Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - roślina miododajna
Inna nazwa ślazowca pensylwańskiego to malwa pensylwańska. Ślazowiec pensylwański to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko. Jest rośliną wieloletnią – plantacje mają nawet po 15-20 lat, a dodatkowo to pożytek pszczeli.
SPIS TREŚCI:
1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa
3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane
1. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - cechy charakterystyczne i występowanie
Roślina ta ma zdolność do corocznego odrastania. Zawdzięcza to pojawianiu się pączków wzrostowych na jej korzeniach w strefie przyłodygowej. Jednocześnie zwiększeniu ulegają jej łodygi od pojedynczej w pierwszym roku uprawy do aż 20-25 w czwartym i następnych latach. Dzięki temu tworzy ona krzew intensywnie pokryty liśćmi. Ślazowiec pensylwański dobrze odnajduje się w polskim klimacie, ponieważ jest on odporny na niskie temperatury zimą, a jednocześnie nie wpływa na niego negatywnie brak opadów latem. Nie ma on także dużych wymagań w stosunku do gleby. Na glebach bardziej żyznych wytwarza po prostu zwiększoną masę nadziemną, osiągając wysokość 4 metrów.
2. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - uprawa
Ponieważ jest to gatunek wieloletni, malwa pensylwańska wymaga odpowiedniego przygotowania gleby przed stworzeniem plantacji. Rośliny młode są wrażliwe na brak wystarczającej ilości światła, a także nadmierny rozrost chwastów. Do uprawy nadaje się jedynie gleba odchwaszczona, której powierzchnia nie tworzy skorupy. W kolejnych latach chwasty nie mają już takiego znaczenia, gdyż intensywnie przez ślazowca pensylwańskiego wytwarzana zielona masa je po prostu zagłusza. Rozmnażać go można z równym powodzeniem generatywnie (przez wysiew nasion), jak i wegetatywnie, za sprawą sadzonek stworzonych z odcinków korzeni, podział podziemnej części rośliny, a także sadzonki zielne, które otrzymuje się z pędów naziemnych. Obniżona zdolność kiełkowania powoduje, że większym zainteresowaniem cieszy się wegetatywny sposób rozmnażania tej rośliny.
3. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - wydajność miodowa
Ślazowiec pensylwański to późny pożytek pszczeli. Kwiaty, które są zebrane w podbaldachy z białymi kwiatkami korony, kwitną prze około 8 tygodni, od lipca do września. Pojedyncze kwiatki kwitną tylko 3 do 4 dni i wytwarzają się przez cały okres wegetatywny, czyli do pierwszych przymrozków. Są one bardzo chętnie wybierane przez owady. Wydajność miodowa plantacji o powierzchni hektara wynosi aż 280 kilogramów.
Głównym założeniem przy uprawie ślazowca, jest pozyskanie biomasy z przeznaczeniem energetycznym. Wysokość plonów suchej masy z hektara to około 10-17 ton. Malwę uprawia się jako roślinę miododajną, włóknodajną, zielarską. To także dobre podłoże do produkcji grzybów. Pobiera ona z gleby metale ciężkie, więc może być użytkowana w celu rekultywacji terenów zdegradowanych.
4. Ślazowiec pensylwański, malwa pensylwańska - artykuły powiązane
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 14712
Komentarze z forum pszczelarskiego
USida 2022-05-26 19:14:51
blondynekkrk 2022-05-29 21:10:43