Portal Pszczelarski

Forum pszczelarskie - Komentarze do artykułów

Wczesny rozwój pszczół Wróć do listy tematów

Liczba wyświetleń tematu: 1823

Przejdź do artykułu Wczesny rozwój pszczół

Zaloguj się aby obserwować temat

Strony: 1 2

Kryspin

2020-04-24 20:23:50

Tegoroczna wiosna była wyjątkowa.Wielu pszczelarzy kiedy słyszy że ja podaję ciasto już w połowie lutego i jeśli tylko pogoda umożliwia podaję pyłek Ule mam wielkopolskie ocieplane i ocieplam je dodatkowo, powałki i ciepła dennica.Nigdy nie trzymam rodzin na otartej osiatkowanej dennicy.Tego roku zakwitł u nas rzepak 8 kwietnia. Jak myślicie kto ma szanse na miód rzepakowy i z sadów ? Mam kolegę on trzyma na zimnej dennicy. Pierwszy miód będzie zbierać dopiero z akacji.Ja mam w większości rodzin prawie pełne pół nadstawki, podaje już do niektórych rodzin drugą pół nadstawkę.Mam spore wieloletnie doświadczenie tylko ciepłe ule i odpowiednie ocieplanie uli daję u nas na Opolszczyznie efekt.Ja się bardzo cieszę kiedy moje pszczoły rozpoczynają czerwienie od 15 lutego.Pszczoła potrzebuje około 50 dni od jajeczka do lotu po wziątek.Kryspin

Kryspin

2020-04-30 20:28:23

Witam. Ostatnio napisałem być może nie bardzo zrozumiale,przede wszystkim dla początkujących pszczelarzy. Jeśli moje matki pszczele zaczynają czerwienie 15 lutego ja się bardzo cieszę,podaję ciasto i pyłek do uli. Pszczelarze kręcą głową z dezaprobaty.Od momentu czerwienia potrzeba około 50 dni by rodziny zwiększyły swą siłę, aby mogły przynieść pożytek do ula.Przy kwitnieniu rzepaku już 8 kwietnia to od pierwszego czerwienia do 8 kwietnia jest 51 dni.Ja co roku pierwszy miód wiruję około 30 kwietnia i 5 maja.W zależności od pogody.Ciepłe ule zabezpieczają rodziny przed zaziębieniem. Kiedy następuję pożytek podaję każdej rodzinie pół nadstawki.Dziś mamy 30 kwietnia ja mam pełne pół nadstawki pszczoły zasklepiają komórki z miodem,kiedy zakończą wiruję. To może być za 2- 3 dni.

Kryspin

2020-05-06 06:53:10

Witam!Pierwszy miód odebrałem 4 maja.Mam też spostrzeżenie. Posiadam ule o ramce Wielkopolskiej. Natomiast ule na których gospodaruję.To ule bardzo ciepłe o grubości ścianek 7 cm. i 5,5 cm..Kiedyś było trędy mieć ule jedno ścienne.Ja też na krótko uległem tej modzie. Mam kilka uli właśnie jedno ściennych. Z tych jedno ściennych nie odebrałem ani jednej ramki.Dobrze będzie jak odbiorę coś z akacji.Rodziny rozwijają się dużo wolniej.Tak wygląda na Opolszczyznie, gdzie kwitnie rzepak w pierwszej dekadzie kwietnia.

Kryspin

2020-05-14 20:01:48

Witam ! Odebrałem 13 maja czysty miód rzepakowy, bo ten z 4 maja był miodem wielokwiatowym z dużą domieszką rzepakowego.Gospodaruję na ulach stojakach o ramce wielkopolskiej. Pszczoły to Buckwasty i mieszańce miejscowe.Zawsze wiosną obserwuję rozwój rodzin i z najlepiej rozwijających robię odkłady,po zakończeniu kwitnienia rzepaku. Kupuję też nowe matki Buckfast. Wszystkie matki są zmieniane co 2 lata.

Kryspin

2020-05-28 15:56:47

Witam.Dziś 28 maja spotkałem kolegę który hodowlę pszczół prowadzi według najnowszej mody. Jest jak to się mówi trendy.Całą zimę trzyma pszczoły na otwartej osiatkowanej dennicy. Dziś mi się przyznał, że nie odebrał jeszcze ani jednego kilograma miodu.Ja odebrałem przeciętnie od rodziny 10- 15 kg.Za chwilę będę wirował powtórnie bo nadstawki są prawie pełne, czekam tylko na zasklepienie.Jego pszczoły zjadły zimą więcej pokarmu,więcej się spracowały,póżno ruszyły z rozwojem.Takie są efekty. Na Opolszczyznie kto zasypia wczesny rozwój ten nie ma wiosennego miodu.

Kryspin

2020-06-11 15:31:13

Witam.Dziś słów kilka o wczesnym rozwoju pszczół.W kraju jest wiele ras pszczelich,są też różne pożytki na które przygotowujemy nasze rodziny pszczele.Ja mieszkam na Opolszczyznie. Tutaj wiosna następuje bardzo wcześnie,ale jest kapryśna.Tylko wczesny rozwój rodzin pszczelich zapewnia pszczelarzowi miód wiosenny z sadów i rzepaku. Dlatego kto nie nie przygotuje rodzin do wczesnych pożytków ten nie zbierze żadnego miodu.Aby mieć dobry rozwój trzeba zapewnić pszczołom po pierwsze , ciepły ul,po drugie hodować rodziny takich ras które wcześnie zaczynają czerwienie wiosną. Ja mam w pasiece Buckfasty i mieszańce tej linii.jak tylko pszczoly dokonają oblotu musi być pyłek. Ja mam wierzby i leszczynę u siebie w ogrodzie.Podaję też pszczołom zgromadzony wiosenny pyłek.Podaję do uli wodę w słoikach.i ciasto już w lutym.Na wczesny rozwój w moim przypadku są dobre Backfasty, ale to urodzone rabusie.Jeśli ktoś ma w pobliżu pasiekę będą próbować rabować. Nawet na własnej pasiece może dojść do rabunku.Więc żadnego rozlewania pokarmu, żadnego miodobrania żeby jakaś pszczoła miała dostęp do wirowania.Bardzo trudno zrobić odkład bez wywożenia daleko.Takie są realia.

RobiBobson

2020-06-13 10:40:33

Panowie, mam pasiekę trzeci rok, wielkopolska. Pszczoły mieszańce w większości.

Ule Wlkp. 2 korpusy + 1/2 nadstawka w większości. I mam taką sytuację, Przegląd robiłem 10 dni temu i wszystko grało, wczoraj patrzę a wszystko zalane nakropem, dosłownie nie ma wolnej komórki, jaj brak (matka nie ma gdzie złożyć jaj). Pytanie - mam się martwić i coś robić czy poczekać aż odparują. Pasieka nieduża 15- 20 uli ale zawsze byłoby szkoda coś spieprzyć. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Kryspin

2020-06-14 15:37:59

Witam. Nie bardzo rozumiem gdzie ten nakrop ?Bo jeśli miodnia jest przegrodzona kratą odgrodową to nakrop powinien być na górze. A w gnieżdzie matka i jaja, oraz czerw w różnej postaci.Nakrop nawet jak odparują pszczoły ,może pozostać w gnieżdzie,jeśli to gniazdo jest zalane.Wytłumaczenie tego zjawiska jest tylko jedno tak dużo w polu wziątku że pszczoły ładują gdzie się da. Może facelia w pobliżu ?Ramki pełne nakropu dać na górę a na dół puste. .Uważać nie przenieść matki na górę.

Strony: 1 2

Weź udział w dyskusji:




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich