Ul wielkopolski a ul Dadanta
Ul wielkopolski a ul Dadanta
Zarówno ul wielkopolski, jak i ul Dadanta są powszechnie wybierane przez pszczelarzy – tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z pszczelarstwem i tych, którzy już mają wieloletnie doświadczenie. Każdy z tych uli ma swoje zalety i wady – niestety, gdyby istniał ul idealny dla wszystkich, w pasiekach stałyby zawsze takie same ule.
Ul wielkopolski jest bardzo popularny na terenie całego kraju. Jest to typowy stojak, przeznaczony przede wszystkim dla bardziej doświadczonych pszczelarzy. Można go używać zarówno w pasiekach wędrownych, jak i stacjonarnych. Dużą zaletą ula wielkopolskiego jest szybkie dochodzenie pszczół do pełnej siły po zimowli. Praca przy ulu jest dość łatwa ze względu na lekkość ramek w porównaniu do innych typów uli. Wadą ula wielkopolskiego jest natomiast niska masa plastrów, co w konsekwencji wiąże się z większą ilością ramek, przeglądów i wytrząsania pszczół przy zabieraniu plastrów z miodem. Ogólnie rzecz ujmując – trzeba się więcej napracować by zebrać taką samą ilość miodu, jak z ula innego typu, na przykład z ula Dadanta.
Ul Dadanta jest typowym leżakiem nadstawkowym, który posiada dwa wylotki w układzie ramek na zabudowę ciepłą. Ma tylko jedno pomieszczenie gniazdowe, za to osobne plastry do zbierania miodu. Ten typ ula możemy spotkać w pasiekach na terenie całego kraju, szczególnie u młodych pszczelarzy. Wada tego typu ula jest konieczność używania dwóch typów ramek – inne do komory gniazdowej, a inne do magazynu plastrów. Spora niedogodnością jest także możliwość wybierania miodu tylko do pewnego stopnia.
Dadant czy ul wielkopolski? Niestety, nie doradzimy konkretnego wyboru. Możemy przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań, jednak to od pszczelarza i jego indywidualnych potrzeb zależy, jakie ule staną w jego pasiece.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 32
Zobacz również:
Ul wielkopolski stojak - zalety
Ul wielkopolski - budowa, malowanie, wady i zalety
Ule wielkopolskie wielokorpusowe
Ul Dadanta - podstawowe informacje
Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru
Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy
Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek
Liczba wyświetleń artykułu: 47105
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!