Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Chów i hodowla pszczół

Miodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węzą Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 6519

Zaloguj się aby obserwować temat

wojo34

2020-05-09 19:16:52

Witam serdecznie, potrzebuję porady. Jestem zupełnie początkującym miłośnikiem pszczelarstwa. Pszczoły przezimowały mi dobrze na 6 ramkach (mam tylko jeden ul), i noszą pyłek jak szalone. W rodni na dwa razy dołożyłem ramki z nową węzą i jedną bez węzy, matka czerwi. Wstawiłem dwa tygodnie temu kratę odgrodową i półnadstawkę na górę z półramkami z nową węzą jako utworzenie miodni. Myślałem że zaczną tam zabudowywać nakrop ale na razie zero, tylko zabudowują komórki węzy. Co robię źle? Czy jeszcze czekać czy też powinienem jakoś interweniować? Pozdrawiam.

Załączniki:

Miodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węząMiodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węząMiodnia- jak zachęcić pszczoły żeby składały miód na nowe ramki z węzą

Kryspin

2020-05-19 08:49:46

Ze zdjęcia widać że rodzina nie jest zbyt silna. Więc też nie będzie nakropu znosić na górę do pół nadstawki.Nic nie robić, a pszczoły kiedy zapełnią gniazdo same wejdą na górę.Ale na dole w gnieżdzie muszą być ramki do czerwienia. Bo na zdjęciu widać plaster zasklepiony na mur beton.O tej porze roku, jeden taki plaster w gnieżdzie pełny pokarmu wystarczy.

Kryspin

2020-06-10 08:30:01

Witam.Dziś chciałbym zwrócić uwagę na kupowanie węzy.Otórz ostatnio zaobserwowałem dziwne zjawisko, którego w dotychczasowej praktyce nie miałem.Podane wiosną ramki z węzą pszczoły jakoś dziwnie obrabiały na dennicy pełno drobin osypanych z nowej węzy.Potem kiedy węza została odbudowana bądż to z nakropem w miodni,bądż zaczerwieniona czerwiem w gnieżdzie bez żadnego powodu zjeżdzała tworząc harmonijkę. Zepsuty czerw, zepsute ramki pełne świeżego miodu.Powód myślę że fałszowanie wosku. Podobny problem sygnalizują moi koledzy.Bz my ostrożni w kupowaniu taniej węzy.Kupujmy u zaufanych producentów. Pozdrawiam.

awilemo

2020-06-14 21:39:02

Witam, zakupiłam na początku czerwca odkład 5 ramkowy z unasienioną matką, ule wielkopolskie i podstawowy sprzęt pasieczny. Planuję do końca lipca kupić jeszcze 2/ 3 odkłady. Jednak nie dysponuję żadnymi ramkami z suszem czy pokarmem. Mam jedynie ramki z węzą. No i te, które są w zakupionym odkładzie. Ktoś poradzi jak poszerzać gniazdo, dodać na gorę korpus itd jeśli mam tylko gołe ramki z węzą ?
Będę wdzięczna za poradę jakiegoś pszczelarza bo nie chciałabym zmarnować rojów i dobrze przygotować je do zimowli.

Kryspin

2020-06-20 20:05:05

Witam. Jak kupisz nowe odkłady to z ramkami. do gniazda podasz ramki dodatkowe z węzą.Coś tu za dużo kolega kombinuje. Jak można odkładowi podać na górę korpus? Czy to był odkład na 10 ramkach ? Czy ten odkład nie mieści się w rodni? Jest tak silny ? Jeśli to był odkład na 4 lub 5 ramkach to nawet podanie do rodni 5 lub 6 ramek z węzą jest za dużo.W rodni musi być ciepło aby pszczoły wypacały wosk.Nie zapomni też o podkarmianiu odkładu. Bo do za zimowania będzie słabo.

Edyta701

2020-06-20 20:25:19

Witam. Jestem tez początkująca i proszę o rade.Mam rodzinę na 10 ramkach tz. pszczoły obsiadają 8 ramek a wszystkie są zalane miodem choć matka zaczęła czerwić i w wolnych komórkach są jajka i trochę larw i zakrytego czerwiu .Miód jest jeszcze nie zasklepiony i a nie mam suszu żeby dać pół korpus na który mogły by przenieść miód.Co moge zrobić? Czy odwirować trochę miodu Zeby zrobić miejsce matce na czerwienie?

Kryspin

2020-06-21 11:14:47

Witam. Odwirować miodu nie da rady,bo nie zasklepiony chociaż częściowo miód sfermentuje i będzie do niczego.Dać na górę ze 3 ramki z nakropem z gniazda, a na dół dać plastry z węzą. Górę zwęzić na te 3 ramki,na pustą przestrzeń nad gniazdem dać beleczki. Aby pszczoły nie zaczęły budowy w pustym miejscu na dziko. I by nie wyziębiać dodatkowo ula.Podaj swój nr kontaktowy najlepiej E Mail.

Edyta701

2020-06-21 18:39:13

edytatelega701@interia.pl

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll