Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Komentarze do artykułów

Łagodna zima zmusza pszczelarzy do schładzania uli 2019/2020 Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 2331

Przejdź do artykułu Łagodna zima zmusza pszczelarzy do schładzania uli 2019/2020

Zaloguj się aby obserwować temat

Kryspin

2022-10-05 17:50:38

Witam. ostatnimi latami zimy były bardzo łaskawe dla pszczół .Jednak w/g mnie ,obserwując przyrodę dochodzę do wniosku że tegoroczna zima 2022/23 będzie zdecydowanie zimna. Czas pokaże czy ludowe przepowiednie się sprawdzą.

Kryspin

2024-02-10 17:34:24

Witam. Dziś 9 lutego było u nas 16 stopni plus. Nareszcie pszczoły dokonały oblot ,oczyściły dennice i przyniosły pierwszy pyłek. Co prawda większość leszczyny zmarzła, ale niektóre gatunki pylą.Za kilka dni zakwitną przebiśniegi ,a za niedługo wierzba. W tedy to już ruszy się praca przy pasiece. Za płotem miałem w tym roku budowę i całą zimę trwały prace, szum chałas,praca wielu maszyn. .Mam ubytek kilku rodzin. Ale widzę że koledzy pszczelarze i bez budowy potracili co nie co w pasiekach.

Kryspin

2024-02-10 17:39:21

U mnie niektóre powałki są ciepłe ,to znak że zaczyna się rozwój czerwienia. Dałem 9 lutego wszystkim rodziną ciasto. Ocieplenie uli to teraz najważniejsze zadanie dla pszczelarza.

Kryspin

2024-03-16 09:01:49

mamy dziś 16 marca. Kiedy patrzę na pola rzepaku to widać że rośliny zaczynają rosnąć w górę. Czyli w badyl. Przy tej pogodzie jaką mamy, rzepak może zakwitnąć koło 15/ 20 kwietnia .Kto ma silne rodziny ten zbierze miód rzepakowy. Tak było już parę lat temu. Ja zawsze podkarmiam w lutym i ocieplam ule. Wszystko zależy od tego co w danej miejscowości jest głównym pożytkiem. Teren kraju jest też ważny. Opolszczyzna to ciepły rejon.

Kryspin

2024-03-24 17:48:13

Witam. Dziś mamy 23 marca .Pogoda nie rozpieszcza naszych pszczół. Ale odwiedziłem pole rzepaku. I co zobaczyłem, otóż na polu gdzie nie gdzie nieśmiało zakwita pojedynczy kwiat rzepaku. Jeszcze parę dni i pole rzepaku zacznie być żółte od kwiecia. Nie wszyscy mają silne pszczoły aby można dodać nadstawki. Nawet ja sam mam nie wszystkie rodziny silne aby dać pełną nadstawkę. Tak wygląda w woj. Opolskim.

Kryspin

2024-03-31 18:35:20

Witam wszystkich zaglądających na tę stronę. Życzę udanego lanego poniedziałku .Dziś kolega pszczelarz z Opola zgłosił że miał 31 marca pierwszą rójkę. Co nie zdarzyło się jeszcze nigdy o tej porze. Mało tego, tegoroczny rok przestępny jest wyjątkowy. Jeszcze nigdy nie było tak by zakwitł mniszek, sadyi rzepak.Kto ma silne rodziny pszczele może zebrać miód. Kto nie zadbał o wczesny rozwój poczeka na akację albo lipę.

Weź udział w dyskusji:

Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią