Portal Pszczelarski

Tymianek właściwy, macierzanka tymianek, tymianek pospolity – roślina miododajna

Na zdjęciu: tymianek właściwy, macierzanka tymianek, tymianek pospolity (Thymus vulgaris L.). Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Thymus_vulgaris0.jpg Autor zdjęcia: Kurt Stüber Kwitnienie: maj-wrzesień

tymianek właściwy macierzanka tymianek tymianek pospolity Thymus vulgaris L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa tymianku właściwego wydajność miodowa macierzanki tymianek wydajność miodowa tymianku pospolitego wydajność pyłkowa tymianku właściwego wydajność pyłkowa macierzanki tymianek wydajność pyłkowa tymianku pospolitego cechy charakterystyczne tymianku właściwego cechy charakterystyczne macierzanki tymianek cechy charakterystyczne tymianku pospolitego występowanie tymianku właściwego występowanie macierzanki tymianek występowanie tymianku pospolitego uprawa tymianku właściwego uprawa macierzanki tymianek uprawa tymianku pospolitego

Tymianek właściwy, macierzanka tymianek, tymianek pospolity – roślina miododajna

Tymianek właściwy (Thymus vulgaris L.) nazywana bywa też macierzanką tymiankiem lub tymiankiem pospolitym. Choć większość osób zna go jako przyprawę, popularnie stosowaną w kuchni, tymianek właściwy jest bardzo pożyteczną roślina miododajną, lubianą i chętnie oblatywaną przez pszczoły.

Tymianek właściwy pochodzi z krajów śródziemnomorskich, z których przed wiekami rozprzestrzenił się na tereny całej Europy i nie tylko. Lubi ciepłe, słoneczne stanowiska oraz żyzne, wilgotne i bogate w składniki odżywcze gleby. Jednak w mniej sprzyjających warunkach również urośnie, będzie po prostu mniejszy, a jego wydajność miodowa nieco niższa.

Tymianek właściwy osiąga wysokość maksymalnie do pół metra. Ma łodygi proste lub podnoszące się łukowato. U podstawy drewnieją, tak samo jak system korzeniowy. Liście tymianku są ułożone naprzeciwlegle na krótkich ogonkach. Z obu stron są lekko wywinięte. Drobne kwiaty są osadzone w okółkach w kącikach liści. Kwiaty mogą mieć różne barwy – najczęściej są białe, ale też zdarzają się różowe lub niebieskie. Kolor kwiatów zasadniczo nie ma wpływu na wydajność nektarowania. Tymianek właściwy kwitnie od maja aż do września, jest więc długotrwałym źródłem pożytku, które można wykorzystać w czasie, gdy jedne rośliny miododajne już przekwitły, a kolejne jeszcze nie rozpoczęły kwitnienia. Wydajność miodowa tymianku właściwego kształtuje się na poziomie 200-350 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa również jest dość duża.

Właściwości tymianku właściwego warto na co dzień wykorzystywać w kuchni. Dobrze jest mieć choć kilka roślin w przydomowym ogródku. Jednak pszczelarze, którzy chcą zwiększyć ilość i jakość pożytków, powinni uprawiać tymianek właściwy na dużo większą skalę. Nasiona tymianku należy wczesną wiosną wysiać na rozsadniku, w którym powinna znajdować się wilgotna i dobrej jakości glebie. Aby nasiona dobrze wykiełkowały, nie ma konieczności przysypywania ich ziemią.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 40

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11237

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.