Portal Pszczelarski

Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - roślina miododajna

Na zdjęciu: ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska (Sida hermaphrodita Rusby). Źródło zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/File:Sida_hermaphrodita_-_Virginia_Fanpetals.jpg Autor: Fritzflohrreynolds Kwitnienie: lipiec-wrzesień

ślazowiec pensylwański malwa pensylwańska Sida hermaphrodita Rusby roślina miododajna roślina włóknodajna roślina zielarska wydajność miodowa ślazowca pensylwańskiego wydajność miodowa malwy pensylwańskiej cechy charakterystyczne ślazowca pensylwańskiego cechy charakterystyczne malwy pensylwańskiej uprawa ślazowca pensylwańskiego uprawa malwy pensylwańskiej występowanie ślazowca pensylwańskiego występowanie malwy pensylwańskiej

Inna nazwa ślazowca pensylwańskiego to malwa pensylwańska. Ślazowiec pensylwański to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko. Jest rośliną wieloletnią – plantacje mają nawet po 15-20 lat, a dodatkowo to pożytek pszczeli.

 

SPIS TREŚCI:
1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa
3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

 

1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
Roślina ta ma zdolność do corocznego odrastania. Zawdzięcza to pojawianiu się pączków wzrostowych na jej korzeniach w strefie przyłodygowej. Jednocześnie zwiększeniu ulegają jej łodygi od pojedynczej w pierwszym roku uprawy do aż 20-25 w czwartym i następnych latach. Dzięki temu tworzy ona krzew intensywnie pokryty liśćmi. Ślazowiec pensylwański dobrze odnajduje się w polskim klimacie, ponieważ jest on odporny na niskie temperatury zimą, a jednocześnie nie wpływa na niego negatywnie brak opadów latem. Nie ma on także dużych wymagań w stosunku do gleby. Na glebach bardziej żyznych wytwarza po prostu zwiększoną masę nadziemną, osiągając wysokość 4 metrów.

2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa 
Ponieważ jest to gatunek wieloletni, malwa pensylwańska wymaga odpowiedniego przygotowania gleby przed stworzeniem plantacji. Rośliny młode są wrażliwe na brak wystarczającej ilości światła, a także nadmierny rozrost chwastów. Do uprawy nadaje się jedynie gleba odchwaszczona, której powierzchnia nie tworzy skorupy. W kolejnych latach chwasty nie mają już takiego znaczenia, gdyż intensywnie przez ślazowca pensylwańskiego wytwarzana zielona masa je po prostu zagłusza. Rozmnażać go można z równym powodzeniem generatywnie (przez wysiew nasion), jak i wegetatywnie, za sprawą sadzonek stworzonych z odcinków korzeni, podział podziemnej części rośliny, a także sadzonki zielne, które otrzymuje się z pędów naziemnych. Obniżona zdolność kiełkowania powoduje, że większym zainteresowaniem cieszy się wegetatywny sposób rozmnażania tej rośliny.

3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
Ślazowiec pensylwański to późny pożytek pszczeli. Kwiaty, które są zebrane w podbaldachy z białymi kwiatkami korony, kwitną prze około 8 tygodni, od lipca do września. Pojedyncze kwiatki kwitną tylko 3 do 4 dni i wytwarzają się przez cały okres wegetatywny, czyli do pierwszych przymrozków. Są one bardzo chętnie wybierane przez owady. Wydajność miodowa plantacji o powierzchni hektara wynosi aż 280 kilogramów.

Głównym założeniem przy uprawie ślazowca, jest pozyskanie biomasy z przeznaczeniem energetycznym. Wysokość plonów suchej masy z hektara to około 10-17 ton. Malwę uprawia się jako roślinę miododajną, włóknodajną, zielarską. To także dobre podłoże do produkcji grzybów. Pobiera ona z gleby metale ciężkie, więc może być użytkowana w celu rekultywacji terenów zdegradowanych.

4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis



Liczba wyświetleń artykułu: 14712

Komentarze z forum pszczelarskiego

USida 2022-05-26 19:14:51

Szanowny Właścicielu, tego ciekawego portalu. Rozpowszechnia Pan błędną i do tego fałszywą nazwę ślazowca. NIE ISTNIEJE i nigdy nie istniała żadna "malwa pensylwańska" - to jest oszustwo! Jedyną prawidłową nazwą była i jest: ślazowiec pensylwański. Nawet COBORU będzie musiało zaprzestać używania tej fałszywej nazwy. Ślazowcem zajmuję się już, lub dopiero 22 lata, mam doktorat z uprawy tej rośliny. Proszę moje uwagi potraktowac serio, i nie wprowadzać pszczelarzy w błąd, dziękuję za uwagę. Roman.

blondynekkrk 2022-05-29 21:10:43

USida - taka informacja nie jest tylko na tym portalu, ale i na wielu innych. Jeżeli zajmujesz się nim 22 lata, to podziel się z użytkownikami Portalu Pszczelarskiego swoją wiedzą.



  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Naleśniki bananowe z miodem

Miód z dziką różą

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Skład chemiczny miodu – cukry proste i złożone

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu szczawiowego

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia