Portal Pszczelarski

Ul wielkopolski a ul Dadanta

Na zdjęciu: ul wielkopolski i ul Dadanta. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez firmę Bartnicy.pl oraz img20.olx.pl/images_tablicapl/60361759_5_644x461_ul-pszczeli-ule-dadant-dadan-pasieka-pszczoly-miod-podkarpackie.jpg

ul wielkopolski ul wielkopolski stojak ul stojak ul Dadanta ul leżak ul leżak nadstawkowy zalety ula wielkopolskiego wady ula wielkopolskiego zalety ula Dadanta wady ula Dadanta

Ul wielkopolski a ul Dadanta

Zarówno ul wielkopolski, jak i ul Dadanta są powszechnie wybierane przez pszczelarzy – tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z pszczelarstwem i tych, którzy już mają wieloletnie doświadczenie. Każdy z tych uli ma swoje zalety i wady – niestety, gdyby istniał ul idealny dla wszystkich, w pasiekach stałyby zawsze takie same ule.

Ul wielkopolski jest bardzo popularny na terenie całego kraju. Jest to typowy stojak, przeznaczony przede wszystkim dla bardziej doświadczonych pszczelarzy. Można go używać zarówno w pasiekach wędrownych, jak i stacjonarnych. Dużą zaletą ula wielkopolskiego jest szybkie dochodzenie pszczół do pełnej siły po zimowli. Praca przy ulu jest dość łatwa ze względu na lekkość ramek w porównaniu do innych typów uli. Wadą ula wielkopolskiego jest natomiast niska masa plastrów, co w konsekwencji wiąże się z większą ilością ramek, przeglądów i wytrząsania pszczół przy zabieraniu plastrów z miodem. Ogólnie rzecz ujmując – trzeba się więcej napracować by zebrać taką samą ilość miodu, jak z ula innego typu, na przykład z ula Dadanta.

Ul Dadanta jest typowym leżakiem nadstawkowym, który posiada dwa wylotki w układzie ramek na zabudowę ciepłą. Ma tylko jedno pomieszczenie gniazdowe, za to osobne plastry do zbierania miodu. Ten typ ula możemy spotkać w pasiekach na terenie całego kraju, szczególnie u młodych pszczelarzy. Wada tego typu ula jest konieczność używania dwóch typów ramek – inne do komory gniazdowej, a inne do magazynu plastrów. Spora niedogodnością jest także możliwość wybierania miodu tylko do pewnego stopnia.

Dadant czy ul wielkopolski? Niestety, nie doradzimy konkretnego wyboru. Możemy przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań, jednak to od pszczelarza i jego indywidualnych potrzeb zależy, jakie ule staną w jego pasiece.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 32

Zobacz również:

Ul wielkopolski stojak - zalety

Ul wielkopolski - budowa, malowanie, wady i zalety

Ule wielkopolskie wielokorpusowe

Ul Dadanta - podstawowe informacje

Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru

Ul Dadanta - zalety i wady

Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy

Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 37362

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Zostań bohaterem pszczół

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!