Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie
Nazywam się Karolina Wronowska i jestem studentką ostatniego roku biologii stosowanej. Obecnie zajmuję się pisaniem pracy magisterskiej na temat występowania warrozy u pszczoły miodnej i chciałabym przeprowadzić badania obrazujące faktyczny stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego.
Jak zbierać osyp zimowy ?
Osyp zimowy należy zebrać po pierwszym wylocie pszczół z uli po zimie. Osyp zimowy powinien zawierać wszystko to co osypało się na dno ula czyli: martwe pszczoły, czerw, kawałki wosku, cukru oraz pasożyty zimujące w rodzinie pszczelej podczas zimy.
W zależności od wielkości pasieki należy pobrać następującą ilość prób (1 próba=osyp z jednego ula):
- Pasieka do 10 rodzin - próby z całe pasieki
- Pasieka powyżej 10 rodzin - próby z 1/4 całego stanu pasieki.
Przed wysyłką osyp należy lekko wysuszyć. Osyp najlepiej zbierać do pudełek od zapałek, tekturowych pudełek, papierowych torebek bądź filtrów od kawy. Każda próba musi zostać zapakowana osobno i należy ją opisać numerem ula.
PRÓBKI NALEŻY WYSŁAĆ NAJPÓŹNIEJ DO KOŃCA MARCA 2016 ROKU.
W zamian za pokrycie kosztów wysyłki przez każdą osobę, deklaruję się zrekompensować szczegółową, indywidualną informacją zwrotną dotyczącą stanu warrozy w Państwa pasiekach. Dodatkowo udostępnię Państwu moją całościową pracę magisterską.
Liczę na Państwa pomoc i zaangażowanie. Adres wysyłki podaję poniżej. Adresatem jest mój opiekun naukowy dr inż. Jerzy Kowal, który wspiera mnie naukowo i pomaga mi w realizacji badań.
Jerzy Kowal
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Zakład Zoologii Środowiskowej INoZ
al. Mickiewicza 24/28
30-059 Kraków
pok. 032
Pozdrawiam,
Karolina Wronowska
Liczba wyświetleń artykułu: 6677
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!