Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń


Zadrzechnia fioletowa w Żorach 2022

"Bardzo rzadki w Polsce gatunek owada od kilku dni odwiedza mój ogród w  Żorach (44-240), a wczoraj udało mi się nawet go sfotografować. To zadrzechnia fioletowa, zwana również czarną pszczołą. To największy gatunek pszczoły w Europie. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły w Polsce. W 2005 roku po 70 latach znów pojawiły się w Polsce pojedyncze osobniki. Ciekawostką jest również to, że zadrzechnia zbiera u mnie pożytek z kwiatów fasoli karłowej. Zadrzechnia zbiera pożytek z 17 roślin, a tej rośliny nie znalazłem w internetowych informacjach, jako obiektu zainteresowania tego owada."

Informacje i zdjęcia udostępnił Pan Bronisław Pruchnicki.

Zadrzechnia fioletowa na kwiatach fasoli karłowatej w ogrodzie pana Bronisława Pruchnickiego w Żorach.

Autor zdjęcia: Bronisław PruchnickiZadrzechnia fioletowa na kwiatach fasoli karłowatej w ogrodzie pana Bronisława Pruchnickiego w Żorach.

Autor zdjęcia: Bronisław Pruchnicki

Liczba wyświetleń galerii: 880  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu