Portal Pszczelarski

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Na zdjęciu: logotyp promujący Targi Hort Technika. Źródło zdjęcia: http://www.targikielce.pl/pl/hort-technika.htm

wydarzenie pszczelarskie targi pszczelarskie Kielce Targi HORT-TECHNIKA

W dniach 27-28 listopada 2015 r. w halach wystawienniczych Targi Kielce odbyła się inauguracyjna edycja imprezy Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim i towarzyszące im Wystawy Rybactwa Śródlądowego. Wydarzenie zgromadziło 112 wystawców z różnych branż, w tym firmy produkujące sprzęt pszczelarski, przedstawicieli dużych pasiek towarowych, Polskiego Związku Pszczelarskiego i czasopisma „Pasieka”, które na tegorocznej edycji Apimondii w Korei Południowej osiągnęło historyczny sukces zdobywając srebrny medal w kategorii „czasopisma pszczelarskie”.

Na imprezie dedykowanej także pszczelarzom nie mogło zabraknąć firmy Bzyki. Jest to producent doskonałej jakości uli jednościennych z sosny wejmutki, wyposażonych w powało podkarmiaczki i osiatkowane dennice. W ofercie podmiotu można także znaleźć rojnice, leje do wykonywania zsypańców, skrzynki odkładowe i wiele drobnego, ale niezbędnego w pasiece sprzętu. Pszczelarze preferujący ule z tworzyw sztucznych mieli okazję zapoznać się z ofertą firmy Babik – Sabat, która także zorganizowała swe stoisko w przestrzeni wystawienniczej.

Na targach była okazja do degustacji miodów, w tym także trunków sporządzanych na bazie miodu. W Kielcach swe produkty promowała pasieka Miody Napękowskie, która zlokalizowana jest na terenie województwa świętokrzyskiego. Nie zabrakło jednak gospodarstwa pasiecznych z innych stron kraju, jak choćby z Mazur, Bolkowa, a także podmiotów handlujących miodami, jak na przykład Miodowe Kontynenty z Łodzi. Produkty pochodzenia pszczelego nabywać można było także na stoisku PZP.

Pszczelarze zaznaczyli swój udział także w części konferencyjnej. Pierwszego dnia targów prelekcję wygłosił Piotr Krawczyk, członek zarządu PZP. Wykład dotyczył zmienionych uwarunkowań prawnych dotyczących zezwolenia na sprzedaż bezpośrednią. Taki wybór tematu uznać można za właściwy, gdyż z informacji posiadanych przez Portal Pszczelarski wynika, że zaledwie nieco ponad 5 tysięcy pasieczników z grona przeszło 57 tysięcy posiada stosowne dokumenty uprawniające do prowadzenia legalnej sprzedaży miodów i innych produktów z własnej pasieki. 

Na „Wyspie Zdrowia”, gdzie degustować można było miody i soki owocowe swe stoisko zorganizowało także branżowe czasopismo „Pasieka”. Było ono reprezentowane przez jego redaktor naczelną Teresę Kobiałkę. Udział tego prestiżowego dwumiesięcznika wpisuje się w promocję akcji „Miód kupujesz, pszczoły ratujesz”. Jest ona realizowana przy wydatnym wsparciu firmy Łysoń i PZP. Jej najbardziej spektakularnym elementem był rajd Fiatów 126P przez kraje bałkańskie aż do Grecji i powrót przez Włochy. Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi społeczności na trudny los pszczół i wytworzenie przekonania, że najlepszą formą pomocy jest kupowanie miodu u pszczelarzy, którzy najlepiej wiedzą jak zadbać o swoje skrzydlate podopieczne.

W ciągu dwóch dni targi odwiedziło 2900 zwiedzających. To przyzwoity wynik, choć i zakres tematyczny imprezy był zaskakująco szeroki. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję wydarzenia w 2016 roku.

Zobacz również:

Panel Pszczelarski podczas Targów HORT-TECHNIKA

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - galeria zdjęć

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3030

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu