Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Szybkie pytanie - krótka odpowiedź

pszczoła murarka Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 2153

Zaloguj się aby obserwować temat

Wedge

2014-05-17 16:21:59

Witam.Mam w budynku gospodarczym 1 glinianą ścianę,pozostałość po stodole. Najprawdopodobniej mam w niej pszczoły murarki,najbardziej aktywne w maju,samotniczki,całkowicie niegroźne,nie zwracające uwagi na obecność ludzi.Będę chciał tą ściane wyburzyć i postawić nową z cegły. Nie chcę jednak niszczyc tych pszczół. Ma ktoś jakąś radę?

blondynekkrk

2014-05-18 21:26:17

Też chętnie się dowiem coś na ten temat. Tak na chłopski rozum to wydaje mi się, że najłatwiej byłoby wyłapać je i przenieść do nowego domku.

pszczelarka78

2014-05-19 11:01:00

Ja bym zrobiła tak skoro chcesz je zostawić a ścianę na nową zrobić. A mianowicie przez jakiś czas (w ładne dni) co jakiś czas zwrócić uwagę, z których ceegłówek wylatują. Oznaczyć je markerem. Przygotować przed ścianą miejsce na ułożenie cegłówek z rozbiórki z pszczołami samotnicami tak do pół metra. W chłodny dzień albo wieczorami, gdy nie ma lotów, dokonać rozbiórki (delikatnie) muru. I ustawić oznaczne cegłówki tak z pół metra przed starą ścianą aby pszczoły nie błądziły później. Jest to pewnie pracochłonniejsze jak uderzyć czymś i rozburzyć. Ewentualnie możesz ogłosić się, że chcesz je sprzedać, bo widziałam w ogłoszeniach często, że ludzie chcą kupić. I wtedy z ich gniazdem byś je oddał.

factis

2014-05-20 09:25:19

A ja bym nieco zmodyfikował to co koleżanka wyzej napisała i też oznaczył cegłówki ale wybił je delikatnie dłutem. Wcześniej dodał ogłoszenie, że odda pszczoły murarki, przy czym odbiór musi być osobisty :)

Wedge

2014-05-23 11:10:30

Fajnie tylko to ściana z gliny i to nie nawet z glinianych cegieł tylko tak jakby zrobiona z gliny jako jeden element.Z gniazdami jest problem,bo robią sobie w tej ścianie tuneliki. Więc tu jest problem jak je wydobyć.Teoretycznie to wygląda tak,że bym musiał ścianę 2 na 9 w całości odstawić na bok;)Tak się zastanawiam czy zburzyć ją zanim młode wyjdą na wiosnę czy lepiej po wylęgu.A wcześniej chcę zrobić dla nich "ul" jaki gdzieś widziałem z trzciną cegłami itp i postawić w pobliżu.Ogólnie nie chcę się ich pozbywać bo mi w niczym nie wadzą.Robią swoje i nie zwracają na człowieka uwagi,czasem koło ucha przelecą i to wszystko;)

pszczelarka78

2014-05-24 22:24:02

No to mnie zaskoczyłeś kolego. No to ja bym porobiła domy w różnych miejscach na podwórku, żeby je przyciągnąć, a jak się na wiosnę wylęgną, to dymem wykurzyć je z gniazd w ścianie. Podejrzewam, że część z nich sama się przeniesie w nowe lokum, a część po odymieniu. Ale teraz na taki zabieg z mojej wiedzy trochę za późno jest.

mlody_pszczelarz

2014-05-25 14:57:53

a ja bym pocial sciane od gory i poprzenosil jej kawalki

banan

2014-05-27 09:27:44

nie wiem czy ciecie glinianej sciany jest dobrym pomyslem bo przeciez sie moze szybko obsypac. taka sciana nie jest trwala. takie uliki kiedys greenpeace budowal dla owadow zapylajacych. mozna podpatrzyc zdjecia z ich prac i zbudowac cos na ten wzor. chyba ze by moze po zbudowaniu tego domku przeniesc kokony do tego domeczku i moze pszczoly... nie mialem nigdy do czynienia z murarka wiec tez trudno mi sie wypowiadac na ten temat

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Projekt Bzykająca Przyczepka

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich