Forum pszczelarskie - Szybkie pytanie - krótka odpowiedź

Pszczoła na balkonie buduje swój dom Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 710

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2
jrybak

jrybak

2018-04-23 15:12:46

Witam wszystkich serdecznie.
Nie jestem pszczelarzem i nigdy nie miałem z pszczelarstwem żadnej styczności poza tym, że kilka razy zostałem użądlony przez pszczołę w młodości.
Teraz, jednak chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie, które powstało z winy pszczoły.
Wczoraj postanowiłem uporządkować balkon, w związku z czym wyniosłem obudowę od starego komputera. Gdy je wynosiłem, z wnętrza wyleciała sporych rozmierów pszczoła. Początkowo zignorowałem ten fakt. Po kilku minutach gdy myłem okna, pszczoła wróciła i zaczęła się kręcić wokół miejsca gddzie uprzednio stała obudowa od komputera. Zastanowiło mnie to tym bardziej, że pszczoła powracała regularnie co kilka minut wyraźnie poszukując czegoś. Przy okazji usiadła mi na rękę kilka razy, ale była bardzo spokojna. Kocham wszelkie stworzenia niedwunożne, więc cieszył mnie ten dowód zaufania. Sprawdziłem więc kioputer i odkryłem zaczątki gniazda, które pszczółka zaczęła w nim budować. Mieszkam w dużym mieście w bloku na 5 piętrze, jednak wokół bloku znajduje się rozległy park gdzie rośnie wiele drzew i roślin.
Po uporządkowaniu balkonu postawiłem komputer tam skąd go wziąłem i zgodnie z oczekiwaniem pszcoła natychmiast wleciała do jego wnętrza. Wróciła niezwłocznie do inspekcji wnętrza a później zabrała się za swoje gniazdo. Rano wciąż tam była i co jakiś czas wylatuje po nowy zapas budulca. Od wczoraj gniazdo urosło o jakieś 2 milimetry śrenicy. Nie jest na razie duże, jednak stworek jest tak pracowity, że tylko patrzeć gdy tam zamieszka :) .
Oczywiście nie mam nic przeciwko tak miłemu towarzystwu, jednak chciałbym pszczółce ułatwić życie, stąd interesuje mnie czy mógłbym ją jakoś dokarmiać ( rozpuszczony cukier, lub inne smakołyki ). Rozważam również kupno jakiegoś kwiatuszka, by nie miała daleko po aprowizację.
Jeśli nasza znajomość potrwa dłużej to pewnie zapytam jak zadbać o komfort termiczny pszczółki w lecie a potem w zimie. Pudło komputerowe jest blaszane, więc w lecie jest w nim zapewne gorąco a w zimie bardzo zimno.
Wdzięczny będe za wszelkie porady, które ułatwią życie mojej pszczółce w nieprzyjaznym środowisku miejskim.
Pozdrawiam i liczę na życzliwe porady.

blondynekkrk

blondynekkrk

2018-04-23 18:48:06

Hej! To z pewnością nie jest pszczoła miodna, a jakaś inna, "dzika" pszczoła. Jest możliwość, żebyś zrobił jej zdjęcie i udostępnił tutaj? Będzie łatwiej rozpoznać gatunek.

jrybak

jrybak

2018-04-23 21:31:02

Zwierzątko jest raczej zbyt ruchliwe bym mógł je uchwycić, a jego domek jest głęboko w pudle, więc się tam nie dostanę z aparatem. Mogę natomiast opisać mojego gościa.
Ma około 2 cm długości, ma na odwłoku około 5 czarnych pasków na ciemnomiodowym tle. Nie jest w żadnym stopniu agresywna, bo siedziała mi na ręku i nic mi nie zrobiła, a przecież mogła gdyby chciała. Obecnie zajmuje się budową swojego domku, który wygląda mniej więcej jak w pliku ul.jpeg. Nie mam talentu graficznego, proszę zatem wybaczyć niedoskonałość obrazu. Wydaje mi się, że pszczółka dąży do stworzenia pełnej kuli. Jeśli uda mi się zdjąć zwierzaczka, to na pewno zamieszczę zdjęcie. Póki co jednak muszę działać w oparciu o niepewne dane. Miodu od pszczółki nie chcę, więc nie czyni mi różnicy czy jest to pszczoła miodna czy dzika. Dla potrzeb zadanego w pierwszym poście pytania załóżmy jednak, że to jest dzika pszczoła. Proszę o podpowiedzi jak jej umilić życie :) . To w końcu mój gość.

Załączniki:

Pszczoła na balkonie buduje swój dom
blondynekkrk

blondynekkrk

2018-04-25 16:20:23

Pszczoły to owady żyjące w społeczności i ceniące swoją społeczność bardziej niż własne życie. W przypadku gdy pszczoła jest słaba/przytruta/itd. i mogłaby stanowić zagrożenie dla innych pszczół postanawia odłączyć się od rodziny i nie wlatywać do ula. I wszystko na to wskazuje. Dziwi mnie tylko fakt budowania "gniazda". Niemniej jedyne co możesz zrobić to podarować w pobliżu kwiaty, które wkrótce będą nektarować.

jrybak

jrybak

2018-04-25 17:02:09

Pszczółka wydaje się mocna i niezwykle pracowita. Jej domek rośnie w oczach. Postawiłem jej bukiet żonkili, ale nie wiem czy z nich korzysta. Może ktoś mi podpowie jakie roślinki byłyby dobre dla mojego gościa. Chętnie zakupię co trzeba byleby wspomóc zwierzątko. Może jest to pszczoła samotnica i mizantropka :) ? Tak czy siak, pewnie za tydzień domek będzie gotów i jakieś jajka się w nim znajdą.
Jeszcze jedno pytanie: Czy należy zapewnić pszczole jakieś niewielkie źródło wody w pobliżu gniazda, na przykład w zakrętce od słoika? A może kilka kropelek miodu też dać ?
Wybaczcie być może głupie pytania, ale jestem elektronikiem a nie pszczelarzem.
Wdzięczny będę za każdą podpowiedź.

eryk16

eryk16

2018-04-29 07:43:17

Witaj.
Przyznam szczerze, że początkowo myślałem, że ktoś sobie robi żarty tworząc taki temat i szukając sposobu na pomoc jednej pszczole. Później stwierdziłem, że jednak jak ktoś ma dobre serce, to chce pomóc chociaż jednemu owadowi. W myśl zasady, że to jedno stworzenie może zmienić los świata (często naukowcy zadają sobie pytanie, czy jakby zabić daną muchę w czasach prehistorycznych to czy świat wyglądałby tak jak teraz). Dlatego też przyłączam się do tej dyskusji.

Poidełko byłoby dobrym pomysłem. Nie masz rodziny pszczelej "na utrzymaniu", więc w zupełności wystarczy nakrętka z wodą. Pamiętaj tylko, że pszczoły pływać nie potrafią i że trzeba zadbać o to, żeby się nie utopiła.

Potwierdzam, że kwiaty nektarujące to dobry pomysł oraz, że zdjęcie owada mogłoby rozwiązać wiele wątpliwości i pomóc w procesie myślenia, co jeszcze można zrobić.

jrybak

jrybak

2018-04-30 23:14:07

Bardzo mi miło, że poszerza się krąg zainteresowanych dobrobytem jednej pszczółki. Daleki jestem od tak zaawansowanych idei o wpływie jednego istnienia na losy świata, jednak jestem zdania, że taka pszczółka tak samo jak każdy z nas ma tylko jedno życie i jest ono dla niej równie ważne jak moje życie dla mnie. Gdyby tak nie było, to zapewne nie chciałoby się jej podejmować wysiłku budowlanego, tylko poprosiłaby o skręta i przy piwie oglądała sobie trampkarzy w telewizji :), Czyż nie ?
Ale poważnie, to nie jest żaden żart. Kocham wszelkie zwierzaki i duże i małe a pszczółka ujęła mnie tym, że tak usilnie poszukiwała domku, który jej zabrałem w pierwszym poście. Właśnie nalałem wody do płytkiej zakrętki od słoika, by się pszczółka nie utopiła. Dałem jej też miodu spadziowego w niedużej zakrętce, ale nie wiem czy się nim dożywia, gdyż wszystko jest wewnątrz towerki po kompie. Ze zdjęciem będzie raczej kiepsko, bo nie mam jak wsadzić komórki do środka obudowy. Jutro idę po kwiatki, to może sobie klapnie na którymś i da się sfotografować. Z tym jednak może być inny problem, gdyż nie mam trybu makro. Zobaczymy później co jest a co nie jest możliwe w tej kwestii. Domek pszczółki rośnie z każdym dniem. Kopuła już zakryła kalafiorowatą strukturę i chyba powoli zacznie być domykana od spodu. Ciekawe, czy zostawi sobie jakieś wejście. Nie wiem też, czy po złożeniu jajek pszczółka sobie odleci, czy też będzie ich doglądać i dokarmiać małe pszczółki. Mam pytanie do Kolegi Eryk16, Jakie konkretnie "kwiaty nektarujące" masz na myśli? Moje źródło kwiatów to albo Auchan albo Castorama, gdyż - ku swojemu niezadowoleniu - mieszkam w warszawie, gdzie wybór w tej materii jest niewielki. Na wsi mieszkałem tylko u dziadka podczas wakacji, ale wtedy nie musiałem zarabiać na chleb... ech stare, dobre czasy.
Dziękuję Kolegom za życzliwe zainteresowanie losami małego owadzika oraz za cenne podpowiedzi.

blondynekkrk

blondynekkrk

2018-05-06 19:36:24

Wyprzedzę kolegę Eryka i odpowiem, że do roślin które dostarczają pożytku pszczołom na przełomie kwietnia i maja można zaliczyć m.in.: podbiał pospolity, ciemiernik biały, przylaszczka pospolita, sasanka zwyczajna, chaber górski, żywokost lekarski, szałwia łąkowa, ostrzeń pospolity, rezeda żółta, koniczyna biała, trędownik bulwiasty. Szczerze wątpię, że znajdziesz je w którymś z marketów, ale można próbować :)

Strony: 1 2

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę
Sklep internetowy Krauz

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.