Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Biologia pszczół

Czy pszczoły zapadają w sen zimowy? Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 5631

Zaloguj się aby obserwować temat

blondynekkrk

2014-09-27 08:53:08

Sen zimowy pszczół to co, co powoli zaczyna być na czasie. Proszę mi powiedzieć, czy pszczoły zapadają w sen zimowy, tak jak to robi niedźwiedź brunatny, jenot czy borsuk?

factis

2014-09-28 10:04:01

Zaskoczę Cię. Pszczoły ani nie zapadają w sen zimowy, ani nie hibernują (jak trzmiele czy osy). Pszczoły zawiązują kłąb i czekają na przyjście wiosny.

michal1972

2014-09-29 09:46:17

Jest dokładnie tak jak napisał factis. Dodam jeszcze, że pszczoły bez kłopotu same poradzą sobie w zimie pod warunkiem, że będą miały wystarczającą ilość pożywienia. A po to ten kłąb zawiązują, żeby utrzymać temperaturę. Jesienią i z początkiem zimy utrzymuje się ona na poziomie około 18–20 stopni Celsjusza, a na przedwiośniu około 34 stopnie Celsjusza.

blondynekkrk

2014-10-07 11:02:37

A ja się spytam, czy w zimie można podchodzić do uli? Chyba raczej nie zaatakują mnie?

Lukasz_Baniak

2014-10-11 08:47:30

@blondynekkrk, podejść możesz i Tobie się nic nie stanie. Ale lepiej abyś tego nie robił. Pszczoły nie wylecą z ula i nie zaatakują Cię bo nie będą miały jak. Niestety to że będziesz szedł, spowoduje że Cię wyczują i zaczną się denerwować spożywając więcej niż normalnie pokarmu. Przez to mogą nie dotrwać do wiosny i paść.

mati

2014-11-05 09:46:25

to nie som niedzwiedzie rzeby isc spac przez zime pszczoly nie spiom

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich