Portal Pszczelarski

Sklep Krauz

Forum pszczelarskie - Szybkie pytanie - krótka odpowiedź

Problem z pszczołami - może da się je uratować? Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1345

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2
Bea

Bea

2018-09-13 13:31:10

Dzień dobry,

Kupiliśmy działkę budowlaną i okazało się, że ma ona już mieszkańców - pod ziemią jest chyba ul, bo wchodzą tam i wylatują pszczoły. Są śliczne (takie grube puchate, chyba jakaś szlachetna odmiana), bardzo łagodne, lata ich po tym kawałku ogrodu maks kilkanaście naraz i chętnie zostawilibyśmy je w spokoju, gdyby nie to, że ich kopczyki znajdują się dokładnie tam, gdzie staną fundamenty naszego domu.

Boję się, że naruszenie im gniazda przy kopaniu fundamentów może je rozzłościć i staną się niebezpieczne, a także że założą sobie ul w ścianie domu (kanadyjski, więc drewniany i ściany właściwie puste, tylko z wełną mineralną), a potem nas eksmitują.

Czy jest jakiś sposób, żeby te pszczółki uratować? Jeśli nie, to co mogę z nimi zrobić? Domu nie przesunę, bo linia zabudowy.

Prukfa

Prukfa

2018-09-13 20:53:32

W ziemi, grube i puchate - to mogą być trzmiele. Np. trzmiel ziemny.

Załączniki:

Problem z pszczołami - może da się je uratować?
Bea

Bea

2018-09-14 08:42:47

Puchate bardziej w sensie lekkiej nadwagi, niż otyłości :-) Pomaga nam już przesympatyczny pszczelarz z okolicy. Mam zrobić zdjęcia i mu wysłać. Mam cichą nadzieję, ze to samotnica, bo faktycznie wyglądały podobnie do tej na zdjęciu - futerko było pomarańczowe na grzbiecie.

Załączniki:

Problem z pszczołami - może da się je uratować?
banan

banan

2018-09-20 16:36:05

tak, na pierwszym zdjecie to trzmiel, a na drugim to jedna z pszczol samotnic. w takich sytuacjach najlepiej poprosic o pomoc pszczelarza, ktory szybko zidentyfikuje owada i podpowie, co mozna z nim zrobic. w imieniu swoim i pszczol dziekuje za zdroworozsadkowe podejscie do sprawy. takich osob jest naprawde malo.

Bea

Bea

2018-09-21 19:25:51

Właśnie tak zrobiłam i dzięki pszczelarzowi wiem teraz, że to jednak trzmiele, tylko takie małe i pomarańczowawe, podobno rude lub drzewne :) Na razie czekamy, aż matka wyfrunie i kolonia zniknie. Dziękuję wszystkim za pomoc!

blondynekkrk

blondynekkrk

2018-12-21 16:38:03

@Bea, i jak się zakończyła Twoja historia z trzmielami? :)

Bea

Bea

2018-12-21 16:43:42

Zniknęły same, jak zrobiło się zimno :-)

Jeśli o mnie chodzi, mogą wrócić, byleby nie gniazdowały dokładnie w tym miejscu (cwane były, nas nie ruszały, a geodetę pogoniły) :)

Lukasz_Baniak

Lukasz_Baniak

2018-12-21 17:28:56

Bea - pewnie czuły pismo nosem, że geodeta nie jest im za pan brat :-)

Strony: 1 2

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.