Portal Pszczelarski

Ul wielkopolski stojak - zalety

korpus z szybką do ula wielkopolskiego. Źródło: materiały udostępnione przez firmę Bartnicy.pl

ul wielkopolski ul wielkopolski stojak zalety ula wielkopolskiego

Dlaczego wybrałem ul wielkopolski stojak?

Ul wielkopolski stojak jest chętnie wybierany zarówno przez młodych, jak i doświadczonych pszczelarzy. Ma sporo zalet, dzięki którym praca przy ulu jest wygodna i nieskomplikowana.

Ul wielkopolski stojak składa się z dwóch korpusów o ramce gniazdowej oraz jednej nadstawki na półramkę, która przydaje się szczególnie na terenach obfitych w pożytki – wykorzystywana jest przez pszczoły jako dodatkowy magazyn na miód. Pszczelarze chętnie wybierają ul wielkopolski stojak, gdyż zimujące w nim pszczoły szybko dochodzą wiosną do pełnej siły. Co więcej, wygodne w użyciu są ramki, które nie ważą wiele w porównaniu z innymi typami uli, dzięki czemu praca przy ulu jest lżejsza i nie nadweręża sił pszczelarza. Warto też wybrać ten typ ula, gdyż jako popularny model jest powszechnie produkowany, wraz ze wszystkimi elementami dodatkowymi. Można je więc bez problemu dokupić i dopasować, zamiast tworzyć prowizoryczne i mało stabilne konstrukcje. Używając ula wielkopolskiego stojaka pszczelarze mają też więcej możliwości na powiększanie pasieki poprzez odkłady bądź roje. Co więcej, ul wielkopolski umożliwia też wykorzystanie pożytków krótkotrwałych i bardzo słabych. Chętnie korzystają z niego zarówno właściciele pasiek wędrownych, jak i stacjonarni pszczelarze.

Omawiając zalety ula wielkopolskiego stojaka warto zwrócić uwagę na jego jedną wadę – jest dość ciężki, a każde dostanie się do gniazda wymaga od pszczelarza zdjęcie korpusu. To dość spore obciążenie dla kręgosłupa, dlatego czasem, ze względów zdrowotnych, warto poszukać innego, łatwiejszego w obsłudze typu ula.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 32

Zobacz również:

Ule wielkopolskie wielokorpusowe

Ul wielkopolski - budowa, malowanie, wady i zalety

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16135

Komentarze z forum pszczelarskiego

wieslawpaleta 2020-10-15 16:11:49

Tylko drewniane ule
Pozdrawiam Wiesio

Kryspin 2020-11-01 18:10:59

Panie Wiesławie.Rzucasz jedno zdaniowe hasła "Kwas mlekowy" lek na warrozę. "Ul.Wlk. Zalety".Tak to i dziecko potrafi. Opisz Pan dlaczego i co do czego i jak.

Kryspin 2020-11-24 19:55:25

Do prowadzenia pasieki najlepsze są ule stojaki. A czy są one zbudowane z drewnianej deski,sklejki ,styroduru. To już jest kwestia jak gospodarować w takim czy innym ulu. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w czasie zimowli to cały sekret.Do tego można dojść jedynie poprzez własne próby, lub rady doświadczonych pszczelarzy.Te wszystkie tajniki pozna się metodą prób i błędów najlepiej samemu.Każdy region ma trochę inną aurę pogodową.Myślałem że pan Wiesio opisze nam wszystko. A On zareklamował jedynie ule może jest ich producentem !  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę