Portal Pszczelarski

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Na zdjęciu: plaster miodu.

apiterapia działanie antyoksydacyjne miodu aktywność antybakteryjna miodu miód

Aktywność antybakteryjna jest najłatwiejszą do zbadania i przez to najbardziej odkrytą z aktywności miodu. W nieprzetworzonym miodzie jest ona przypisywana wysokiej zawartości cukru i kwasowości (pH wynosi od 3.5 do 5.0). Rozcieńczony miód również wykazuje działanie antybakteryjne, składniki aktywne określa się mianem inhibiny. Działanie to zostało później przypisane nadtlenkowi wodoru, który jest produktem ubocznym przy tworzeniu się kwasu glukozowego. Enzym odpowiedzialny - oksydaza glukozowa - jest nieaktywny w nieprzetworzonym miodzie. Jednak w roztworach miodu z odpowiednim pH aktywność antybakteryjna jest przypisywana głównie obecności nadtlenku węgla. Jest to proces ważny biologicznie - dzięki niemu miód, który nie jest dojrzały (zawiera małą ilość cukru), jest chroniony.

Oba te mechanizmy po części wyjaśniają odkażające działanie miodu oraz ich udział przy walce z przeziębieniem i infekcjami. Żaden z nich nie wyjaśnia jednak dlaczego miód pomaga na oparzenia (Heggers, et al., 1987) i przyczynia się do szybszego gojenia ran oraz zmniejsza blizny. Przeszczep Sabralimanyama (1993) przyjął się w 100% dzięki smarowaniu rany miodem przez 12 miesięcy. Aktywność antybakteryjna różni się zależnie od rodzaju miodu (Dustmann, et al., 1979; Revathy and Banerji, 1980; Jeddar et al., 1985 and Molan et al., 1988). Poza oksydazą glukozową miód zdaje się zawierać inne, nieznane substancje antybakteryjne - takie jak polifenole. Inne czynniki zostały wyróżnione w kilku badaniach (Toth et al., 1987; Bagdanov, 1989 and Molan et al., 1989) ale jako całość nie są przebadane naukowo. Udowodnione jest jednak, że aktywność antybakteryjna miodu jest osłabiona po jego podgrzaniu lub wystawieniu na działanie słońca (Dustmann, 1979).

Oryginał: R. Krell, Value-added products from beekeeping, FAO Agricultural Services Bulletin No. 124, Rome 1996

Zobacz również:

Skład miodu

Właściwości miodu i zastosowanie miodu

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5117

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu