Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Apiterapia i kosmetologia

Mol woskowy w innej roli niż nalewka Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 18848

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2 3 4

tomasz301

2015-01-28 23:02:42

tłumaczenie cz2.
Do plastrów przylatują motylice barciaka większego i mniejszego , ale lecznicza jest tylko większego. Zresztą larwy większego zjadaja mniejszego i motylice też tak robią z motylicami mniejszego. Efekt leczniczy 1 larwy to efekt leczniczy 57 sztuk pszczół. Zamiast męczyć się z pszczołami , do ula wrzucasz dowolny ciemny wosk a przyroda sama załatwia resztę.W organizmie człowieka wosk jest w blaszkach miażdżycowych i w niektórych kamieniach nerkowych i ta nalewka to wszystko rozpuszcza. Enzymy larw mola rozpuszczają cholesterol i oczyszczają organizm.Używając nalewkę z larw ,lub odchody w dowolnej postaci powodujemy zarastanie pękniętych komórek w sercu, a wskutek usuwania blaszek miażdzycowych uelastyczniaja się naczynia krwionośne i spada ciśnienie krwi.Mleczko pszczele normalizuje ciśnienie ,a preparaty larwy obniżaja ciśnienie.
Zanim spóbujesz użyć wewnętrznie czegokolwiek z larwy, to należy posmarowac przegub dłoni i sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej.
Dla dzieci 1 kropla nalewki na 1 rok życia, dorośli przyjmuje się maksymalnie 30 kropli jednorazowo, przy czym można 2-3 razy w ciągu dnia powtórzyć .Nalewka rozpuszcza ochronna warstwe wirusów różnych typów np. wirusów przenoszonych drogą kichania.
Po wlaniu nalewki do wody uzyskujemy zapach kompotu.Prelegent zaleca zamiast aptecznych opakowań z ciemnego szkła stosować pojemnik po np. wodzie utlenionej bo ma dozownik. Jeden taki pojemnik kosztuje 15 rubli i wystarczy na 2 miesiace kuracji.
Nalewka likwiduje np. wirusy herpes i wszelkie hepatyty.Jeżeli pacjent jest w trakcie leczenia u lekarza, to przyjmuje przepisane lekarstwa i nalewkę.Lekarze ,którzy zaznajomili się z badaniami klinicznymi nalewki nie maja nic przeciwko , ale pozostali nie chcą nawet słyszeć o stosowaniu i uznaja za szarlatanerię.Poza tym współczesna tabletkowa medycyna jest mocno skorumpowana a na poroduktach paszczelich bioaktywnych takich pieniedzy nie zarobi się.
10 kilogramów ciemnego miodu mieszamy w temperaturze 27 stopni z 1 kg propolisu przez 30 minut i uzyskujemy leczniczy miód. W stawiamy w taki miód drewniana łyżkę i w czasie sygnięcia propolis oddziela się od miodu i wypływa zastygając wokół łyzki i łatwo propolis wyjąć, ale 4 % pozostaje w miodzie i to wystarczy dla uzyskania leczniczych właściwości takiego miodu. Grzany miód ma takie właściwości, ze niektóre połaczenia molekuł rozpadaja się i organizmowi łatwiej wybrać co potrzebuje i łatwiej przyswoić.Potwierdziły to badania laboratoryjne grzanego miodu.
Koniec
dodam, ze 15 kropel nalewki na 70% spirytusie po 20 minutach trzymania na łyżeczce bez mieszania traci swój alkohol i można wtedy wlać do wody i wypić.

tomasz301

2015-01-30 04:36:15

Jeżeli już trafi sie ktoś tak odważny , lub zdesperowany , to myślę , ze taki preparat jak odchody spozywac wyłącznie po zaparzeniu lub w postaci alkoholowej.

Lukasz_Baniak

2015-01-30 07:38:43

@tomasz301 to prawda. Chiny miałyby ogromny problem z wyżywieniem ludności gdyby miały postawić tylko na uprawę warzyw. Tam się dosłownie wszystko je.

Co do sił specjalnych - najlepszym przykładem jest Beat Grylls, którego można od czasu do czasu zobaczyć w telewizji.

banan

2015-01-31 21:18:35

@tomasz301 bardzo fajne teksty zamieszczasz. calkiem przypadkowo otrzymalem informacje o tym skad sie biora w ulu larwy mola. dzieki

tomasz301

2015-01-31 23:30:22


Na początku swojego życia larwa mola żywi się miodem i pierzgą. Następnie przechodzi do odżywiania się komórkami plastrów zawierającymi resztki czerwia. Jedząc wosk larwa barciaka uszkadza plastry , a wydrążone kanaliki pokrywa jedwabiem. Larwy potrafią przegryzać nawet materiał ocieplający ul.
Dorosłe motyle barciaka nie odżywiają się wcale, ponieważ ich układ gębowy nie jest wystarczająco rozwinięty a organy odpowiedzialne za trawienie także nie są rozwinięte. Jajeczka mola mają rozmiar 0,35mm-0,5mm i rozwijają się 5-8 dni.Z nich wychodzi larwa o długości 1mm z żółtą głową i 8 odnóżami. Potem wzrastają do długości około 18mm z czarną główką. W trakcie całego swojego okresu zerowania,larwa mola może uszkodzić setki komórek plastrów. Po okresie 25-30 dni larwy przechodzą w kolejne stadium rozwoju, w którym zawijają się w kokon, czynią to grupowo w spękaniach i szczelinach, lub wygryzają jamkę. Kokon w trakcie dojrzewania zmienia barwę z żółtego na brązowy. Wielkość kokonów u samiczek wynosi około 16 mm a u samców 14mm. Dorosłe samiczki żyja 7-12 dni, a samce 10-26 dni i to na głodzie. Ekstrakt z larw o długości 10-15mm stosowano już w 17 wieku dla leczenia serca i płuc. Larwy o długości większej niż 10-15mm nie wydzielają hormonu cerraza.
Barciak większy może w ciagu roku dać 3 pokolenia , a te 3 pokolenia np. 5 par mola potrafią ześrutować do 500 kg suchej masy w tym 300 kg czystego wosku.
Dorosłe motyle barciaka potrafią słyszeć dźwięki o częstotliwości do 300 kHz. Żeby sprawdzić właściwości słuchowe mola sprawdzano reakcje na dźwięki od 50 do 300 kHz mierząc przy tym reakcję membran słuchowych przy pomocy lasera, a także badając reakcję nerwu słuchowego przy pomocy wszczepionych elektrod. Zgodnie z danymi opublikowanymi w Biology Letters motyle reagowały na wszystkie dźwięki wspomnianego zakresu ,co powoduje iż mole te są najbardziej czułymi w świecie zwierząt. Daje to możliwość szybkiej reakcji na wszelkie zagrożenia, a także ułatwia łączenia się moli w pary w okresie godowym. Przykładowo ludzkie ucho słyszy dźwięki do 23 kHz, koty słyszą do 64kHz, a delfiny do 160 kHz.
Japońscy, chińscy i kenijscy uzdrawiacze już dawno zalecali jedzenie larw mola jako srodek do uzdrawiania wielu chorób. Potrawy z tymi nieco egzotycznymi larwami podawano w wielu restauracjach. Jeżeli chodzi o nalewkę na molach i mumio, to zaleca się , żeby najpierw potrzymać wodny roztwór pod językiem lub w ustach , a dopiero po chwili połykać. Nie należy stosować nalewki przed snem.Nalewka bardzo skuteczna także przy adenomie prostaty.(znalazła się przy tym reklama rosyjskiej herbaty na problemy prostaty tzw.monastyrski czaj http://avtouum.ru/pitanie-pri-adenome.php ).

Przepis na maść z larw mola ,która leczy wiele beznadziejnych przypadków:leczy oparzenia, rany i zmiany skórne. Weź 50g już dojrzałych larw mola i zalej spirytusem 40-70% ale tyle, żeby tylko przykryć larwy i zostaw w ciemnym miejscu na minimum 5 dni. Po tym okresie włóż larwy i płyn do ceramicznego tygla, dodaj 200 gram oleju z nagietka lekarskiego i 200 gram oleju dziurawca , oraz 50 gram propolisu i 50 gram wosku pszczelego i rozcieraj .Uzyskana substancja powinna mieć konsystencję maści. Nakryj przykrywką i wstaw na łaźnie wodna na około 2 godziny. Potem schłodzić i przelać do sterylizowanych naczyń i zakręcić pokrywki. Wstawić do lodówki i używać w miarę potrzeby.
Pełny tekst o leczniczych właściwościach (po rosyjsku) na stronie http://fb.ru/article/139179/voskovaya-mol---lechenie-ekstrakt-lichinok-voskovoy-moli-voskovaya-mol---primenenie

michal1972

2015-02-02 22:11:00

@tomasz301, wiesz może kto wskazał lecznicze właściwości maści z larw mola woskowego, które przytoczyłeś post wyżej?

tomasz301

2015-02-03 04:59:04

Było to w tym artykule, ale poszukam .

michal1972

2015-02-03 13:03:38

@tomasz301, nie znam rosyjskiego, bo pewnie bym sam postarał się tego odszukać. A pytam nie tylko z ciekawości ale też dlatego, że jeszcze jakiś czas temu można było słyszeć dużo o różnych specyfikach, które to miały być lekiem na raka, a później się okazywały mieszanką ziół, które nijak się miały do tego.

Strony: 1 2 3 4

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kukurydziane bułeczki z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Domowa musztarda z miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll