Portal Pszczelarski


Zadrzechnia fioletowa w Żorach 2022

"Bardzo rzadki w Polsce gatunek owada od kilku dni odwiedza mój ogród w  Żorach (44-240), a wczoraj udało mi się nawet go sfotografować. To zadrzechnia fioletowa, zwana również czarną pszczołą. To największy gatunek pszczoły w Europie. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły w Polsce. W 2005 roku po 70 latach znów pojawiły się w Polsce pojedyncze osobniki. Ciekawostką jest również to, że zadrzechnia zbiera u mnie pożytek z kwiatów fasoli karłowej. Zadrzechnia zbiera pożytek z 17 roślin, a tej rośliny nie znalazłem w internetowych informacjach, jako obiektu zainteresowania tego owada."

Informacje i zdjęcia udostępnił Pan Bronisław Pruchnicki.

Zadrzechnia fioletowa na kwiatach fasoli karłowatej w ogrodzie pana Bronisława Pruchnickiego w Żorach.

Autor zdjęcia: Bronisław PruchnickiZadrzechnia fioletowa na kwiatach fasoli karłowatej w ogrodzie pana Bronisława Pruchnickiego w Żorach.

Autor zdjęcia: Bronisław Pruchnicki

Liczba wyświetleń galerii: 171  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Biały miód leśny z Mount Oku

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Marlenka - ciasto z miodem

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Carpaccio z kaczki w miodowym dressingu