Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Komentarze do artykułów

Bartnictwo uznane za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Polski Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1443

Przejdź do artykułu Bartnictwo uznane za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Polski

Zaloguj się aby obserwować temat

blondynekkrk

2016-10-17 18:51:54

Bractwo Bartne - brawo Ty! :) Tylko 11 członków, a takie sukcesy! SUPER!

wowosowa

2016-11-01 20:18:26

Jeżeli do barci wspinamy się po aluminiowej drabinie, to jakie to dziedzictwo? Nie lepiej postawić pod tym drzewem normalny ul i nie cudować ?

Załączniki:

Bartnictwo uznane za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Polski

oro54

2016-11-01 21:13:05

Niedługo pojawi się nam "Bractwo Kószkarzy" którzy zademonstrują jak się prowadzi gospodarkę rojową. Zademonstrują nam na czym polega zabieg wybębniania pszczół z kószek, jak otrzymuje się miód kapaniec, a jak miód bity i też będzie wspaniale. Czy pszczoły będą miały lepiej w naszym kraju, nie wiem. Wiem tylko, że może to być dobry news.

wowosowa

2016-11-02 14:26:44

Już sama nazwa tego bezsensownego przedsięwzięcia „ Bartnictwo ratunkiem dla dzikich pszczół” jest podwójnie fałszywa.
Ktoś może pomyśleć, że istnieją w lasach dzikie pszczoły miodne, które nie mają się gdzie podziać i dlatego należy im pomóc, budując barcie. Tym czasem pszczoły te nie są wcale dziksze od tych w okolicznych pasiekach, ponieważ z nich przywędrowały jako roje niewiadomego pochodzenia.
Czyli wygodne życie w ulach zamieniły na dziuple, gdzie siłą rzeczy (wysokość umieszczenia gniazda, niemożność dokonania przeglądu plastrów) pozbawione zostaną należytej opieki pszczelarza, w tym racjonalnego karmienia a przede wszystkim właściwego leczenia warrozy.
W przypadku wystąpienia zgnilca nie zostanie on w porę wykryty, za to stanowić będzie piękne źródło zakażenia dla okolicznych pasiek przez kilkanaście lat, uniemożliwiając jakiekolwiek racjonalne zwalczanie tej choroby.
A ileż tego „cennego i poszukiwanego” miodu uzyskamy, niestety niehigienicznie, z jednej dziupli. Ściema mega totalna, jak mówią młodzi.:)

michal-trabka

2016-11-02 18:41:30

Czy waszym zdaniem powinno się odejść od pielęgnowania tradycji bartniczych? Ja w sumie nie mam zdania co do tego. Widzę dużo plusów, ale równie wiele minusów. Nie ma co ukrywać, że postęp technologiczny (czyli w pewnym sensie odejście od bartnictwa na rzecz pszczelarstwa) może mieć poważny skutek w postaci zaniku tradycji bartniczych. Zwróćcie uwagę na to, ile jest szewców w Polsce, albo zegarmistrzów. Te zawody giną, podobnie jak może zginąć bartnictwo.

oro54

2016-11-02 22:23:01

Zmierzch bartnictwa nastąpił w sposób naturalny wraz ze zmianą gospodarki w lasach. Wielowiekowe puszcze topniały wraz z rozwojem rolnictwa. Kłody, na początku, to nic innego, jak fragmenty drzew bartnych uratowanych przed zniszczeniem przy wycince prastarych lasów. Kłoda z barcią była lżejsza i można było ją przenieść w pobliże domu bartnika. Łatwiej jej było doglądać, wymagała mniejszego nakładu pracy od bartnika. Oczywiście był to proces powolny, trwający dziesięciolecia, czy nawet stulecia w zależności od zaludnienia terenów. To co kiedyś bartnikowi umykało, z powodu braku obecności w sezonie przy bartniach, teraz można było już zaobserwować będąc częściej obecnym w takiej kłodowej pasiece. Wraz z obserwacją zwyczajów pszczół powoli bartnictwo przekształcać się zaczęło w pszczelarstwo. Wiele trzeba by pisać o zgromadzonych, przez wieki, doświadczeniach i wiedzy bartników, ale ta wiedza nie zaginęła tylko stopniowo została przekształcona stosownie dla potrzeb naszych czasów i obecnej wiedzy. Bartnictwo, obecnie, można traktować jako ciekawostkę, hobby ludzi patrzących inaczej na pszczoły niż większość pszczelarzy. Większego znaczenia gospodarczego to nie będzie miało, jedynie spowoduje to, że osoby nie interesujące się pszczołami na chwilę się nad ich życiem pochylą. A to już coś.

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia