Portal Pszczelarski

Ul wielkopolski a ul Dadanta

Na zdjęciu: ul wielkopolski i ul Dadanta. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez firmę Bartnicy.pl oraz img20.olx.pl/images_tablicapl/60361759_5_644x461_ul-pszczeli-ule-dadant-dadan-pasieka-pszczoly-miod-podkarpackie.jpg

ul wielkopolski ul wielkopolski stojak ul stojak ul Dadanta ul leżak ul leżak nadstawkowy zalety ula wielkopolskiego wady ula wielkopolskiego zalety ula Dadanta wady ula Dadanta

Ul wielkopolski a ul Dadanta

Zarówno ul wielkopolski, jak i ul Dadanta są powszechnie wybierane przez pszczelarzy – tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z pszczelarstwem i tych, którzy już mają wieloletnie doświadczenie. Każdy z tych uli ma swoje zalety i wady – niestety, gdyby istniał ul idealny dla wszystkich, w pasiekach stałyby zawsze takie same ule.

Ul wielkopolski jest bardzo popularny na terenie całego kraju. Jest to typowy stojak, przeznaczony przede wszystkim dla bardziej doświadczonych pszczelarzy. Można go używać zarówno w pasiekach wędrownych, jak i stacjonarnych. Dużą zaletą ula wielkopolskiego jest szybkie dochodzenie pszczół do pełnej siły po zimowli. Praca przy ulu jest dość łatwa ze względu na lekkość ramek w porównaniu do innych typów uli. Wadą ula wielkopolskiego jest natomiast niska masa plastrów, co w konsekwencji wiąże się z większą ilością ramek, przeglądów i wytrząsania pszczół przy zabieraniu plastrów z miodem. Ogólnie rzecz ujmując – trzeba się więcej napracować by zebrać taką samą ilość miodu, jak z ula innego typu, na przykład z ula Dadanta.

Ul Dadanta jest typowym leżakiem nadstawkowym, który posiada dwa wylotki w układzie ramek na zabudowę ciepłą. Ma tylko jedno pomieszczenie gniazdowe, za to osobne plastry do zbierania miodu. Ten typ ula możemy spotkać w pasiekach na terenie całego kraju, szczególnie u młodych pszczelarzy. Wada tego typu ula jest konieczność używania dwóch typów ramek – inne do komory gniazdowej, a inne do magazynu plastrów. Spora niedogodnością jest także możliwość wybierania miodu tylko do pewnego stopnia.

Dadant czy ul wielkopolski? Niestety, nie doradzimy konkretnego wyboru. Możemy przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań, jednak to od pszczelarza i jego indywidualnych potrzeb zależy, jakie ule staną w jego pasiece.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 32

Zobacz również:

Ul wielkopolski stojak - zalety

Ul wielkopolski - budowa, malowanie, wady i zalety

Ule wielkopolskie wielokorpusowe

Ul Dadanta - podstawowe informacje

Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru

Ul Dadanta - zalety i wady

Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy

Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 39018

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Kaczka po mazursku