Portal Pszczelarski

Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komara

Na zdjęciu: żądło osy. Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Waspstinger1658-2.jpg Autor zdjęcia: Gilbertus

użądlenie pszczoły użądlenie osy użądlenie szerszenia ukąszenie komara pszczoła osa szerszeń komar wstrząs anafilaktyczny

Wycieczki na łono natury w okresie wiosenno-letnim mają wiele uroku. Czy to las, łąka, czy nawet miejski park, samo przebywanie w pobliżu przyrody działa odprężająco. Niestety, w tym okresie istnieje prawdopodobieństwo spotkanie jakiegoś owada. Niezależnie, czy będzie to pszczoła, czy komar, skutki użądlenia zneutralizować może zastosowanie naturalnych metod.

 

SPIS TREŚCI:
1. Użądlenie pszczoły
2. Użądlenie osy
3. Użądlenie szerszenia
4. Ukąszenie komara 
5. Miód na użądlenie
6. Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komara - artykuły powiązane

 

1. Użądlenie pszczoły 
Jeżeli staniemy się ofiarą ataku owego owada produkującego miód, najpierw należy dokładnie obejrzeć miejsce wkłucia. Jeżeli nadal tkwi w nim żądło, trzeba je usunąć, czy to podważając je nożem, paznokciem, czy przy pomocy pompki do wyciągania kleszczy. Do tego miejsca trzeba przyłożyć kostkę lodu albo cebulę. Zmniejszy to ból i ewentualny obrzęk.

Jeżeli poprawa nie jest odczuwalna, trzeba miejsce użądlenia polać octem i mocno zabandażować, co zminimalizuje reakcję uczuleniową. Profilaktycznie warto także wypić wapno. Jeżeli jednak objawy nie przechodzą, a co gorsza dołączają się do nich ból i zawroty głowy, trzeba natychmiast udać się do lekarza, ponieważ wskazuje to na wstrząs anafilaktyczny.

2. Użądlenie osy
Użądlenie osy jest łatwe do odróżnienia, ponieważ jest zdecydowanie mniej bolesne, a co za tym idzie – groźne dla zdrowia. Jeżeli osoba zaatakowana przez osę nie jest uczulona, wystarczy posmarowanie ranki specjalną maścią albo zrobienie okładu z cebuli lub plastra ziemniaka. 

3. Użądlenie szerszenia 
Użądlenie szerszenia to najbardziej przykre, bo najbardziej bolesne i niebezpieczne użądlenie. Występuje przy nim realne zagrożenie wstrząsem anafilaktycznym, będącym bezpośrednim zagrożeniem życia. Bezzwłocznie należy udać się do lekarza. Typowymi cechami wstrząsu są: spadek ciśnienia krwi, duszności, nadmierna potliwość, obrzęk dróg oddechowych prowadzący do utraty przytomności. Jeżeli osoba użądlona nie jest uczulona, wystarczy posmarowanie ranki maścią z hydrocortisonem, okłady z altacetu i calcium. Dodatkowo można przyjąć lek przeciwbólowy.

4. Ukąszenie komara 
Ukąszenie komara jest niegroźne, ale występuje zdecydowanie najczęściej. Swędzenie pomoże załagodzić specjalna maść przeciw podrażnieniom. Pomocne może okazać się posmarowanie podrażnionego miejsca octem albo wypicie wapna. 

5. Miód na użądlenie 
Trzeba pamiętać, że owady oprócz wielu pozytywnych rzeczy (zapylanie kwiatów, zastosowanie miodu w lecznictwie), niosą za sobą również zagrożenie, zwłaszcza dla alergików. Dlatego podczas pobytu na łonie natury należy mieć się na baczności. Uważa się, że miód w medycynie jest remedium na wszystko. Niestety, nie pomoże on w przypadku ukąszenia przez owady. Wtedy sięgnąć należy po inne środki.

6. Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komara - artykuły powiązane

Jad pszczeli - zastosowanie, leczenie, właściwościLiczba wyświetleń artykułu: 16418

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II