Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Choroby, zagrożenia i ochrona pszczół

Rabunek czy oblot? Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 4599

Zaloguj się aby obserwować temat

LysyBrodacz

2019-06-12 14:36:58

Cześć wszystkim. Niedawno zacząłem pszczelarzyć i nabyłem 3 odkłady. Wszystko szło dobrze jednak wczoraj nieco się zaniepokoiłem.

Mianowicie, przez 2 minuty delikatnie pokropił deszcz i ruch na wylotku nieco ustał. Poszedłem do domu po wodę i wróciłem po 10 minutach, a tu przed jednym ulem wielka chmara pszczół. Na pozostałych dwóch prawie zero ruchu. Pszczoły nie próbowały się dostać do ula innymi wejściami, ciężko było dostrzec walkę na wylotku, chyba takowej nie było. Po 10 minutach to ustało bo nie zdążyłem zareagować. Czy byłem świadkiem rabunku, czy oblotu po deszczu?

Dołączam filmik z tego zdarzenia, wybaczcie jakość.

Dajcie znać co myślicie.

Dzięki!

Załączniki:

Rabunek czy oblot?

oro54

2019-06-14 22:32:19

To był oblot. Młoda mucha w ten sposób namierza usytuowanie swojego ula opuszczając go po raz pierwszy. Charakterystyczną cechą oblotu jest to, że pszczoły latają wokół ula głowami zwróconymi w stronę wylotka i zataczają coraz większe kręgi w powietrzu zapoznając się z otoczeniem, jego charakterystycznymi punktami.

LysyBrodacz

2019-06-17 08:24:20

Dzięki za odpowiedź!

Dawid111

2023-01-01 23:19:24

Mam. Ciekawostkę. Pszczoły mam pierwszy rok ale wcześniej chodziłem do pszczelarzy na naukę. Każdy z nich miał swoje sposoby na różne problemy. Ale na pytanie czy pszczoły latają w nocy mówili tak samo że nie. Ja podając pszczołom syrop we wrześniu koło godziny 20:00 zauważyłem że po 5 minutach do jednego ula zaczęły przylatywać pszczoły. Było ich tak dużo że nie mieściły się przy wylotu i tylko w jednym ulu. Po naradzie że starszym pszczelarzem podałem im syrop po 23:00 było ciemno jak w kopalni. I to samo bo po 5 minutach pełno pszczół. Skąd?

Kryspin

2023-01-22 16:58:45

Takiej reakcji nie powinno być, po dodaniu pokarmu pszczoły owszem wychodzą do oblotu po pobraniu pokarmu ale nigdy tak intensywnie i do tego po ciemku. Może pokarm zalał gniazdo ?

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu