Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Choroby, zagrożenia i ochrona pszczół

Liść rabarbaru a walka z warrozą Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 6293

Zaloguj się aby obserwować temat

blondynekkrk

blondynekkrk

2015-11-22 08:36:40

Widziałem gdzieś informację nt. tego, że pszczelarze na ramki kładą liść rabarbaru. Ma to być naturalny sposób na walkę z warrozą. Czy to ma sens? Dlaczego akurat liść rabarbaru?

michal1972

michal1972

2015-11-22 10:38:57

Tak, ma sens. Na górnych beleczkach układa się duży liść rabarbaru. Dlaczego akurat rabarbaru? Ponieważ zawiera kwas szczawiowy. Pszczoły tego nie lubią dlatego po chwili zaczną liść rabarbaru rozrywać i wynosić małymi kawałkami na zewnątrz ula, przy okazji uwalniając opary kwasu szczawiowego.

Sylwek

Sylwek

2015-11-23 20:20:23

Nie znałem takiego sposobu. Ciekawe. Może kiedy skorzystam. Póki co tylko Apiwarol.

oro54

oro54

2015-11-23 21:16:12

Nie chcę negować tego sposobu, ale nie sądzę, że za tym sposobem stoją jakieś badania naukowe i obserwacje. Podejrzewam, że sposób ten jest tak samo skuteczny jak stosowane korzenie sosny, huba, kwiatostany octowca, czy też dym z tytoniu. Może coś osobnikom warrozy zaszkodzi, ale nie rozwiązuje tego problemu. Nawet armitraza staje się coraz mniej skuteczna. Już pięć odymień nie wystarcza, aby pszczelarz mógł spać spokojnie. Lawinowo narasta problem reinwazji warrozy w pasiekach. Pszczoły nieprawidłowo leczone stają się rozsadnikiem warrozy na okoliczne pasieki. Jako, że stają się, z czasem słabsze, są rabowane przez rodziny silniejsze, które oprócz zrabowanych zapasów przynoszą do swych uli dodatkowo warrozę. A potem, na wiosnę, po kontrolnym dymieniu, zdziwienie, że takie duże ilości osypanej warrozy i słabiutkie rodziny. Że tak jest, pośrednio, świadczą zapotrzebowania na odkłady pszczele. Sprzedaje się każda wyprodukowana ilość.

METEOR

METEOR

2019-10-09 09:30:53

To ja jestem sprawcą całego zamieszania w kwestii leczenia pszczół z warrozy przy pomocy liści rabarbaru ogrodowego.
Jest to bardzo skuteczna metoda walki z dręczem pszczelim, lecz równocześnie bardzo wymagająca. Ważne również jest i to, że można ją stosować w okresie pożytkowym. Istotnie kładzie się liść rabarbaru wraz ze zgniecionym ogonkiem liściowym na powałkę gniazda. Pszczołom to bardzo przeszkadza i tną liść na malutkie kawałeczki i wynoszą z ula. W trakcie tych czynności intensywnie paruje woda wraz kwasem szczawiowym (w soku blaszki liściowej znajduje 2,4 % tego kwasu(!) dwa razy więcej niż w ogonku liściowym) i gazy te penetrują całe gniazdo. Dręcz pszczeli znajdujący się na pszczołach ginie, natomiast na czerwiu (ponad 80% populacji samic Varroa d.) jest całkiem bezpieczny. W związku z tym, aby utrzymać dręcza pszczelego na niskim, podprogowym poziomie szkodliwości dla pszczół, musimy liście rabarbaru zakładać co tygodnia. I tu jest problem. Wielu pszczelarzy, którzy próbowali moja metodą leczyć pszczoły - zakładali rabarbar 2-3 razy w sezonie i później krzyczeli, że nie działa. To działa, ale zwróćcie Państwo uwagę ile jest samic Varroa d. na pszczołach a ile pod zasklepami! W metodzie tej zasadniczą sprawą nie jest wyniszczenie całej populacji warrozy znajdującej się w rodzinie pszczelej, ale utrzymanie jej na bardzo niskim poziomie do jesieni. Jeżeli tak postąpimy, to pszczoły zimujące (głównie sierpniówki) będą w dobrej kondycji, charakteryzujące się dużą odpornością immunologiczną. Liście zakładamy do końca sierpnia (rabarbar we wrześniu musi odbudować masę liściową i przygotować się do zimy), dlatego nie możemy wyłącznie poprzestać na leczeniu pszczół rabarbarem, lecz kiedy pozbędziemy się czerwiu (u mnie trwa to do połowy października), to należy przeleczyć pszczoły dostępnymi lekami na dręcza pszczelego. U mnie wystarcza dwa razy odymić Apiwarolem.
UWAGA! Ta metoda ze względu na pracochłonność nadaje się do małych pasiek i do pasiek organicznych. Ponieważ w Polsce ogromna większość pasiek jest nieduża, to będziecie zniechęcani do zastosowania tej metody, ponieważ wówczas poza okresem jesieni - nie będą Wam potrzebne żadne inne leki!

Pozdrawiam

P.S.
Podczas zimowli 2016/17 nie padła mi ani jedna rodzina (68 zazimowanych), a w 2017/18 również żadna nie padła (70 zazimowanych). Teraz pszczoły przed dymieniem są w doskonałej kondycji (82), ale jak będzie to dopiero okaże sie na wiosnę 2020 r.

tulipan

tulipan

2019-12-13 19:43:50

do pigeon dzieki takim pszczelarzom jak ty rozpowszechnia sie zuczek ulowy i inne pasozyty do naszych polskich pasiek wielkie dzieki w imieniu pszczol

Kryspin

Kryspin

2020-01-23 19:56:19

Witam .Stosowałem już wszystko :liście rabarbaru,pokrzywę,liście orzecha włoskiego,odymianie kwiatostanem octowca i wiele innych.Jedyne co pomaga to leki ,chemia. Dobre są czeskie leki,rosyjskie i ukraińskie.Tanie Chińskie.Coraz częściej mamy do zwalczania też 2 rodzaje nosemozy,to dopiero jest kłopot.Pozdrawiam.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Ostatnio dodane posty:

Planowanie Pasieki - jak zacząć?
28 Marca 2020

motylica w ulu
27 Marca 2020

Do czego służą mateczniki?
27 Marca 2020

motylica w ulu
25 Marca 2020

Hodowla matek
10 Marca 2020

Hodowla matek
09 Marca 2020


Ostatnio dodane tematy:

Planowanie Pasieki - jak zacząć?
28 Marca 2020

motylica w ulu
25 Marca 2020

Hodowla matek
09 Marca 2020

Bardzo łatwe aplikowanie kwasu mrówkowego w celu zwalczania warrozy
06 Marca 2020

Zabezpieczenie przed osami
25 Lutego 2020


Najaktywniejsi w tym tygodniu:

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
Pasieki Skiba
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.