Portal Pszczelarski

Sklep Krauz

Forum pszczelarskie - Szybkie pytanie - krótka odpowiedź

pszczoła murarka Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1174

Zaloguj się aby obserwować temat

Wedge

Wedge

2014-05-17 16:21:59

Witam.Mam w budynku gospodarczym 1 glinianą ścianę,pozostałość po stodole. Najprawdopodobniej mam w niej pszczoły murarki,najbardziej aktywne w maju,samotniczki,całkowicie niegroźne,nie zwracające uwagi na obecność ludzi.Będę chciał tą ściane wyburzyć i postawić nową z cegły. Nie chcę jednak niszczyc tych pszczół. Ma ktoś jakąś radę?

blondynekkrk

blondynekkrk

2014-05-18 21:26:17

Też chętnie się dowiem coś na ten temat. Tak na chłopski rozum to wydaje mi się, że najłatwiej byłoby wyłapać je i przenieść do nowego domku.

pszczelarka78

pszczelarka78

2014-05-19 11:01:00

Ja bym zrobiła tak skoro chcesz je zostawić a ścianę na nową zrobić. A mianowicie przez jakiś czas (w ładne dni) co jakiś czas zwrócić uwagę, z których ceegłówek wylatują. Oznaczyć je markerem. Przygotować przed ścianą miejsce na ułożenie cegłówek z rozbiórki z pszczołami samotnicami tak do pół metra. W chłodny dzień albo wieczorami, gdy nie ma lotów, dokonać rozbiórki (delikatnie) muru. I ustawić oznaczne cegłówki tak z pół metra przed starą ścianą aby pszczoły nie błądziły później. Jest to pewnie pracochłonniejsze jak uderzyć czymś i rozburzyć. Ewentualnie możesz ogłosić się, że chcesz je sprzedać, bo widziałam w ogłoszeniach często, że ludzie chcą kupić. I wtedy z ich gniazdem byś je oddał.

factis

factis

2014-05-20 09:25:19

A ja bym nieco zmodyfikował to co koleżanka wyzej napisała i też oznaczył cegłówki ale wybił je delikatnie dłutem. Wcześniej dodał ogłoszenie, że odda pszczoły murarki, przy czym odbiór musi być osobisty :)

Wedge

Wedge

2014-05-23 11:10:30

Fajnie tylko to ściana z gliny i to nie nawet z glinianych cegieł tylko tak jakby zrobiona z gliny jako jeden element.Z gniazdami jest problem,bo robią sobie w tej ścianie tuneliki. Więc tu jest problem jak je wydobyć.Teoretycznie to wygląda tak,że bym musiał ścianę 2 na 9 w całości odstawić na bok;)Tak się zastanawiam czy zburzyć ją zanim młode wyjdą na wiosnę czy lepiej po wylęgu.A wcześniej chcę zrobić dla nich "ul" jaki gdzieś widziałem z trzciną cegłami itp i postawić w pobliżu.Ogólnie nie chcę się ich pozbywać bo mi w niczym nie wadzą.Robią swoje i nie zwracają na człowieka uwagi,czasem koło ucha przelecą i to wszystko;)

pszczelarka78

pszczelarka78

2014-05-24 22:24:02

No to mnie zaskoczyłeś kolego. No to ja bym porobiła domy w różnych miejscach na podwórku, żeby je przyciągnąć, a jak się na wiosnę wylęgną, to dymem wykurzyć je z gniazd w ścianie. Podejrzewam, że część z nich sama się przeniesie w nowe lokum, a część po odymieniu. Ale teraz na taki zabieg z mojej wiedzy trochę za późno jest.

mlody_pszczelarz

mlody_pszczelarz

2014-05-25 14:57:53

a ja bym pocial sciane od gory i poprzenosil jej kawalki

banan

banan

2014-05-27 09:27:44

nie wiem czy ciecie glinianej sciany jest dobrym pomyslem bo przeciez sie moze szybko obsypac. taka sciana nie jest trwala. takie uliki kiedys greenpeace budowal dla owadow zapylajacych. mozna podpatrzyc zdjecia z ich prac i zbudowac cos na ten wzor. chyba ze by moze po zbudowaniu tego domku przeniesc kokony do tego domeczku i moze pszczoly... nie mialem nigdy do czynienia z murarka wiec tez trudno mi sie wypowiadac na ten temat

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Ostatnio dodane posty:

Inteligentne Ule - Aplikacja Mobilna
20 Października 2019

Inteligentne Ule - Aplikacja Mobilna
20 Października 2019

Nadstawki ul Warszwski poszerzany
15 Października 2019

Pierwsza pasieka
13 Października 2019

Liść rabarbaru a walka z warrozą
09 Października 2019

Uczulenie
26 Sierpnia 2019


Ostatnio dodane tematy:

Inteligentne Ule - Aplikacja Mobilna
20 Października 2019

Nadstawki ul Warszwski poszerzany
15 Października 2019

Uczulenie
26 Sierpnia 2019

Wóz/pawilon pszczelarski/pasieczny - prośba o opinie
25 Sierpnia 2019

Miodarka kasetowa
22 Sierpnia 2019


Najaktywniejsi w tym tygodniu:

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.