Portal Pszczelarski


Zadrzechnia fioletowa w Żorach 2022

"Bardzo rzadki w Polsce gatunek owada od kilku dni odwiedza mój ogród w  Żorach (44-240), a wczoraj udało mi się nawet go sfotografować. To zadrzechnia fioletowa, zwana również czarną pszczołą. To największy gatunek pszczoły w Europie. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły w Polsce. W 2005 roku po 70 latach znów pojawiły się w Polsce pojedyncze osobniki. Ciekawostką jest również to, że zadrzechnia zbiera u mnie pożytek z kwiatów fasoli karłowej. Zadrzechnia zbiera pożytek z 17 roślin, a tej rośliny nie znalazłem w internetowych informacjach, jako obiektu zainteresowania tego owada."

Informacje i zdjęcia udostępnił Pan Bronisław Pruchnicki.

Zadrzechnia fioletowa na kwiatach fasoli karłowatej w ogrodzie pana Bronisława Pruchnickiego w Żorach.

Autor zdjęcia: Bronisław PruchnickiZadrzechnia fioletowa na kwiatach fasoli karłowatej w ogrodzie pana Bronisława Pruchnickiego w Żorach.

Autor zdjęcia: Bronisław Pruchnicki

Liczba wyświetleń galerii: 565  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

O co chodzi w BeePower!?

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych