Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Chów i hodowla pszczół

Miodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węzą Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1745

Zaloguj się aby obserwować temat

wojo34

wojo34

2020-05-09 19:16:52

Witam serdecznie, potrzebuję porady. Jestem zupełnie początkującym miłośnikiem pszczelarstwa. Pszczoły przezimowały mi dobrze na 6 ramkach (mam tylko jeden ul), i noszą pyłek jak szalone. W rodni na dwa razy dołożyłem ramki z nową węzą i jedną bez węzy, matka czerwi. Wstawiłem dwa tygodnie temu kratę odgrodową i półnadstawkę na górę z półramkami z nową węzą jako utworzenie miodni. Myślałem że zaczną tam zabudowywać nakrop ale na razie zero, tylko zabudowują komórki węzy. Co robię źle? Czy jeszcze czekać czy też powinienem jakoś interweniować? Pozdrawiam.

Załączniki:

Miodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węząMiodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węząMiodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węzą
Kryspin

Kryspin

2020-05-19 08:49:46

Ze zdjęcia widać że rodzina nie jest zbyt silna. Więc też nie będzie nakropu znosić na górę do pół nadstawki.Nic nie robić, a pszczoły kiedy zapełnią gniazdo same wejdą na górę.Ale na dole w gnieżdzie muszą być ramki do czerwienia. Bo na zdjęciu widać plaster zasklepiony na mur beton.O tej porze roku, jeden taki plaster w gnieżdzie pełny pokarmu wystarczy.

Kryspin

Kryspin

2020-06-10 08:30:01

Witam.Dziś chciałbym zwrócić uwagę na kupowanie węzy.Otórz ostatnio zaobserwowałem dziwne zjawisko, którego w dotychczasowej praktyce nie miałem.Podane wiosną ramki z węzą pszczoły jakoś dziwnie obrabiały na dennicy pełno drobin osypanych z nowej węzy.Potem kiedy węza została odbudowana bądż to z nakropem w miodni,bądż zaczerwieniona czerwiem w gnieżdzie bez żadnego powodu zjeżdzała tworząc harmonijkę. Zepsuty czerw, zepsute ramki pełne świeżego miodu.Powód myślę że fałszowanie wosku. Podobny problem sygnalizują moi koledzy.Bz my ostrożni w kupowaniu taniej węzy.Kupujmy u zaufanych producentów. Pozdrawiam.

awilemo

awilemo

2020-06-14 21:39:02

Witam, zakupiłam na początku czerwca odkład 5 ramkowy z unasienioną matką, ule wielkopolskie i podstawowy sprzęt pasieczny. Planuję do końca lipca kupić jeszcze 2/ 3 odkłady. Jednak nie dysponuję żadnymi ramkami z suszem czy pokarmem. Mam jedynie ramki z węzą. No i te, które są w zakupionym odkładzie. Ktoś poradzi jak poszerzać gniazdo, dodać na gorę korpus itd jeśli mam tylko gołe ramki z węzą ?
Będę wdzięczna za poradę jakiegoś pszczelarza bo nie chciałabym zmarnować rojów i dobrze przygotować je do zimowli.

Kryspin

Kryspin

2020-06-20 20:05:05

Witam. Jak kupisz nowe odkłady to z ramkami. do gniazda podasz ramki dodatkowe z węzą.Coś tu za dużo kolega kombinuje. Jak można odkładowi podać na górę korpus? Czy to był odkład na 10 ramkach ? Czy ten odkład nie mieści się w rodni? Jest tak silny ? Jeśli to był odkład na 4 lub 5 ramkach to nawet podanie do rodni 5 lub 6 ramek z węzą jest za dużo.W rodni musi być ciepło aby pszczoły wypacały wosk.Nie zapomni też o podkarmianiu odkładu. Bo do za zimowania będzie słabo.

Edyta701

Edyta701

2020-06-20 20:25:19

Witam. Jestem tez początkująca i proszę o rade.Mam rodzinę na 10 ramkach tz. pszczoły obsiadają 8 ramek a wszystkie są zalane miodem choć matka zaczęła czerwić i w wolnych komórkach są jajka i trochę larw i zakrytego czerwiu .Miód jest jeszcze nie zasklepiony i a nie mam suszu żeby dać pół korpus na który mogły by przenieść miód.Co moge zrobić? Czy odwirować trochę miodu Zeby zrobić miejsce matce na czerwienie?

Kryspin

Kryspin

2020-06-21 11:14:47

Witam. Odwirować miodu nie da rady,bo nie zasklepiony chociaż częściowo miód sfermentuje i będzie do niczego.Dać na górę ze 3 ramki z nakropem z gniazda, a na dół dać plastry z węzą. Górę zwęzić na te 3 ramki,na pustą przestrzeń nad gniazdem dać beleczki. Aby pszczoły nie zaczęły budowy w pustym miejscu na dziko. I by nie wyziębiać dodatkowo ula.Podaj swój nr kontaktowy najlepiej E Mail.

Edyta701

Edyta701

2020-06-21 18:39:13

edytatelega701@interia.pl

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
Pasieki Skiba
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.