Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Szybkie pytanie - krótka odpowiedź

zła zimowla Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 4537

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2

tofik

2018-02-12 17:28:51

Witam z góry przepraszam za wszystkie ewentualne błędy nigdy nie korzystałem z żadnego forum ale bardzo potrzebuję pomocy. Dużo szukałem w necie ale nic za bardzo nie znalazłem na mój temat. Także do rzeczy jestem Świerzym pszczelarzem mam pszczoły od 5 lat nigdy nie spotkałem się z taką sytuacja dzisiaj zauważyłem w jednym ulu warszawskim poszerzanym że pszczoły zaczeły wylatywać na dwór są jakieś nie spokojne głośne brzęczą. Nie zaglądałem do ula zimują na 8 ramkach pokarmu dałem 14 kg leczone od warozy paskami biowar 500 a takrze odymine apiworem 3 razy w odstępach 7 dniowych. Pogoda pochmurna -3 stopnie także zaczynam się bąć. Proszę o pomoc

blondynekkrk

2018-02-15 06:11:43

Hej! Być może pszczoły są zdenerwowane jakimiś odgłosami/drganiami z zewnątrz? Czy sytuacja się powtarza? Gdzie masz zlokalizowaną pasiekę (czy blisko ruchliwej drogi/placu budowy)?

tofik

2018-02-15 13:28:19

Pasieka znajduje się w sadku zdała od gospodarstwa sąsiadów i drogi wokół szczere pola pasieka osłonięta od wiatru także to raczej odpada. Sytuacja powtarza się praktycznie co dzień dziwi mnie to gdyż temperatura jest na minusie.

Bikej0909

2018-02-16 13:05:17

moze mysz jest-sprawdz lub zębiełek czy jakos tak

tofik

2018-02-16 18:42:32

Na początku tak myślałem ale ul jest prawie nowy na wylotku jest założona zasuwa a wentylacja w daszku ma otwory w których jest drobna siatka wiec raczej to nie możliwe. Dodam to jeszcze że daszek jest zamykane na tzw wczepu wiec raczej to też odpada.

Prukfa

2018-02-16 22:36:44

Gospodarka pasieczna Wanda Ostrowska
Rozdział IV. Podstawowe prace pasieczne / Podrozdział 7 Zimowla Pasieki
“Głośny szum związany w wybryzgiwaniem pszczół z wylotu jest charakterystyczny dla rodzin znajdujących się w zbyt ciasno ułożonym gnieździe i wskutek tego odczuwających pragnienie. W tym wypadku oprócz powiększenia szpary wylotowej można wsunąć na dno ula kawałek nasączonej wodą waty, a jeżeli jest ciepło, podać z brzegu jeden plaster (ogrzany uprzednio) z poszytym zapasem pokarmu.”

tofik

2018-02-19 16:39:52

Dzięki wszystkim za pomoc tak zrobię podam im trochę wody na wacie a jak się ociepli to podam im plaster z zapasem pokarmu. Pozdrawiam:)

Mazurek

2018-02-22 12:18:34

...bo to raczej nie "buczenie" spowodowane brakiem matki?

Strony: 1 2

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele