiesz się Pan przy pisaniu. Bo co najmniej 5 błędów Pan napisał. Myślę że o tym o czym piszemy to może i głupoty, ale dla kogoś potrzebna wiedza. Tak jak Pan chciałby wiedzieć o ZALESZCZOTKACH.Mało kto to drobne stworzenie widział,co drugi pszczelarz nie wie co to takiego.W ulach wolno stojących prawie nie zauważalny. Widać go w pawilonach pasiecznych ze starymi ulami drewnianymi.Ale to są pojedyncze sztuki,nie mające wielkiego znaczenia w likwidacji warrozy. Daj sobie Pan z tym spokój.Traktujmy to jako ciekawostkę.

Kryspin

2021-02-21 18:03:23

Gospodaruję w ulach wlk. nastrój można zlikwidować przez powiększenie gniazda. Zabrania ramek z czerwiem i dodanie ich rodzina słabszym.W to miejsce dajemy ramki z węzą.Można dać nad gniazdo pół nadstawkę a można dać całą nadstawkę na gniazdo.Ale zwiększając przez to siłę rodziny musimy mieć perspektywę dużego pożytku. Kto ma małą pasiekę może dokonywać co 7 -8 dni przegląd gniazda i zerwać wszystkie mateczniki.Gospodarujący w dużych pasiekach towarowych maja wiele innych wypracowanych sposobów.

Kryspin

2021-03-22 10:12:49

Dziś kieruję swoją uwagę do pszczelarzy mniej doświadczonych.Ponieważ jest zimno pszczoły jednak w niektórych ulach, wczesno -rzwojowych ras czerwią,proszę dać ciasto albo syrop, bo można stracić rodziny z powodu braku pokarmu.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.