Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Choroby, zagrożenia i ochrona pszczół

Rabunek czy oblot? Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 3650

Zaloguj się aby obserwować temat

LysyBrodacz

2019-06-12 14:36:58

Cześć wszystkim. Niedawno zacząłem pszczelarzyć i nabyłem 3 odkłady. Wszystko szło dobrze jednak wczoraj nieco się zaniepokoiłem.

Mianowicie, przez 2 minuty delikatnie pokropił deszcz i ruch na wylotku nieco ustał. Poszedłem do domu po wodę i wróciłem po 10 minutach, a tu przed jednym ulem wielka chmara pszczół. Na pozostałych dwóch prawie zero ruchu. Pszczoły nie próbowały się dostać do ula innymi wejściami, ciężko było dostrzec walkę na wylotku, chyba takowej nie było. Po 10 minutach to ustało bo nie zdążyłem zareagować. Czy byłem świadkiem rabunku, czy oblotu po deszczu?

Dołączam filmik z tego zdarzenia, wybaczcie jakość.

Dajcie znać co myślicie.

Dzięki!

Załączniki:

Rabunek czy oblot?

oro54

2019-06-14 22:32:19

To był oblot. Młoda mucha w ten sposób namierza usytuowanie swojego ula opuszczając go po raz pierwszy. Charakterystyczną cechą oblotu jest to, że pszczoły latają wokół ula głowami zwróconymi w stronę wylotka i zataczają coraz większe kręgi w powietrzu zapoznając się z otoczeniem, jego charakterystycznymi punktami.

LysyBrodacz

2019-06-17 08:24:20

Dzięki za odpowiedź!

Dawid111

2023-01-01 23:19:24

Mam. Ciekawostkę. Pszczoły mam pierwszy rok ale wcześniej chodziłem do pszczelarzy na naukę. Każdy z nich miał swoje sposoby na różne problemy. Ale na pytanie czy pszczoły latają w nocy mówili tak samo że nie. Ja podając pszczołom syrop we wrześniu koło godziny 20:00 zauważyłem że po 5 minutach do jednego ula zaczęły przylatywać pszczoły. Było ich tak dużo że nie mieściły się przy wylotu i tylko w jednym ulu. Po naradzie że starszym pszczelarzem podałem im syrop po 23:00 było ciemno jak w kopalni. I to samo bo po 5 minutach pełno pszczół. Skąd?

Kryspin

2023-01-22 16:58:45

Takiej reakcji nie powinno być, po dodaniu pokarmu pszczoły owszem wychodzą do oblotu po pobraniu pokarmu ale nigdy tak intensywnie i do tego po ciemku. Może pokarm zalał gniazdo ?

Weź udział w dyskusji:
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Biały miód leśny z Mount Oku

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Ogórki z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności