Portal Pszczelarski

Zalecenia pszczelarskie na marzec

Na zdjęciu: pszczoły na wylotku.

zalecenia pszczelarskie rok w pasiece obowiązki pszczelarza oblot pszczół oblot oczyszczający zimowla pszczół Nosema ceranae Nosema apis nosemoza objawy nosemozy porażenie nosemozą krzepnięcie pszczół pokarm dla pszczół ciasto cukrowe ciasto cukrowo-pyłkowe ciasto pyłkowe pszczoła karmicielka pierzga obnóża pyłkowe pyłek kwiatowy osyp pszczół zimowy osyp pszczół przyczyny osypu pszczół leszczyna dereń jadalny przebiśnieg

Przepraszamy!

Wybrany przez Ciebie artykuł jest w tym momencie weryfikowany pod względem merytorycznym.

Jeżeli pilnie potrzebujesz zapoznać się z jego treścią, poinformuj nas pisząc na adres: redakcja@portalpszczelarski.pl

Dołożymy wszelkich starań, aby w pierwszej kolejności udostępnić treść tego artykułu.

Pozdrawiamy!

Redakcja serwisu PortalPszczelarski.pl



Liczba wyświetleń artykułu: 8389

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-02-28 16:57:59

Szkoda, że nie mogę kliknąć "bardzo lubię" :)

Bikej0909 2016-03-16 10:53:22

no ale błąd leszczyna pyli ale w lutym lub styczniu w marcu jest juz pooo kwitnieciu
w tym miesiacu pyli olcha sniezyczki itp

Antoni 2016-03-16 18:54:37

@Bikej0909, i tak i nie. Okres pylenia leszczyny zależy ściśle od temperatury. W styczniu leszczyna zaczyna pylić. Typowym okresem pylenia leszczyny jest luty. W marcu, jeżeli warunki są ku temu sprzyjające, to także może pylić. W kalendarzu pyleń to właśnie marzec jest najczęściej wskazywany jako okres najintensywniejszego pylenia leszczyny. Co istotne, w rejonach górskich odnotowywane jest pylenie nawet w pierwszej połowie kwietnia!



  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasteczka lekko miodowe