Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Szybkie pytanie - krótka odpowiedź

zasiedlanie ula Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 2654

Zaloguj się aby obserwować temat

norkok

2015-10-01 19:43:29

Witam serdecznie, jestem początkującym pszczelarzem, chce w przyszły roku dołączyć do kolegi który ma kilka uli Warszawskich Ja w okresie zimowym będę budował kilka uli Wielkopolskich, trochę poczytałem na forum i w sieci, powiem szczerze jest kilkanaście opcji dotyczących mojego pytania a mianowicie,
chciałbym zasiedlić Moje ule z uli kolegi oczywiście jest problem z wielkością ramek,
Ja chcę zrobić tak, w ulach kolegi doprowadzić do nastroju rojowego by zaczęły budować matecznik wtedy postawić dwa korpusy Wielkopolskiego bo ramka jest dłuższa i zabrać ramkę z pszczołami siedzącymi i matecznikiem plus jedna ramka z czerwem dodać dwie ramki Wielkopolskie z węzą by zaczęły budować na nich jak już zabudują dodać następne i powoli wyjmować ramki Warszawskie czy to zda egzamin

oro54

2015-10-01 21:30:37

Witam!
Przy odrobinie cierpliwości wszystko można wykonać, lecz po co komplikować koledze, sobie i pszczołom życie? Ponadto, rodzina która wejdzie w nastrój rojowy przestaje gromadzić miód i sezon pszczelarski jest stracony.
Wystarczy wiosną zamówić u jakiegoś pszczelarza wczesne odkłady na ramce wielkopolskiej. Wczesne odkłady są wprawdzie droższe, ale bez problemu w sezonie staną się silnymi rodzinami. Odkładowa rodzinka ma już oznakowaną, czerwiącą matkę z danego roku, zapasy i dwie lub trzy ramki czerwiu w zależności od umowy z pszczelarzem.
Życzę powodzenia w przygodzie z pszczołami :-)

banan

2015-10-02 07:19:20

hej, rowniez uwazam, ze lepszym rozwiazaniem jest zapisanie sie na odklad na ramce wielkopolskiej od sprawdzonego pszczelarza. swiadome wprowadzanie rodziny w nastroj rojowy jest dosc niebezpieczne - oslabia sie bardzo rodzine. straci i twoj kolega, i ty.

michal1972

2015-10-02 18:51:07

Norkok, pomysł cwany ale niestety nie uda Ci się go zrealizować. Pszczoły wyjdą z ula. Jak będziesz miał szczęście, to osiądą gdzieś w pobliżu. Jak nie, to licz się z zabawą w detektywa. Na rozwiązanie zagadki będziesz miał 3 dni...

Lukasz_Baniak

2015-10-03 08:48:00

Nie powiem, na ciekawy pomysł wpadłeś. Mimo to zgodzę się z przedmówcami, że raczej nic z tego nie będzie... chociaż... Możesz mi wytłumaczyć, co to znaczy "dołączy do kolegi"? Wspólnie będziecie prowadzić pasiekę? Jeżeli tak, to pozostanie Ci tylko kupić matkę i po problemie. Odkłady weźmiesz od kolegi. Koszty pszczelarzenia (w tym zakupu miodarki, odstojników, itd.) podzielicie na dwóch. Ewentualnie jeżeli robisz ule, to przez zimę ogarnij o kilka więcej. Albo będziesz miał na zapas (poszerzenie pasieki), albo sprzedaż i za to kupisz matki i resztę sprzętu.

norkok

2015-10-03 16:09:18

witam dzięki za podpowiedzi
co do wyjścia pszczół z ula to planowałem zrobić tak że jak zaczną budować matecznik to zabrać ramkę z matecznik i pszczołami siedzących na niej plus dwie ramki z czerwem i tak stworzyć w nowym ulu rodzinę co do dołączenia do kolegi to on już maila uli ja teraz buduje i chce do nie dostawać i wpadłem na pomysł ze taniej będzie rozmnobyć jego pszczoly niż kupować odkłady wiem że z miodu nici ale nie zależy mi by odrazu brać hektolitrami wystarczy że rodziny do zimy by się odbudowaly i były silne w następnym roku by się odwdzięczyć co wy na to

norkok

2015-10-03 16:11:21

przepraszam za błędy pisze z telefonu

norkok

2015-10-03 16:14:15

kolega cały sprzęt ma chodzi mi czy taki sposób z matecznik i by wypalił czytałem że jeden odklad to 300zl buduje 10 uli więc kosz jest spory i nie wiadomo co się kupuje każdy zachwala że są super miododajne że silne a od z jego przynajmniej wiemy że wszystko ok

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie