Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Komentarze do ciekawostek

Do czego służą mateczniki? Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 6868

Przejdź do ciekawostki Do czego służą mateczniki?

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2 3 4

blondynekkrk

2017-12-15 19:23:46

Dokładnie. Trudno byłoby aby pszczoły je użyły drugi raz, gdyż po wygryzieniu się królowej, pszczoły matecznik zgryzają :)

cesarz

2018-05-22 23:11:39

matki pszczele bardzo dobre

Lukasz_Baniak

2018-12-21 17:26:57

To wiedza, którą powinien mieć każdy pszczelarz. Mam nadzieję, że ten serwis czyta coraz więcej osób i uczy się na jego podstawie.

Piotrgabi23

2019-01-09 17:17:27

Witam jestem pszczelarzem drugi rok mam cztery ule mam pytanie czy przy przeglądzie wiosennym lub zawsze gdy w ulu jest matula usuwamy wszystkie mateczniki czy zastawiamy jakąś sztukę pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

oro54

2019-01-09 23:01:49

W prawidłowo przezimowanej rodzinie pszczelej nie powinno być mateczników. Mateczniki pojawiają się, gdy rodzina staje się silna, a ul jest za ciasny, a pszczelarz spóźni się z jego poszerzaniem. Częstą przyczyną też jest dłuższe załamanie się pogody w trakcie trwania pożytku. Może też być chęć wymiany starej matki na młodą, zdarzają się też wymiany kupionych młodych matek sztucznie unasienionych itp. itd. Przyczyn budowy mateczników przez rodzinę może być znacznie więcej, więc trudno w jednym poście wszystkie je opisać. Jeżeli rodzina założyła już mateczniki rojowe usuwanie tu już nic nie pomoże, trzeba zlikwidować nastrój rojowy. Gdy zaś pobudowane zostaną mateczniki na tak zwaną cichą wymianę to możemy je zostawić. Matka z takiego matecznika zazwyczaj jest bardzo dobra.

Kryspin

2019-02-17 18:37:28

Wiele zależy kiedy taki przegląd wiosenny jest dokonywany.Wiosna zaczyna się dopiero w trzeciej dekadzie marca.A i miejsce w której części Polski znajduje się pasieka jest ważne.
Na Opolszczyznie mateczniki mogą się pojawić już w połowie kwietnia.Tegoroczna pogoda w lutym zwiastuje,jeśli pogoda ciepła się utrzyma jeszcze wcześniejsze mateczniki w ulu. Jeden warunek,poszerzamy na czas gniazdo, a przy pożytkach dajemy pół nadstawkę.Ja mam pasiekę w samym mieście dziś 17 lutego pszczoły noszą pyłek z leszczyny. 2 lutego podałem ciasto,siła rodzin jest duża wszystkie maja już 8, 9 i 10 ramek obsiadanych na czarno.Na gwałt jutro podaję wodę do uli i pokarm bo za chwilę zabraknie pokarmu.

Piotrgabi23

2019-12-12 19:40:01

Witam temat stary ale jary dopytam pół nadstawkę dajesz w celu poszerzenia gniazda zapobiegając rojce, czy na pożytki?

Piotrgabi23

2019-12-12 19:51:02

Jak zapobiegać nastąpi rojowemu oraz jak go zwalczyć gdy nastąpi

Strony: 1 2 3 4

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.