Portal Pszczelarski

Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - roślina miododajna

Na zdjęciu: ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska (Sida hermaphrodita Rusby). Źródło zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/File:Sida_hermaphrodita_-_Virginia_Fanpetals.jpg Autor: Fritzflohrreynolds Kwitnienie: lipiec-wrzesień

ślazowiec pensylwański malwa pensylwańska Sida hermaphrodita Rusby roślina miododajna roślina włóknodajna roślina zielarska wydajność miodowa ślazowca pensylwańskiego wydajność miodowa malwy pensylwańskiej cechy charakterystyczne ślazowca pensylwańskiego cechy charakterystyczne malwy pensylwańskiej uprawa ślazowca pensylwańskiego uprawa malwy pensylwańskiej występowanie ślazowca pensylwańskiego występowanie malwy pensylwańskiej

Inna nazwa ślazowca pensylwańskiego to malwa pensylwańska. Ślazowiec pensylwański to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko. Jest rośliną wieloletnią – plantacje mają nawet po 15-20 lat, a dodatkowo to pożytek pszczeli.

 

SPIS TREŚCI:
1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa
3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

 

1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
Roślina ta ma zdolność do corocznego odrastania. Zawdzięcza to pojawianiu się pączków wzrostowych na jej korzeniach w strefie przyłodygowej. Jednocześnie zwiększeniu ulegają jej łodygi od pojedynczej w pierwszym roku uprawy do aż 20-25 w czwartym i następnych latach. Dzięki temu tworzy ona krzew intensywnie pokryty liśćmi. Ślazowiec pensylwański dobrze odnajduje się w polskim klimacie, ponieważ jest on odporny na niskie temperatury zimą, a jednocześnie nie wpływa na niego negatywnie brak opadów latem. Nie ma on także dużych wymagań w stosunku do gleby. Na glebach bardziej żyznych wytwarza po prostu zwiększoną masę nadziemną, osiągając wysokość 4 metrów.

2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa 
Ponieważ jest to gatunek wieloletni, malwa pensylwańska wymaga odpowiedniego przygotowania gleby przed stworzeniem plantacji. Rośliny młode są wrażliwe na brak wystarczającej ilości światła, a także nadmierny rozrost chwastów. Do uprawy nadaje się jedynie gleba odchwaszczona, której powierzchnia nie tworzy skorupy. W kolejnych latach chwasty nie mają już takiego znaczenia, gdyż intensywnie przez ślazowca pensylwańskiego wytwarzana zielona masa je po prostu zagłusza. Rozmnażać go można z równym powodzeniem generatywnie (przez wysiew nasion), jak i wegetatywnie, za sprawą sadzonek stworzonych z odcinków korzeni, podział podziemnej części rośliny, a także sadzonki zielne, które otrzymuje się z pędów naziemnych. Obniżona zdolność kiełkowania powoduje, że większym zainteresowaniem cieszy się wegetatywny sposób rozmnażania tej rośliny.

3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
Ślazowiec pensylwański to późny pożytek pszczeli. Kwiaty, które są zebrane w podbaldachy z białymi kwiatkami korony, kwitną prze około 8 tygodni, od lipca do września. Pojedyncze kwiatki kwitną tylko 3 do 4 dni i wytwarzają się przez cały okres wegetatywny, czyli do pierwszych przymrozków. Są one bardzo chętnie wybierane przez owady. Wydajność miodowa plantacji o powierzchni hektara wynosi aż 280 kilogramów.

Głównym założeniem przy uprawie ślazowca, jest pozyskanie biomasy z przeznaczeniem energetycznym. Wysokość plonów suchej masy z hektara to około 10-17 ton. Malwę uprawia się jako roślinę miododajną, włóknodajną, zielarską. To także dobre podłoże do produkcji grzybów. Pobiera ona z gleby metale ciężkie, więc może być użytkowana w celu rekultywacji terenów zdegradowanych.

4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spisLiczba wyświetleń artykułu: 10928

Komentarze z forum pszczelarskiego

USida 2022-05-26 19:14:51

Szanowny Właścicielu, tego ciekawego portalu. Rozpowszechnia Pan błędną i do tego fałszywą nazwę ślazowca. NIE ISTNIEJE i nigdy nie istniała żadna "malwa pensylwańska" - to jest oszustwo! Jedyną prawidłową nazwą była i jest: ślazowiec pensylwański. Nawet COBORU będzie musiało zaprzestać używania tej fałszywej nazwy. Ślazowcem zajmuję się już, lub dopiero 22 lata, mam doktorat z uprawy tej rośliny. Proszę moje uwagi potraktowac serio, i nie wprowadzać pszczelarzy w błąd, dziękuję za uwagę. Roman.

blondynekkrk 2022-05-29 21:10:43

USida - taka informacja nie jest tylko na tym portalu, ale i na wielu innych. Jeżeli zajmujesz się nim 22 lata, to podziel się z użytkownikami Portalu Pszczelarskiego swoją wiedzą.  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Ryż cytrynowy z miodem

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie