Portal Pszczelarski

Film o pszczelarzu hobbyście Czesławie Misiornie

Źródło screena: youtube.com/watch?v=IOFJ4y8HJvQ

pszczelarstwo wielkopolskie film pszczelarski film o pszczelarzu Czesław Misiorna

Gmina Kościan udostępniła film przedstawiający sylwetkę pszczelarza hobbysty Czesława Misiorny. Film należy do cyklu "Ocalić od zapomnienia". 

Portal Kościan.net informuje, że to już trzecie przedsięwzięcie tego typu. Czesław Misiorny ma wieloletnie doświadczenie jako pszczelarz. Jego hobby rozpoczęło się w pasiece dziadka, któremu bohater filmu pomagał. Tam nauczył się podstawowej wiedzy, związanej na przykład z przeprowadzaniem przeglądów w ulach, czy przygotowaniu owadów do zimowli. W 1982 roku, już po śmierci dziadka, przejął opiekę nad pasieką. Ta pasja trwa do dziś i przełożyła się na liczne sukcesy. Obecnie pszczelarz posiada pod swoją opieką 40 rodzin. 

W filmie Czesław Misiorny opowiada o początkach pasji, zdradza tajemnice produkcji miodu i struktury rodzin pszczelich. Nie zabrakło w nim również opowieści o właściwościach miodu i innych produktów pszczelich. Hobbysta wspomina, że pomimo 30-letniej praktyki, każdego roku dowiaduje się o pszczołach czegoś nowego i uczy się praktycznych umiejętności. W filmie nie zabrakło również nieco gorzkich słów na temat masowego wymierania pszczół, związanego z opryskami prowadzonymi przez rolników i wprowadzaniem roślin modyfikowanych genetycznie. 

Opracowano na podstawie:
Kościan.net, Film o pszczelarzu, http://www.koscian.net/Film_o_pszczelarzu,28420.html, data publikacji: 2016.10.11, data odczytu: 2016.10.14.
Gmina Kościan, Ocalić od zapomnienia. Pszczelarstwo – Czesław Misiorny, http://www.gminakoscian.pl/multimedia/85.html, data odczytu:2016.10.14.



Liczba wyświetleń artykułu: 6209

Komentarze z forum pszczelarskiego

arek 2016-10-15 10:07:24

Fajna inicjatywa z tymi filmikami w gminie Kościan.

michal-trabka 2016-10-16 12:12:48

Krótki ten film, ale bardzo na plus. Pasja ponad wszystko!

blondynekkrk 2016-10-17 18:21:59

Szkoda, że tak mało takich filmików...



  Współpracują z portalem:

Łukasz Karol Uliasz

Łukasz Karol Uliasz

Autor artykułów

Profesor i dr hc apiterapii i ziołolecznictwa, naturopata dyplomowany, pszczelarz zawodowy, rzeczoznawca chorób pszczół i specjalista pozyskiwania produktów pszczelich. Prefekt Akademii Apiterapii Medycznej i Ziołolecznictwa im. prof. Bogdana Kędzi, promującej dorobek prof. Kędzi oraz apiterapię w użyciu. Autor publikacji pszczelarskich, historycznych, medycznych i etnograficznych. Prowadzi izbę pamięci i mini skansen pszczelarsko-bartniczy w powiecie kozienickim.

Odporność najmłodszych za pomocą produktów pszczelich i apiterapii wraz z fitoterapią

Łukasz Karol Uliasz - Etyka pszczelarska i prawo naturalne w pszczelarstwie

10 przykazań profilaktyki zdrowia

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek