Portal Pszczelarski

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Na zdjęciu: logotyp promujący Targi Hort Technika. Źródło zdjęcia: http://www.targikielce.pl/pl/hort-technika.htm

wydarzenie pszczelarskie targi pszczelarskie Kielce Targi HORT-TECHNIKA

W dniach 27-28 listopada 2015 r. w halach wystawienniczych Targi Kielce odbyła się inauguracyjna edycja imprezy Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim i towarzyszące im Wystawy Rybactwa Śródlądowego. Wydarzenie zgromadziło 112 wystawców z różnych branż, w tym firmy produkujące sprzęt pszczelarski, przedstawicieli dużych pasiek towarowych, Polskiego Związku Pszczelarskiego i czasopisma „Pasieka”, które na tegorocznej edycji Apimondii w Korei Południowej osiągnęło historyczny sukces zdobywając srebrny medal w kategorii „czasopisma pszczelarskie”.

Na imprezie dedykowanej także pszczelarzom nie mogło zabraknąć firmy Bzyki. Jest to producent doskonałej jakości uli jednościennych z sosny wejmutki, wyposażonych w powało podkarmiaczki i osiatkowane dennice. W ofercie podmiotu można także znaleźć rojnice, leje do wykonywania zsypańców, skrzynki odkładowe i wiele drobnego, ale niezbędnego w pasiece sprzętu. Pszczelarze preferujący ule z tworzyw sztucznych mieli okazję zapoznać się z ofertą firmy Babik – Sabat, która także zorganizowała swe stoisko w przestrzeni wystawienniczej.

Na targach była okazja do degustacji miodów, w tym także trunków sporządzanych na bazie miodu. W Kielcach swe produkty promowała pasieka Miody Napękowskie, która zlokalizowana jest na terenie województwa świętokrzyskiego. Nie zabrakło jednak gospodarstwa pasiecznych z innych stron kraju, jak choćby z Mazur, Bolkowa, a także podmiotów handlujących miodami, jak na przykład Miodowe Kontynenty z Łodzi. Produkty pochodzenia pszczelego nabywać można było także na stoisku PZP.

Pszczelarze zaznaczyli swój udział także w części konferencyjnej. Pierwszego dnia targów prelekcję wygłosił Piotr Krawczyk, członek zarządu PZP. Wykład dotyczył zmienionych uwarunkowań prawnych dotyczących zezwolenia na sprzedaż bezpośrednią. Taki wybór tematu uznać można za właściwy, gdyż z informacji posiadanych przez Portal Pszczelarski wynika, że zaledwie nieco ponad 5 tysięcy pasieczników z grona przeszło 57 tysięcy posiada stosowne dokumenty uprawniające do prowadzenia legalnej sprzedaży miodów i innych produktów z własnej pasieki. 

Na „Wyspie Zdrowia”, gdzie degustować można było miody i soki owocowe swe stoisko zorganizowało także branżowe czasopismo „Pasieka”. Było ono reprezentowane przez jego redaktor naczelną Teresę Kobiałkę. Udział tego prestiżowego dwumiesięcznika wpisuje się w promocję akcji „Miód kupujesz, pszczoły ratujesz”. Jest ona realizowana przy wydatnym wsparciu firmy Łysoń i PZP. Jej najbardziej spektakularnym elementem był rajd Fiatów 126P przez kraje bałkańskie aż do Grecji i powrót przez Włochy. Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi społeczności na trudny los pszczół i wytworzenie przekonania, że najlepszą formą pomocy jest kupowanie miodu u pszczelarzy, którzy najlepiej wiedzą jak zadbać o swoje skrzydlate podopieczne.

W ciągu dwóch dni targi odwiedziło 2900 zwiedzających. To przyzwoity wynik, choć i zakres tematyczny imprezy był zaskakująco szeroki. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję wydarzenia w 2016 roku.

Zobacz również:

Panel Pszczelarski podczas Targów HORT-TECHNIKA

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - galeria zdjęć

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2816

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Klasyczna truskawka z miodem

Lawendowe ciasto dyniowe

Dyniowe drożdżowe z awokado