IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Uczestnicy IV Konferencji KD Pszczółka. Źródło zdjęcia: Materiały nadesłane przez autora tekstu.
W dniu 15 listiopada 2015 r. w GDK w Cielądzu odbyła się IV Konferencja KD Pszczółka. Wydarzenie przyciągnęło pszczelarzy z Podlasia, Górnego i Dolnego Śląska, Kujaw, Lubelszczyzny i Kujaw. Tradycyjnie już silnie reprezentowane było środowisko pszczelarzy z województwa łódzkiego i z Mazowsza.
Spotkanie rozpoczęło się o 10:15, choć pierwsi uczestnicy na miejscu pojawili się już ok. 8:30. Pierwszym prelegentem był Michał Lewandowski, właściciel pasieki Miody Ponidzia, hodowca matek pszczelich. Tematem jego wystąpienia była gospodarka pasieczna w oparciu o pszczołę Buckfast. Dokonał on omówienia poszczególnych zagadnień związanych z obsługą rodzin na przestrzeni całego roku akcentując specyfikę pracy z syntetyczną pszczołą Buckfast.
Po przerwie obiadowej krótką prelekcję wygłosił Michał Piątek z pasieki Pogodny Piątek. Zaprezentowane zostały uwarunkowania sektora pszczelarskiego, a potem sposoby podnoszenia dochodowości prowadzenia pasieki. Ostatnim mówcą był Cezary Kruk organizator Lubelskich Konferencji Pszczelarskich, hodowca linii Karpatka. Jego wykład składał się z 4 elementów podzielonych na dwa bloki. W części wiosennej prelegent omówił czynniki warunkujące podjęcie czerwienia przez matkę wczesną wiosną oraz sposoby pielęgnacji rodzin, zaś w części letniej mowa była o optymalnym wykorzystaniu pożytków z naciskiem na poławianie pyłku.
Podsumowanie wykładów stanowiła zapowiadana niespodzianka. Był nią konkurs wiedzy. Wszyscy prelegenci przygotowali pytania dotyczące swoich wystąpień, które zadali publiczności. Ci słuchacze, którzy odpowiedzieli jako pierwsi otrzymali nagrody ufundowane przez wystawców.
Wśród firm obecnych na konferencji największe stoiska zorganizowały firmy Bzyki i Kokoszka. Można było nabyć sprzęt i ule, rojnice, leje i skrzynki odkładowe, przyrządy do drutowania ramek i właściwie wszystko inne potrzebne na co dzień w pasiece. Obecny był także Robert Zieliński, więc możliwe było oddanie wosku do produkcji węzy. Jak zawsze, zainteresowaniem cieszyło się stoisko z probiotykami dla pszczół i wystawa z podręcznikami z Wydawnistwa Pasieka i materiałami pokonferencyjnymi z Lublina.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 110 osób. Swoją ofertę zaprezentowało 5 podmiotów z branży pszczelarskiej. Ze względu na ożywione dyskusje podczas wykładów impreza zakończyła się o 17:30, czyli ponad godzinę później niż pierwotnie zakładano. Organizatorzy mają nadzieję, że wszyscy bezpiecznie dotarli do domów i odwiedzą Cielądz ponownie na V Konferencji KD Pszczółka w lutym 2016 roku.
Liczba wyświetleń artykułu: 2964
Komentarze z forum pszczelarskiego
michal1972 2015-11-20 19:33:19

Michał Piątek - wywiad z pszczelarzem
Wywiad z pszczelarzem Michałem Piątkiem Marcin Balana

Kurs pszczelarski w Załęczu Wielkim - zjazd I w 2018
13-15 kwiecień 2018 r., Załęcze Wielkie Marcin Balana

IX Lubelska Konferencja Pszczelarska
2-4 luty 2018 r., Pszczela Wola Marcin Balana

I Pomorska Konferencja Pszczelarska
10-12 marca 2017 r., Rumia Marcin Balana

VIII Lubelska Konferencja Pszczelarska
20-22 styczeń 2017 r., Pszczela Wola Marcin Balana

XXI Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach
14 styczeń 2017 r., Karniowice Marcin Balana

Szkolenie Pszczelarskie w Domu Pszczelarza w Kamiannej 2017 - II turnus
3-5 marzec 2017 r., Kamianna Marcin Balana
