Portal Pszczelarski

[Sprzedam] Facelia błękitna - Stala


Facelia błękitna STALA. Dosuszona i oczyszczona, gotowa do siewu. 9 zł/kg.

Minimalna ilość zamówienia wynosi 10 kg.

Ze względu na swoje ładne kwiaty oraz fakt, że jest bardzo dobrą rośliną miododajną jest też uprawiana jako roślina ozdobna w przydomowych ogródkach.
Facelia zalicza się najlepszych roślin miododajnych. Pszczoły odwiedzają facelię błękitną przez cały dzień. Na 1 m2 uprawy może pracować 30 pszczół. Wydajność miodowa czystego zasiewu facelii waha się od 180 kg z ha na glebach jałowych do 1100 kg z ha na bardzo urodzajnych glebach lessowych.

Facelia jest jedną z najbardziej niezawodnych roślin poplonowych uprawianych na wszystkich rodzajach gleb.
Potrafi pobierać wymyte składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby (ma głęboki, dobrze rozwinięty system korzeniowy) i przemieszczać je do swoich organów w części nadziemnej.
Posiada niewielkie wymagania glebowe, jest odporna na suszę, a ponadto dość dobrze znosi jesienne przymrozki do minus 7-10 stopni C.
Zalety facelii to także krótki okres wegetacji, wynoszący 90-110 dni (zależny od warunków pogodowych).

W sprzyjających warunkach pogodowych dobry plon zielonej masy można otrzymać już po 50-60 dniach. Szybkie tempo wzrostu powoduje zagłuszanie wschodzących chwastów i chroni glebę przed stratami wilgoci.

W poplonie ścierniskowym, gdy rośliny facelii osiągną wysokość 30-40 cm, można otrzymać 20-30 t/ha zielonki.
Ważna materia organiczna

W gospodarstwach bezinwentarzowych poplony mają za zadanie pozostawić po sobie dużą ilość materii organicznej.
Facelia poprawia żyzności gleby, przyczynia się do uzyskania zadowalających plonów o dobrej jakości. Poplony zazwyczaj wysiewamy na polach, które przeznaczamy pod uprawę roślin jarych (zboża jare, buraki cukrowe, kukurydza, ziemniaki).

Gospodarstwa, w których udział zbóż w strukturze zasiewów przekracza 70 proc., powinny być w pierwszej kolejności obsiewane poplonami, aby poprawić wartość stanowiska. Wiele badań wskazuje na fakt, że zboża uprawiane po nich dają zwyżkę plonu do 5 dt w porównaniu ze zbożami uprawianymi po sobie.

Zaleca się tzw. mulczowanie gleb, które między innymi zapobiega erozji wietrznej i wodnej gleb. Ma ono duże znaczenie, zwłaszcza na glebach lekkich. Facelia jako roślina poplonowa uprawiana na mulcz, łatwo się kruszy po przemarznięciu i wiosną można zastosować siew bezpośredni buraków czy kukurydzy w mulcz.

Norma wysiewu:w zależności od rodzaju gleby od 10-15 kg /ha

Liczba wyświetleń ogłoszenia: 3272

To ogłoszenie może być już nieaktualne!
Zostało dodane ponad 60 dni temu.
Dodano (08 Marca 2017)

Premiowane ogłoszenia:

Podobne ogłoszenia:



  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasteczka lekko miodowe

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II