Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Prawo i marketing w pasiece

Sprzedaż bezpośrednia miodu a podatek w 2016 Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 20219

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2 3

truten

2015-12-03 20:48:43

Pytanie-czy sprzedaż bezpośrednia miodu od stycznia 2016 będzie opodatkowana ryczałtowym podatkiem 2 procent jestem pszczelarzem posiadającym 70 rodzin pszczelich Pozdrawiam

marcin

2015-12-03 21:23:56

@truten, poprawiłem delikatnie tytuł i przeniosłem go do właściwszej kategorii. Pozdrawiam!

truten

2015-12-03 21:25:57

OK jestem nowy na forum dziękuję

eryk16

2015-12-03 21:45:32

Cytując sir-kielce.pl:

"Z dniem 1 stycznia 2016 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw regulującej opodatkowanie sprzedaży bezpośredniej."

"Wprowadzane zmiany pozwolą na zaliczenie przychodów z realizowanej przez rolników tzw. sprzedaży bezpośredniej do przychodów z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na wprowadzeniu możliwości ich opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy zastosowaniu stawki w wysokości 2% przychodów, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali z tej działalności przychody nieprzekraczające 150 000 euro rocznie."

Z tego co rozumiem, raczej pszczelarzy to nie będzie obowiązywać. Jesteśmy za mali :)

factis

2015-12-04 17:50:18

Co dopuszcza do sprzedaży bezpośredniej nowe prawo? Ano m.in. produkty pszczele nieprzetworzone, tj. miód, pyłek pszczeli, pierzgę, mleczko pszczele.

W jaki sposób można sprzedawać produkty pszczele nieprzetworzone? Będzie można sprzedawać w miejscu produkcji, na targowiskach, z obiektów lub urządzeń ruchomych i tymczasowych (ale w miejscu produkcji, targowisku lub poza nim), z urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności oraz specjalistycznych środków transportu. Można także będzie sprzedać je sprzedawcom detalicznym, którzy sprzedadzą je tylko klientowi końcowemu.

Gdzie m.in. można będzie prowadzić sprzedaż bezpośrednią? Na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja lub na obszarze województw sąsiadujących z tym województwem. Można będzie także prowadzić sprzedaż w innych niż ww. województwach (podczas wystaw, festynów lub kiermaszów organizowanych w celach promocji tychże produktów) pod warunkiem, że przekaże się powiatowemu lekarzy weterynarii właściwemu ze względu na miejsce sprzedaży, co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sprzedaży, pisemną informację zawierającą imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres producenta, dane dotyczące miejsca i okresu prowadzenia sprzedaży.

Co do wielkości sprzedaży bezpośredniej nieprzetworzonych produktów pszczelich nie mogę się wypowiadać, bo nie wiem. Mam nadzieję, że pomogłem.

truten

2015-12-04 18:56:00

Dzięki eryk ifactis z waszych postów rozumię że od stycznia 2016 roku będzie obowiązek płacenia podatku 2 procent oczywiście jak się ma zarejstrowaną sprzedaż bezpośrednią u powiatowego lekarza weterynari.Jesli chodzi o wielkość sprzedaży to jak się przekroczy limit 150000 euro to wtedy obowiązkowo księgi rachunkowe, inny sposób opodatkowania Pozdrawiam

michal-trabka

2015-12-06 12:01:11

truten, też to tak zrozumiałem. Zastanawia mnie tylko to, jakie będą kary dla tych, którzy nie mają zgody na sprzedaż bezpośrednią nieprzetworzonych produktów pszczelich. Teraz jest to opodatkowanie osób, które działają uczciwie... a nie tych, co kombinują.

truten

2015-12-06 16:04:40

Witam W tej chwili jest tak że PLW nie mają czasu ani środków pienięznych do przeprowadzania kontroli.W rozmowach z lekarzami weterynari podczas kontroli u mnie w pasiece to lekarze mają możliwość nałożenia kary w wysokości do 5 tysięcy złotych ale oni też chcą spokojnie żyć POZDRAWIAM

Strony: 1 2 3

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym