Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Forum pszczelarskie - Komentarze do artykułów

Cieła zima ponoć nie sprzyja zimowli pszczół. Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1410

Przejdź do artykułu Cieła zima ponoć nie sprzyja zimowli pszczół.

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2
Kryspin

Kryspin

2020-06-22 13:51:28

Witam. Autor sugeruje że pszczoły nie zapadają w letarg.Czegoś takiego jak długo żyję nie słyszałem.Proszę mi opisać jak to niby wygląda ten letarg ? Są kraje które już dawno mają takie zimy jak my teraz ,a mimo to że zima jest ciepła i kapryśna pszczoły mają się tam dobrze.Jeśli rzepak zaczyna kwitnąć w I dekadzie kwietnia to jak chce autor mieć silne rodziny pszczele do zbioru miody.Należy w/g autora zimować na siatkowanej dennicy nie ocieplać ula. A kiedy to należy ocieplić tę dennice, żeby pszczoły zaczęły się rozwijać ? proszę przybliżyć po kolei czynności ?

Kryspin

Kryspin

2020-06-22 13:53:54

Przepraszam ! Wpadło mi na samym początku wyraz "nie" napisano go przez pomyłkę .Należy go nie brać pod uwagę.

Kryspin

Kryspin

2020-07-10 07:43:43

Witam! Ten sezon był inny dla pszczelarzy pod każdym względem.Kto nie przyspieszył rozwoju pszczół już w lutym ten w zasadzie zebrał bardzo mało miodu.Znam pszczelarz z mojego sąsiedztwa który hodowlę miał na osiatkowanej dennicy. Czyli na chłodno.On ma dziś słoiki puste,bo zakupił całą paletę. A kolega mój i ja mamy miód. Z hodowli na zimno ,to się już dawno wyleczyłem,jak też z uli jedno ściennych. A pszczoły nie zapadają w żaden LETARG ,cały czas są AKTYWNE I ZUŻYWAJĄ POKARM I OGRZEWAJĄ WNĘTRZE ULA. IM ZIMNIEJSZE WNĘTRZE ULA TYM WIĘCEJ MUSZĄ ZUŻYWAĆ POKARMU I WIĘCEJ PRACOWAĆ.Na wiosnę są spracowane i maja jelito pełne a nie mając okazji wyfrunięcia na zewnątrz robią do ula i to jest to co likwiduje pasiekę.

Kryspin

Kryspin

2020-07-23 08:11:55

Witam. Widzę że niektórzy wycofali się z tego że pszczoły w zimie zapadają w letarg lub sen.Smutne jest że wypowiadają się tak spece od pszczelarstwa piastujący różne funkcje w kołach pszczelarskich.Piszą banialuki i mącą w głowach młodych pszczelarzy.Pszczoły to nie osy i są cały rok aktywne,pobierają pokarm ,a w zimie wytwarzają ciepło w ulu i przy większych mrozach w kłębie.Można hodować pszczoły na dennicy otwartej w zimie, ale tam gdzie pożytki zaczynają się na lipie albo na wrzosie,czy nawłoci. Wszędzie tam gdzie nie ma takich możliwości do pozyskiwania miodów póżnych,pszczoły trzeba nastawiać na pożytki wczesne. To jest na sady, mniszek i rzepak. Tu tylko wczesny rozwój da pożądany efekt.W żadnym ulu cienkościennym i nie ogrzewanym i na otwartej dennicy nie osiągniemy efektu wczesnego rozwoju do pożytków wczesnych.Chętnie podyskutuję z przeciwnikami tego.

Kryspin

Kryspin

2020-08-29 13:26:44

Witam. Kończy się miesiąc sierpień,czas dokonywać przeglądów rodzin pszczelich.Powoli układać wielkości gniazd na zimowlę.Zauważyłem że wiele rodzin jest silnych o tej porze i nie zawsze możemy zdjąć górne pół nadstawki,czy korpusy.Literatura mówi że do 10- 15 września należy zakończyć karmienie na zimę. Nie wszyscy mogą tego dokonać bo nawłoć kwitnie. Proszę się tym nie przejmować. wiele pszczelarzy ma przygotowane ramki z pokarmem i po ostatnim miodobraniu wsadzi ramki z pokarmem do uli.Kto nie ma za karmi. Te wszystkie teorie o za karmianiu,biorą w łeb. Czasy się zmieniły,klimat się wyrażnie ocieplił.Jeśli ktoś nie podkarmiał pszczół na rozwój po miodobraniu w lipcu,to może mieć słabe rodziny.Jak teraz na gwałt zakarmi na zimę to na wiosnę może być kłopot z siłą rodzin.Proszę jednak przez 1 -lub 2 zakarmiać na rozwój małymi dawkami.

Kryspin

Kryspin

2020-10-04 19:51:00

Witam ! Od kiedy pszczelarzę a to już sporo lat,nie zauważyłem tak dużej ilości warrozy w ulach.Już w lutym podałem pszczołom ciasto z tymolem a zaraz potem stosowałem Rosyjskie paski na warrozę. W czasie sezonu liście rabarbaru (może nie systematycznie).Teraz stosuje odymianie i sypie się warroza. Czyżby niezwykłe upały powodowały taki wylęg warrozy. Ktoś kiedyś powiedział że wysoka temperatura w ulu zabija warrozę ?Znajomy już melduje że ma niektóre ule puste.Zachęcam wszystkich żeby stosowali APIWAROL i odymiali nawet 3 razy.Bo wielu może się wiosną rozczarować kondycją rodzin pszczelich.

Kryspin

Kryspin

2021-03-26 19:46:31

witam. Mamy już wiosnę od kilku dni.Rodziny przeżyły. Czy wszystkie i czy wszystkim ? Tym którym przeżyły Trzeba dokładnie sprawdzić stan zapasów.Bo może się okazać że pszczoły padną z głodu właśnie teraz kiedy czerwią ubywa szybko pokarmu.O pożytkach w tym czasie nie ma mowy by zaspakajały potrzeby.

Kryspin

Kryspin

2021-04-05 18:37:56

Witam Minęły Święta Wielkanocne. Przyroda w stosunku do ubiegłego roku jest opóżniona, u mnie rzepak zakwitł już 10 kwietnia.W tym zakwitnie około 30 kwietnia.Niemniej pszczoły się rozwijają i u mnie zaczyna się kwitnienie wczesnego agrestu.A to jest nie omylny znak żeby sprawdzić i ewentualnie dodawać ramki z węzą. Ale nie więcej jak 1 lub 2.Bo w przeciwnym razie mamy dużo skrobania.

Strony: 1 2

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Ostatnio dodane posty:

Badania miodu - analiza pyłkowa
02 Czerwca 2021

Liofilizator w twojej Pasiece
28 Maja 2021

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną
21 Maja 2021

Co kupić na dzień kobiet?
17 Maja 2021

Ile można zjeść miodu lub pyłku pszczelego aby nie zaszkodził?
14 Maja 2021

Jak leczą się pszczelarze?
12 Maja 2021


Ostatnio dodane tematy:

Badania miodu - analiza pyłkowa
02 Czerwca 2021

Liofilizator w twojej Pasiece
28 Maja 2021

Rózne gatunki pszczół w pasiece
12 Maja 2021

trutówka
10 Maja 2021

Kremowanie miodu
09 Maja 2021


Najaktywniejsi w tym tygodniu:

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.