Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Szybkie pytanie - krótka odpowiedź

rozterki młodego pszccelarza Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 2415

Zaloguj się aby obserwować temat

Edyta701

2020-12-30 10:46:23

WITAM,MAM TAKIE PYTANIE ,MYŚLE ŻE TYPOWE DLA POCZĄTKUJĄCEGO PSZCZELARZA.MOJE PSZCZOŁY TEZ LATAJĄ NAWET DZIŚ,NIE BYŁO MROZU I CHOĆ WIAŁO TAK ŻE DRZEWA PRZYGINAŁO DO ZIEMI TO LATAŁY. TYLKO JA SIĘ MARTWIĘ TYM CZY IM WYSTARCZY JEDZENIA , BO TAK SOBIE MYŚLĘ ŻE GDYBY SIEDZIAŁY ZBITE W KŁĘBIE TO BY TYLE MOŻE NIE POTRZEBOWAŁY JEDZENIA CO TERAZ JAK WYLATUJĄ, BO JAK POLATAJĄ I NIC NIE ZNAJDĄ TO TĄ ENERGIĘ MUSZĄ CHYBA UZUPEŁNIĆ. JA KARMIŁAM DOPUKI BRAŁY ,ALE TERAZ PRZY TEJ POGODZIE TO SIĘ ZASTANAWIAM CZY NIE MOŻNA BY CIASTA POŁOŻYĆ NA RAMKI ,CHOCIAŻ WIEM ŻE TERAZ TO NIE WOLNO ZAGLĄDAĆ DO ULI. POZDRAWIAM I ŻYCZĘ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.

Kryspin

2021-01-28 10:23:05

Witam Panią Edyto i wszystkich początkujących pszczelarzy.Pszczoły obojętnie czy trochę fruwają czy są w kłębie, zużywają pokarm. W zimie na tyle mało- około 30 deko na miesiąc.Silne około 30 -40 deko.Ciepła jesień i początek zimy powodował że matki czerwiły i to jest potem powodowane brakiem pokarmu na przedwiośniu.Jeśli tylko pogoda pozwala należy podawać ciasto. Lepiej ciasto niż syrop. A jeśli już to inwert.Ja już podaje ciasto gdy widzę że rodziny są silne i obsiadają 7 ramek to wiem że zostało im mało pokarmu. Lepiej podkarmiać już na początku lutego, a nawet wcześniej bo wtedy następuje powoli czerwienie w silnych rodzinach.Nie ma obawy wtedy że pszczoły padną Z GŁODU.Kryspin

Kryspin

2021-01-29 08:47:04

Okolice gdzie pszczelarz może liczyć tylko na miód wiosenny i ostatni miód, to lipowy, musi inaczej gospodarować nić ci pszczelarze którzy najczęściej zaczynają na lipie a kończą na wrzosie czy nawłoci.Przygotowanie rodzin do wczesnego pożytku można przygotować rodziny tylko w ulach ciepłych i bardzo ciepłych dodatkowo ocieplać dennicę i powałkę.Już najpóżniej do połowy lutego podawać ciasto na powałki.Jeśli jest możliwość pyłek i wodę.Ja tak robię co roku. Gospodaruję na ulach wielkopolskich ocieplanych. Dennice ocieplane i powałki. Zawsze co roku mam miód wiosenny i rzepakowy.Dziś 29 stycznia silne rodziny dostają ciasto i juz czerwią ,powałki sa ciepłe. Rzepak w mojej okolicy zakwita w ostatniej dekadzie kwietnia w tedy mam już bardzo silne rodziny.Wirowanie następuje na przełomie kwietnia i maja z sadów a potem już czysty miód rzepakowy.Mam kolegów pszczelarzy którzy postąpili z moją radą ,dziś cieszą się dobrym zbiorem miodu.Ci którzy gospodaruja na otwartej dennicy i zimnych ulach maja puste sloiki.

Kryspin

2024-02-13 18:21:20

Witam .Minęło już trochę czasu jak zaglądałem na tę stronę. W dniu 9 lutego 2024 był wspaniały ciepły dzień, pogoda bezwietrzna. Pszczoły dokonywały generalnego lotu oczyszczającego. Czyściły dennice. Przynosiły też pierwszy pyłek. Niektóre miały ciepłe powałki, co świadczy o czerwieniu. Wszystkim rodzinom podałem ciasto. Według wszelkich prognoz zima nas opuści. Ciasto podaję po otwarciu pajączka w ulach wlk.Ule należy docieplić aby pszczoły miały łatwiej ogrzać czerw. Zadne rodziny nie mają biegunki. To zasługa karmienia pokarmami pewnej firmy.Udzielę chętnie odpowiedzi młodym pszczelarzom Odpowiem tylko na SMS.506 974 522

Kryspin

2024-02-22 18:13:26

Szanowna Pani Edyto 701, proszę o kontakt.

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Słodka sałatka z kurczakiem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim