Portal Pszczelarski

Sklep Krauz

Forum pszczelarskie - Gospodarka pasieczna

Pszczoły zbyt dużo podkarmione na zimę. Co zrobić? Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1340

Zaloguj się aby obserwować temat

h.zrabkowska

h.zrabkowska

2014-09-01 21:56:24

Witam,
Tak jak w temacie, podkarmiłam za dużo moje pszczoły w połowie sierpnia (11 - 12 kg/ul).
Prawie wszystkie ramki załadowane są syropem.
Obawiam się że matka nie będzie miała gdzie czerwić. Jestem początkującą pszczelarką i nie wiem co teraz zrobić. Proszę o pomoc...
Dzięki

blondynekkrk

blondynekkrk

2014-09-02 22:10:04

Na mój chłopski rozum, to ja bym wymienił część ramek :) Nie znam się, bo nie jestem pszczelarzem ale może za jakiś czas wypowie się specjalista:)

emil

emil

2014-09-03 11:08:55

w tej chwili dodawanie ramek trochę mija się z celem, bo już jest późno i jeśli rodzina jest silna, to nie ma sensu, matka jak zacznie czerwić, to dopiero pod koniec miesiąca i na początku października zaczną się wygryzać pszczoły. Pszczoły, które mają przeżyć zimę już wygryzają się od końcówki lipca. Jeśli natomiast pszczoły pozwoliły zalać całe gniazdo, to ja bym się tym zbytnio nie martwił, one są na tyle inteligentne, że w przeciwnym razie nie ograniczyłyby matki. Ważne, żeby skontrolować jeszcze za jakiś czas zapas pokarmu, bo jeśli nie ma pożytku, a pszczoły jeszcze będą sporo go zużywać, to może być później problem. Ale jeszcze mam pytanie - jak silna jest rodzina? Czy jest jeszcze czerw poszyty (pszczoły wygryzające się - powinny być)?

factis

factis

2014-09-05 09:16:55

Hej! A ja mam pytanie troszkę z innej serii. Co się stało, że tak dużo podkarmiłaś swoje pszczoły?

michal1972

michal1972

2014-09-09 08:04:37

@h.zrabkowska, a jaka rasa pszczół? Fakt faktem, troszkę przesadziłaś. Pszczoły powinny mieć na jedną ramkę ok 1,5-2kg cukru i miodu, tak aby raczej spokojnie przezimowały.

h.zrabkowska

h.zrabkowska

2014-09-14 10:36:07

Serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Rodziny są dość silne i czerw wygryzał się jak zaglądałam 2 tyg temu. Martwi minie to iż pogoda sprzyja pożytkowi i myślę że pszczoły przyniosą jeszcze znaczną ilość miodu, a wtedy na zimę zostanie jeszcze więcej.
Jaka mogą być konsekwencje zbyt dużej ilości pokarmu na wiosnę?
Wiem z doświadczenia a bardziej z przeczucia, że jednego roku gdy podkarmiłam za dużo pszczoły na wiosne były słabe.
Moim zdaniem nie miały się gdzie ląsc przed zimą z powodu zbyt dużej ilości pokarmu.
Pozdrawiam

michal1972

michal1972

2014-09-15 09:33:57

Osobiście bym zostawił pszczoły i nie kombinował nic z nimi. Pszczoły to nie głupie owady, powinny sobie poradzić. Gorzej jakbyś nie przygotowała pszczół do zimowli. Wtedy pewnie byłoby zdecydowanie gorzej.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Ostatnio dodane posty:

Ul Langstroth - budowa i wymiary
18 Lipca 2019

ule leżakowe (warszawski poszerzany)
17 Lipca 2019

Pszczoły w ścianie, jak je przenieść?
23 Czerwca 2019

Rabunek czy oblot?
17 Czerwca 2019

Z oka mieszkanki Tajwanu wyciągnięto cztery żywe pszczoły 2019
16 Czerwca 2019

Rabunek czy oblot?
14 Czerwca 2019

Ostatnio dodane tematy:

Ul Langstroth - budowa i wymiary
18 Lipca 2019

ule leżakowe (warszawski poszerzany)
17 Lipca 2019

Pszczoły w ścianie, jak je przenieść?
23 Czerwca 2019

Z oka mieszkanki Tajwanu wyciągnięto cztery żywe pszczoły 2019
16 Czerwca 2019

Rabunek czy oblot?
12 Czerwca 2019

Najaktywniejsi w tym tygodniu:

1. SZPENIO: 1

2. TTM: 1

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.