Portal Pszczelarski

Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - roślina miododajna

Na zdjęciu: ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska (Sida hermaphrodita Rusby). Źródło zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/File:Sida_hermaphrodita_-_Virginia_Fanpetals.jpg Autor: Fritzflohrreynolds Kwitnienie: lipiec-wrzesień

ślazowiec pensylwański malwa pensylwańska Sida hermaphrodita Rusby roślina miododajna roślina włóknodajna roślina zielarska wydajność miodowa ślazowca pensylwańskiego wydajność miodowa malwy pensylwańskiej cechy charakterystyczne ślazowca pensylwańskiego cechy charakterystyczne malwy pensylwańskiej uprawa ślazowca pensylwańskiego uprawa malwy pensylwańskiej występowanie ślazowca pensylwańskiego występowanie malwy pensylwańskiej

Inna nazwa ślazowca pensylwańskiego to malwa pensylwańska. Ślazowiec pensylwański to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko. Jest rośliną wieloletnią – plantacje mają nawet po 15-20 lat, a dodatkowo to pożytek pszczeli.

 

SPIS TREŚCI:
1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa
3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

 

1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
Roślina ta ma zdolność do corocznego odrastania. Zawdzięcza to pojawianiu się pączków wzrostowych na jej korzeniach w strefie przyłodygowej. Jednocześnie zwiększeniu ulegają jej łodygi od pojedynczej w pierwszym roku uprawy do aż 20-25 w czwartym i następnych latach. Dzięki temu tworzy ona krzew intensywnie pokryty liśćmi. Ślazowiec pensylwański dobrze odnajduje się w polskim klimacie, ponieważ jest on odporny na niskie temperatury zimą, a jednocześnie nie wpływa na niego negatywnie brak opadów latem. Nie ma on także dużych wymagań w stosunku do gleby. Na glebach bardziej żyznych wytwarza po prostu zwiększoną masę nadziemną, osiągając wysokość 4 metrów.

2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa 
Ponieważ jest to gatunek wieloletni, malwa pensylwańska wymaga odpowiedniego przygotowania gleby przed stworzeniem plantacji. Rośliny młode są wrażliwe na brak wystarczającej ilości światła, a także nadmierny rozrost chwastów. Do uprawy nadaje się jedynie gleba odchwaszczona, której powierzchnia nie tworzy skorupy. W kolejnych latach chwasty nie mają już takiego znaczenia, gdyż intensywnie przez ślazowca pensylwańskiego wytwarzana zielona masa je po prostu zagłusza. Rozmnażać go można z równym powodzeniem generatywnie (przez wysiew nasion), jak i wegetatywnie, za sprawą sadzonek stworzonych z odcinków korzeni, podział podziemnej części rośliny, a także sadzonki zielne, które otrzymuje się z pędów naziemnych. Obniżona zdolność kiełkowania powoduje, że większym zainteresowaniem cieszy się wegetatywny sposób rozmnażania tej rośliny.

3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
Ślazowiec pensylwański to późny pożytek pszczeli. Kwiaty, które są zebrane w podbaldachy z białymi kwiatkami korony, kwitną prze około 8 tygodni, od lipca do września. Pojedyncze kwiatki kwitną tylko 3 do 4 dni i wytwarzają się przez cały okres wegetatywny, czyli do pierwszych przymrozków. Są one bardzo chętnie wybierane przez owady. Wydajność miodowa plantacji o powierzchni hektara wynosi aż 280 kilogramów.

Głównym założeniem przy uprawie ślazowca, jest pozyskanie biomasy z przeznaczeniem energetycznym. Wysokość plonów suchej masy z hektara to około 10-17 ton. Malwę uprawia się jako roślinę miododajną, włóknodajną, zielarską. To także dobre podłoże do produkcji grzybów. Pobiera ona z gleby metale ciężkie, więc może być użytkowana w celu rekultywacji terenów zdegradowanych.

4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spisLiczba wyświetleń artykułu: 9677

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.