Portal Pszczelarski

Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - roślina miododajna

Na zdjęciu: ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska (Sida hermaphrodita Rusby). Źródło zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/File:Sida_hermaphrodita_-_Virginia_Fanpetals.jpg Autor: Fritzflohrreynolds Kwitnienie: lipiec-wrzesień

ślazowiec pensylwański malwa pensylwańska Sida hermaphrodita Rusby roślina miododajna roślina włóknodajna roślina zielarska wydajność miodowa ślazowca pensylwańskiego wydajność miodowa malwy pensylwańskiej cechy charakterystyczne ślazowca pensylwańskiego cechy charakterystyczne malwy pensylwańskiej uprawa ślazowca pensylwańskiego uprawa malwy pensylwańskiej występowanie ślazowca pensylwańskiego występowanie malwy pensylwańskiej

Inna nazwa ślazowca pensylwańskiego to malwa pensylwańska. Ślazowiec pensylwański to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko. Jest rośliną wieloletnią – plantacje mają nawet po 15-20 lat, a dodatkowo to pożytek pszczeli.

 

SPIS TREŚCI:
1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa
3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

 

1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
Roślina ta ma zdolność do corocznego odrastania. Zawdzięcza to pojawianiu się pączków wzrostowych na jej korzeniach w strefie przyłodygowej. Jednocześnie zwiększeniu ulegają jej łodygi od pojedynczej w pierwszym roku uprawy do aż 20-25 w czwartym i następnych latach. Dzięki temu tworzy ona krzew intensywnie pokryty liśćmi. Ślazowiec pensylwański dobrze odnajduje się w polskim klimacie, ponieważ jest on odporny na niskie temperatury zimą, a jednocześnie nie wpływa na niego negatywnie brak opadów latem. Nie ma on także dużych wymagań w stosunku do gleby. Na glebach bardziej żyznych wytwarza po prostu zwiększoną masę nadziemną, osiągając wysokość 4 metrów.

2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa 
Ponieważ jest to gatunek wieloletni, malwa pensylwańska wymaga odpowiedniego przygotowania gleby przed stworzeniem plantacji. Rośliny młode są wrażliwe na brak wystarczającej ilości światła, a także nadmierny rozrost chwastów. Do uprawy nadaje się jedynie gleba odchwaszczona, której powierzchnia nie tworzy skorupy. W kolejnych latach chwasty nie mają już takiego znaczenia, gdyż intensywnie przez ślazowca pensylwańskiego wytwarzana zielona masa je po prostu zagłusza. Rozmnażać go można z równym powodzeniem generatywnie (przez wysiew nasion), jak i wegetatywnie, za sprawą sadzonek stworzonych z odcinków korzeni, podział podziemnej części rośliny, a także sadzonki zielne, które otrzymuje się z pędów naziemnych. Obniżona zdolność kiełkowania powoduje, że większym zainteresowaniem cieszy się wegetatywny sposób rozmnażania tej rośliny.

3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
Ślazowiec pensylwański to późny pożytek pszczeli. Kwiaty, które są zebrane w podbaldachy z białymi kwiatkami korony, kwitną prze około 8 tygodni, od lipca do września. Pojedyncze kwiatki kwitną tylko 3 do 4 dni i wytwarzają się przez cały okres wegetatywny, czyli do pierwszych przymrozków. Są one bardzo chętnie wybierane przez owady. Wydajność miodowa plantacji o powierzchni hektara wynosi aż 280 kilogramów.

Głównym założeniem przy uprawie ślazowca, jest pozyskanie biomasy z przeznaczeniem energetycznym. Wysokość plonów suchej masy z hektara to około 10-17 ton. Malwę uprawia się jako roślinę miododajną, włóknodajną, zielarską. To także dobre podłoże do produkcji grzybów. Pobiera ona z gleby metale ciężkie, więc może być użytkowana w celu rekultywacji terenów zdegradowanych.

4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis



Liczba wyświetleń artykułu: 14436

Komentarze z forum pszczelarskiego

USida 2022-05-26 19:14:51

Szanowny Właścicielu, tego ciekawego portalu. Rozpowszechnia Pan błędną i do tego fałszywą nazwę ślazowca. NIE ISTNIEJE i nigdy nie istniała żadna "malwa pensylwańska" - to jest oszustwo! Jedyną prawidłową nazwą była i jest: ślazowiec pensylwański. Nawet COBORU będzie musiało zaprzestać używania tej fałszywej nazwy. Ślazowcem zajmuję się już, lub dopiero 22 lata, mam doktorat z uprawy tej rośliny. Proszę moje uwagi potraktowac serio, i nie wprowadzać pszczelarzy w błąd, dziękuję za uwagę. Roman.

blondynekkrk 2022-05-29 21:10:43

USida - taka informacja nie jest tylko na tym portalu, ale i na wielu innych. Jeżeli zajmujesz się nim 22 lata, to podziel się z użytkownikami Portalu Pszczelarskiego swoją wiedzą.



  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli