Portal Pszczelarski

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Uczestnicy IV Konferencji KD Pszczółka. Źródło zdjęcia: Materiały nadesłane przez autora tekstu.

wydarzenie pszczelarskie konferencja pszczelarska listopad 2015 2015 Cielądz IV Konferencja KD Pszczółka KD Pszczółka Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą IV Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą Michał Piątek Cezary Kruk Michał Lewandowski

W dniu 15 listiopada 2015 r. w GDK w Cielądzu odbyła się IV Konferencja KD Pszczółka. Wydarzenie przyciągnęło pszczelarzy z Podlasia, Górnego i Dolnego Śląska, Kujaw, Lubelszczyzny i Kujaw. Tradycyjnie już silnie reprezentowane było środowisko pszczelarzy z województwa łódzkiego i z Mazowsza.

Spotkanie rozpoczęło się o 10:15, choć pierwsi uczestnicy na miejscu pojawili się już ok. 8:30. Pierwszym prelegentem był Michał Lewandowski, właściciel pasieki Miody Ponidzia, hodowca matek pszczelich. Tematem jego wystąpienia była gospodarka pasieczna w oparciu o pszczołę Buckfast. Dokonał on omówienia poszczególnych zagadnień związanych z obsługą rodzin na przestrzeni całego roku akcentując specyfikę pracy z syntetyczną pszczołą Buckfast.

Po przerwie obiadowej krótką prelekcję wygłosił Michał Piątek z pasieki Pogodny Piątek. Zaprezentowane zostały uwarunkowania sektora pszczelarskiego, a potem sposoby podnoszenia dochodowości prowadzenia pasieki. Ostatnim mówcą był Cezary Kruk organizator Lubelskich Konferencji Pszczelarskich, hodowca linii Karpatka. Jego wykład składał się z 4 elementów podzielonych na dwa bloki. W części wiosennej prelegent omówił czynniki warunkujące podjęcie czerwienia przez matkę wczesną wiosną oraz sposoby pielęgnacji rodzin, zaś w części letniej mowa była o optymalnym wykorzystaniu pożytków z naciskiem na poławianie pyłku.

Podsumowanie wykładów stanowiła zapowiadana niespodzianka. Był nią konkurs wiedzy. Wszyscy prelegenci przygotowali pytania dotyczące swoich wystąpień, które zadali publiczności. Ci słuchacze, którzy odpowiedzieli jako pierwsi otrzymali nagrody ufundowane przez wystawców. 

Wśród firm obecnych na konferencji największe stoiska zorganizowały firmy Bzyki i Kokoszka. Można było nabyć sprzęt i ule, rojnice, leje i skrzynki odkładowe, przyrządy do drutowania ramek i właściwie wszystko inne potrzebne na co dzień w pasiece. Obecny był także Robert Zieliński, więc możliwe było oddanie wosku do produkcji węzy. Jak zawsze, zainteresowaniem cieszyło się stoisko z probiotykami dla pszczół i wystawa z podręcznikami z Wydawnistwa Pasieka i materiałami pokonferencyjnymi z Lublina.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 110 osób. Swoją ofertę zaprezentowało 5 podmiotów z branży pszczelarskiej. Ze względu na ożywione dyskusje podczas wykładów impreza zakończyła się o 17:30, czyli ponad godzinę później niż pierwotnie zakładano. Organizatorzy mają nadzieję, że wszyscy bezpiecznie dotarli do domów i odwiedzą Cielądz ponownie na V Konferencji KD Pszczółka w lutym 2016 roku.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2668

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2015-11-20 19:33:19

Piękny wynik! 110 osób. Gratuluję!



  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele